Այրվել է Թբիլիիսի հայկական Սուրբ Նշան եկեղեցին ու մնացել անմխիթար վիճակում
Ինչպես տեղեկացնում է «Times.am»–ը, եկեղեցուն հարող տարածքում բնակվող քաղաքացիները նշել են, թե իրենց հայտնի չէ հրդեհի պատճառը:
ՀրդեհիհնարավորպատճառներիմասինհարցըշրջանցումեննաևՎրաստանիիշխանությունները: Բանն այն է, որ Վրաստանիհրշեջծառայությունըեկեղեցումբռնկվածհրդեհըփրփուրիփոխարենմարելէսովորականջրով, ինչի հետևանքովվնասվել են առանց այդ էլ անմխիթար վիճակում գտնվող եկեղեցուպատերը: Իսկ երկուշաբթի օրը՝ հունվարի 9-ին,փլվելէտաճարիհարավարևելյանսյունը:
Նշենք, որ Սբ. Նշան եկեղեցում հրդեհ եղել էր նաև 2002թ.: Իսկ մինչ այդ, երկրաշարժի պատճառով խիստ տուժել էր տաճարի գավիթը: Սակայն անցած տարիների ընթացքում Վրաստանի իշխանությունները շենքը վերականգնելու համար ոչինչ չեն նախաձեռնել: Ներկայումս եկեղեցին շարունակում է կանգուն մնալ բացառապես պատերի ամրության և մնացած երեք սյուների հաշվին:
«7օր»–ը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին երկրորդի խոսնակ տեր–Վահրամ քահանա Մելիքյանից փորձել է պարզել, թե արդյոք իրենք այս դեպքի մասին տեղյա՞կ են և ինչպե՞ս են արձագանքել։ Մեզ հետ զրույցում տեր–Վահրամ քահանա Մելիքյանը նշել է, թե իրենք օրվա ընթացքում հաղորդագրություն կուղարկեն և կտեղեկացնեն, թե ինչ քայլեր է արվել այս հարցի կապակցությամբ։

В тбилисской церкви Сурб Ншан вспыхнул пожар
На прошлой неделе в армянской церкви Сурб Ншан, находящейся в центре Тбилиси, вспыхнул пожар. Как сообщает «Times.am», жители прилегающих к храму домов заявили, что причины пожара им не известны.
Возможные причины пожара обсуждают и власти Грузии. Дело в том, что грузинские пожарные потушили огонь не пеной, а обычной водой, вследствие чего были повреждены и без того находящиеся в плачевном состоянии стены церкви, а 9-го января разрушилась юго-восточная колонна здания.
Отметим, что пожар в церкви Сурб Ншан произошел еще в 2002 году, но за все эти годы власти Грузии так и не предприняли мер по восстановлению храма. В настоящий момент церковь держится за счёт стен и лишь трёх опорных колонн.
«7or» попытался выяснить у пресс-секретаря Католикоса всех армян Гарегина II Ваграма Меликяна, знают ли они о данном инциденте, и как на это отреагировали. В беседе с нами отец Ваграм отметил, что в течение дня они распространят сообщение и проинформируют о предпринятых в данном направлении действиях.