ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ գործողության առաջին երկու օրվա ընթացքում ծախսել է 5,6 միլիարդ դոլարի զինամթերք. The Washington Post
ԱՄՆ զինված ուժերն Իրանի դեմ ռազմական գործողության առաջին երկու օրերին մոտ 5,6 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի զինամթերք են ծախսել:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է The Washington Post (WP) թերթը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ վարչակազմում աղբյուրների:
Ըստ նրանց տեղեկատվության՝ այդ տվյալները մարտի 9-ին Պենտագոնի ներկայացուցիչները հայտնել են ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներին: Ինչպես տեղեկացնում են WP-ի աղբյուրները, սպասվում է, որ արդեն այս շաբաթ վարչակազմն օրենսդիրներին կներկայացնի մինչև մի քանի տասնյակ միլիարդ դոլարի չափով լրացուցիչ միջոցների տրամադրման պահանջ ռազմական կարիքների համար:
Պարբերականը նշում է, որ Պենտագոնի գնահատումները «միայն սաստկացրել են որոշ օրենսդիրների անհանգստությունն այն առնչությամբ, թե որքան արագ են ԱՄՆ զինված ուժերը սպառում առավել արդիական սպառազինությունների սահմանափակ պաշարները»:
Միևնույն ժամանակ, հասարակայնության հետ կապերի գծով ԱՄՆ պատերազմի նախարարի օգնական Շոն Փառնելը հայտնել է, որ ամերիկյան զինված ուժերն «ունեն անհրաժեշտ ամեն ինչ ցանկացած խնդիր ցանկացած ժամանակ և ցանկացած վայրում կատարելու համար»:
Ավելի վաղ The New York Times թերթը ներկայացրել էր գնահատումներ, որոնց համաձայն Միացյալ Նահանգներն ընդհանուր առմամբ ծախսել է մոտ 6 միլիարդ դոլար Իրանում ռազմական գործողության առաջին շաբաթվա ընթացքում, որից մոտ 4 միլիարդ դոլարը ծախսվել է զինամթերքի համար:
ԱՄՆ զինված ուժերն Իրանի դեմ ռազմական գործողության առաջին երկու օրերին մոտ 5,6 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի զինամթերք են ծախսել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է The Washington Post (WP) թերթը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ վարչակազմում աղբյուրների:

США за первые 2 дня операции против Ирана истратили боеприпасы на $5,6 миллиарда – «The Washington Post»
За первые 2 дня военной операции против Ирана американские военные истратили боеприпасы на $5,6 миллиарда. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает «The Washington Post» (WP) со ссылкой на источники в администрации США.
Пентагон представил эти данные членам Конгресса США 9 марта. Как сообщают источники WP, ожидается, что на этой неделе администрация передаст законодателям запрос на выделение дополнительных средств на военные нужды в размере нескольких десятков миллиардов долларов.
Издание отмечает, что оценки Пентагона «лишь усилили обеспокоенность некоторых законодателей тем, как быстро ВС США расходуют ограниченные запасы наиболее современных вооружений».
Помощник министра обороны США по связям с общественностью Шон Парнелл заявил, что у американских военных «есть все необходимое для выполнения любых задач, в любое время, в любом месте».
Ранее газета «The New York Times» сообщила, что, согласно некоторым оценкам, Соединенные Штаты потратили в общей сложности около $6 миллиардов за первую неделю военных действий в Иране, из которых около $4 миллиардов было потрачено на боеприпасы.