Վաղարշապատի իշխանության «հիբրիդային» այցը Ռուսաստան
Հայաստանի օրվա իշխանությունը ՀՀ քաղաքացիներին վախեցնում է մեր երկրի դեմ հայտարարված «հիբրիդային պատերազմով»: Թեև իրենք ուղիղ չեն հայտարարում, թե ով է այդ հիբրիդայինի հեղինակը, բայց տարատեսակ ակնարկներով ու իրենց դրածոներով մեղադրում են Ռուսաստանին: Դա անում են իրենց արևմտյան տերերին դուր գալու և ԵՄ-ից՝ Հայաստանում իրենց իրականացրած ապօրինությունների համար «դաբրո» ստանալու համար:
Հայաստանի իշխանությունը գործարք է առաջարկում ԵՄ-ին՝ «Մենք հակառուսական քայլեր անենք, իսկ դուք մեզ աջակցեք հակաժողովրդավարական ու ապօրինի քայլեր անելու հարցում» տարբերակով: ԵՄ-ից ասել են «OK»: Արդյունքում ծնվել է «Ռուսաստանը Հայաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմ է վարում» հեքիաթը: Բոլորը գոհ են. ԵՄ-ն ծպտուն չի հանում Հայաստանում տեղի ունեցող ապօրինությունների թեմայով, իսկ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ԵՄ-ի վրա ծախում է իր հակառուսականությունը՝ ժամանակ առ ժամանակ Ռուսաստանին քծնելով ու ցույց տալով, թե, իբր, ինքը Ռուսաստանի բարեկամն է:
Նիկոլական այս բլեֆի շրջանակներում պետք է դիտարկել Ալեն Սիմոնյանի բառապաշարի փոփոխությունը ռուսական այցից առաջ: Ալենն արդեն «մոռացել» է «հիբրիդի» մասին ու չի ուզում օգտագործել «պատերազմ» բառը: Այդ բլեֆի շրջանակներում է տեղավորվում նաև Վաղարշապատ խոշորոցված համայնքի ՔՊ-ական ներկայացուցիչների այցը Ռուսաստան, ավելի կոնկրետ՝ Կարելիայի Հանրապետություն, քաղաք Պետրոզավոդս: Այցի նպատակը փորձի փոխանակումն է: Ռուսաստանը, չնայած Հայաստանում իշխանությունների վարած քաղաքականությանը, չի մտնում «հիբրիդի» մեջ և կապեր է զարգացնում մունիցիպալ մակարդակով՝ օգնության ձեռք մեկնելով Վաղարշապատ համայնքին:
Ի դեպ, Պետրոզավոդսկը հանդիսանում է առաջատար ինովացիոն «հաբ» և հակառակ պաշտոնական Երևանի ռուսատյաց քաղաքականությանը, պատրաստակամություն է հայտնում աջակցել հայ ժողովրդին, մասնավորապես՝ Վաղարշապատին: Ուշագրավ է, որ նիկոլական իշխանությունն ինքն է դիմում ՌԴ-ին՝ օգնության խնդրանքով, բայց դա անում է «թաքուն», որպեսզի իր դրսի տերերին չզայրացնի ու Հայաստանում պահպանի իր հակառուսական դեմքը:
Դատելով ամենից՝ ՌԴ-ն ոչ թե ՀՀ ապիկար իշխանությանն է օգնում, այլ առաջին հերթին ՀՀ քաղաքացիներին՝ շատ լավ հասկանալով, որ ՀՀ օրվա իշխանություններն անցողիկ են, իսկ հայ-ռուսական կապերն ու հարաբերությունները՝ մնայուն ու ռազմավարական:

«Гибридный» визит властей Вагаршапата в Россию
Действующая власть Армении запугивает граждан РА так называемой «гибридной войной», объявленной против нашей страны. Хотя они напрямую не заявляют, кто является автором этой «гибридной» войны, посредством различных намёков и через своих ставленников обвиняют Россию. Делается это для того, чтобы угодить своим западным хозяевам и получить от ЕС «добро» на допущенные в Армении беззакония.
Власти Армении предлагают ЕС сделку по принципу «Мы будем предпринимать антироссийские шаги, а вы поддержите нас в осуществлении антидемократических и незаконных действий». В ЕС сказали «OK». В результате родилась сказка о том, что «Россия ведёт против Армении гибридную войну». Все довольны: ЕС молчит в тряпочку по поводу происходящих в Армении беззаконий, а Никол Пашинян продаёт ЕС свою антироссийскость, время от времени заискивая перед Россией и демонстрируя, будто он – её друг.
В контексте этого николовского блефа следует рассматривать и изменение лексикона Алена Симоняна перед визитом в Россию. Ален уже «забыл» о «гибриде» и не хочет использовать слово «война». В этот же блеф вписывается и визит ГД-аевских представителей укрупнённой общины Вагаршапат в Россию, а точнее – в Республику Карелия, город Петрозаводск. Цель визита – обмен опытом. Россия, несмотря на политику, проводимую властями Армении, не втягивается в «гибрид» и развивает связи на муниципальном уровне, протягивая руку помощи общине Вагаршапат.
Кстати, Петрозаводск является ведущим инновационным хабом и, вопреки русофобской политике официального Еревана, выражает готовность поддержать армянский народ, в частности Вагаршапат. Примечательно, что николовская власть сама обращается к РФ с просьбами о помощи, но делает это «втихаря», чтобы не злить своих внешних хозяев и сохранить в Армении свой антироссийский имидж.
Судя по всему, РФ помогает не бездарной власти РА, а в первую очередь гражданам Армении, прекрасно понимая, что действующие власти Армении – явление временное, тогда как армяно-российские связи и отношения – постоянные и стратегические.