Այսօր հրավիրված համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ Հյուրանոցների ասոցիացիայի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը և Տուրօպերատորների ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Մարինե Կպրյանը խոսել են դեկտեմբեր ամսին և Ամանորին ներգնա տուրիզմի ծավալների ու միտումների մասին։
–Ներգնա տուրիզմի բնագավռում երկրում գրանցվել է աճ։ Նույնիսկ արդեն հյուրանոցների պակասի խնդիր ունենք և դա շատ լավ միտում է,– ընդգծել է Մարինե Կպրյանը՝ խոսելով ներգնա տուրիզմի մասին առհասարակ։
Ինչ վերաբերվում է տոնական օրերին, ապա Կպրյանը նշել է.
–Ամանորյա օրերին չենք կարող ասել, որ մենք շատ այցելուներ ունենք։
Իսկ ինչ վերաբերվում է Ամանորին հյուրանոցների գներին, ապա գինը մոտավորապես կրկնապատկվել է, և դա, ըստ բանախոսների, բոլոր երկրներում էլ այդպես է։
Բացի Հայաստանից, հայերը հանգստացել են նաև Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Հորդանանում, Եգիպտոսում (ավելի քիչ քան անցած տարի), Մալդիվներում, Շրի Լանկայում և այլն։ Եվրոպա գնացողների միտումը նվազել է։ Հիմնականում գնացել են Ֆրանսիա։
Հակոբ Հակոբյանն իր հերթին առաձնացրել է ներգնա տուրիզմը (երբ արտասահմանցիներն են գալիս Հայաստան) և ներքին տուրզիմը (երբ հայերն են հանգստանում Հայաստանում)։ Ըստ Հակոբյանի՝ Հայաստանում հյուրանոցների պակաս չկա։
Երկու բանախոսներն էլ նշել են, որ գները էժան չեն Հայաստանում.
– Հայաստանն առհասարակ թանկ երկիր է, ամեն ինչն էլ թանկ է։ Մենք չենք ժխտում դա,– շեշտել է Կպրեյանը։
Միաժամանակ Հակոբյանը պնդել է, որ «արտերկրում էժան հանգիստը դա հեքիաթ է»։
Մարինե Կպրեյանը թվարկել է, թե որոնք են տուրիզմի զարգացմանը խոընդոտող հիմնական խնդիրները։ Առաջին հերթին նա նշել է հյուրանոցների պակասը, երկրորդը՝ հյուրանոցային ծառայությունների բարձր գինը։ Բացի այդ զբոսաշրջությանը զգալիորեն խոչընդոտում է նաև վիզայիn ռեժիմի խնդիրը, ինչպես նաև ավիատոմսերի թանկ լինելը։ Կպրեյանը մեծ խնդիր է համարում նաև այն, որ արտասահմանումում չի իրականացվում հայ զբոսաշրջության համար համապատասխան գովազդ։
Հանգստանալ Հայաստանու՞մ, թե՞ արտերկրում

На сегодняшней пресс-конференции председатель Ассоциации отелей Акоп Акопян и представитель Ассоциации туроператоров Марине Кпрян говорили об объемах и тенденциях въездного туризма за декабрь и в период новогодних праздников.
«В сфере въездного туризма в стране зафиксирован рост. Сейчас даже появилась проблема нехватки отелей, и это очень хорошая тенденция», - подчеркнула Марине Кпрян.
По ее словам того же нельзя сказать о периоде новогодних праздников. Цены в отелях на Новый год были приблизительно в 2 раза выше, но это, согласно Кпрян, наблюдается практически во всех странах.
Кроме Армении, армяне отдыхали и в ОАЭ, Иордании, Египте (меньше, чем в прошлом году), на Мальдивах, в Шри-Ланке и др. Тенденция отдыхать в Европе ослабла. В основном ехали во Францию.
Акоп Акопян, в свою очередь, выделил въездной туризм (когда в Армению приезжают иностранцы) и внутренний туризм (когда в Армении отдыхают граждане Армении). Согласно Акопяну, в Армении нехватки отелей нет.
Оба собеседника отметили, что говорить о низких ценах в Армении не приходится. Одновременно Акопян заверил, что «дешевый отдых за рубежом является сказкой».
Марине Кпрян перечислила те основные проблемы, которые препятствуют развитию туризма в Армении. В первую очередь, она отметила нехватку отелей. Во-вторых, это высокая цена на гостиничные услуги. Туризму серьезно мешает и проблема визового режима, а также дороговизна авиабилетов. Большой проблемой Кпрян считает и то, что для развития армянского туризма за границей не проводится соответствующей рекламы.
Где отдыхать: в Армении или за границей?