Ա. Պողոսյան. «Նախատոնական գներն այնքան բարձրացան, որ այլևս նոր թանկացումների իմաստ չկա»
«Սպառողների ասոցիացիա» ՀԿ–ի նախագահ Արմեն Պողոսյանը, «7օր»–ի հետ զրույցում խոսելով նախատոնական և հետտոնական թանկացումներից, նշել է, որ իրենց ուսումնասիրությունների համաձայն՝ տեղական արտադրության ծխախոտը շատ անսպասելի թանկացավ։
–Եթե 110 դրամանոց ծխախոտը տասը դրամով թանկանում է, դա համարյա 10% է, ինչը բավական մեծ թռիչք է։
Նրա խոսքերով՝ նախատոնական գներն այնքան բարձրացան, որ նոր թանկացումներն այլևս անիմաստ են։ Ըստ Ա. Պողոսյանի դիտարկման՝ նախատոնական թանկացումները կազմել են 5–7%։
Համեմատելով 2010թ. և 2011թ. նախատոնական թանկացումները՝ «Սպառողների ասոցիացիայի» նախագահը կարծում է, որ նախորդ տարվա «աժիոտաժային երևույթների» համեմատ այս տարի թանկացումներն ավելի նվազ էին։
Հարցին, թե հատկապես որ ապրանքների գներն էին այս տարի ավելի բարձր, Ա. Պողոսյանն առանձնացրել է մսամթերքը՝ հատկապես բուդը, քաղցրավենիքները։

Армен Погосян: «Предпраздничные цены настолько поднялись, что в новых подорожаниях нет смысла»
Говоря в беседе с «7or» о повышениях цен в период праздников, председатель общественной организации «Ассоциация потребителей» Армен Погосян отметил, что, согласно их исследованиям, подорожание табачных изделий местного производства было неожиданным.
«Если цена на сигареты за 110 драмов повысились на 10 драмов, то это практически 10%, что является достаточно большим скачком», - сказал Погосян.
По его словам, предпраздничные цены настолько поднялись, что в новых подорожаниях нет смысла. Согласно наблюдению А.Погосяна, предпраздничное повышение цен составило 5-7%.
Сравнивая предпраздничные подорожания 2010-го и 2011-го годов, председатель «Ассоциации потребителей» отметил, что, по сравнению с «ажиотажными явлениями» прошлого года, на этот раз уровень повышения был ниже.
Говоря о том, на какие товары в этом году цены были выше, Погосян выделил мясную продукцию, в особенности окорок, и кондитерские изделия.