ՀՀԿ–ն որոշում է, թե ով է գործարար, ով՝ ոչ
Այսօր «Պոստ սկրիպտում» մամուլի ակումբում հրավիրված ասուլիսում «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը 100% համամասնական ընտրակարգի անցնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ ասել է, որ ԱԺ պրակտիկան ցույց է տալիս՝ մեծամասնական ընտրակարգով 41 տեղը կանխավ համարվում է իշխանության գրպանում գտնվող։
–Մեծամասնականով ուզում է Շառլ Ազնավուրին բերեն, ուզում է Քիմ Քարդաշյանին բերեն, միևնույն է ով փող տա, նրան են ընտրելու,–ասել է Ս. Սաֆարյանը։
Նույն ակումբում հրավիրված ՀՀԿ–ական պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանն էլ նշել է, որ բացարձակ համամասնական ընտրակարգի անցնելը հնարավոր չէ կապել Սահմանադրության հետ, որովհետև մայր օրենքը չի անդրադառնում համամասնական և մեծամասնական ընտրակարգին։ Այդ բաժանումն արված է Ընտրական օրենսգրքով։
Նշենք, որ ընդամենը մեկ օր առաջ ՀՀԿ–ական պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանն էր բացարձակ համամասնական ընտրակարգի անցնելու անհնարինությունը պատճառաբանել Սահմանադրությամբ։
Այդուհանդերձ, Ռաֆիկ Պետոսյանը կարծում է, որ կարևորը ոչ թե համամասնական ընտրակարգի անցնելն է, այլ արդար ընտրություններ անցկացնելը։
–Կոլեկտիվ պատասխանատվություն նշանակում է անպատասխանատվություն,–ասել է Ռ. Պետրոսյանը՝ բացատրելով, թե մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավորներն իրենց տարածքների շահերն ավելի արդյունավետ կարող են ներկայացնել, քան մի ողջ կուսակցությունը։
ՀՀԿ–ական պատգամավորը տեղեկացրել է նաև, որ իշխանությունը գործարարությունից առանձնացնելու ուղին բռնած ՀՀԿ–ն՝ իր գործադիր մարմնով, այժմ զբաղված է այն չափանիշների մշակմամբ, թե ով պետք է համարվի գործարար, ով՝ ոչ և ով պետք է ստանա ՀՀԿ–ի աջակցությունը։
–Իսկ ով չստանա այդ աջակցությունը, թող էդ մարդը թող գնա, ինքն առաջադրվի,–նշել է Ռ. Պետրոսյանը՝ ընդգծելով, որ առանց կուսակցության օգնության՝ ընտրվելը շատ դժվար է։
«7օր»–ի հարցին՝ իսկ օրինակ կառավարությունում կարո՞ղ են գործարարներ լինել, ՀՀԿ–ական պատգամավորն ասել է, որ կարո՛ղ են, քանի որ գործադիր մարմնում գործարարները կարող են իրենց նպաստն ունենալ։

РПА решает, кто бизнесмен, а кто – нет?
Говоря на сегодняшней пресс-конференции в клубе «Пост-скриптум» о необходимости перехода на 100% пропорциональную избирательную систему, председатель парламентской фракции «Наследие» Степан Сафарян сказал, что практика Национального собрания показывает, что 41 мажоритарное место заблаговременно считается принадлежащим властям.
«Ели по мажоритарному списку выдвинут Шарля Азнавура или Ким Кардашян, то, все равно, выберут того, кто за это заплатит», - сказал Степан Сафарян.
Участвовавший в пресс-конференции депутат НС от Республиканской партии Рафик Петросян отметил, что нельзя связывать переход на полностью пропорциональную систему выборов с Конституцией, так как главный закон не обращается к пропорциональной и мажоритарной системам. Это разделение дается в Избирательном кодексе.
Отметим, что днем ранее депутат НС от РПА Ованнес Саакян невозможность перехода к 100% пропорциональной избирательной системе обусловил Конституцией.
Тем не менее, Рафик Петросян считает, что важным является не переход к полностью пропорциональной системе, а проведение справедливых выборов.
«Коллективная ответственность означает безответственность», - сказал Петросян, объяснив, что избранные по мажоритарной системе депутаты могут отстаивать интересы округов, от которых они были избраны, лучше, чем целая партия.
Депутат сообщил также, что взявшая на вооружение курс отделения власти от бизнеса Республиканская партия своим исполнительным органом сейчас занята выработкой тех критериев, по которым будет определяться, кто является бизнесменом, а кто – нет, и кто должен получить поддержку РПА.
«Кто же не получит этой поддержки, пускай идет и самовыдвигается», - отметил Петросян, подчеркнув, что без поддержки партии избраться очень сложно.
На вопрос «7or» о том, могут ли бизнесмены находиться в правительстве, Рафик Петросян ответил утвердительно, аргументировав это тем, что, будучи в правительстве, они могут внести свой вклад.