Կառավարությունը խեղդում է տեղական արտադրողին. հայրենական արտադրության ծխախոտի գները բարձրացան
Ամանորյա տոներից հետո անակնկալ է մատուցվել հայրենական արտադրության ծխախոտ նախընտրողներին: Հայաստանում արտադրվող ծխախոտի բազմաթիվ տեսակների արժեքը Գյումրիում բարձրացել է 20-50 դրամով: Գյումրու խանութներից մեկի վաճառողուհի Լարիսա Ավդալյանը «7օր»–ի հետ զրույցում նշել է, որ տոներից հետո խանութներին հայկական ծխախոտ մատակարարողներն իրենց ապրանքը տվել են արդեն բարձրացված գներով.
–Բարձրացված գները գրած բերեցին, մոտ 7-8 տեսակի ծխախոտ թանկացել է միջինը 35 դրամով: Օրինակ «Ախթամար» տեսակի ծխախոտի գինը բարձրացել է 50 դրամով, հիմա վաճառում ենք 400 դրամ: Մատակարարները թանկացման պատճառը նշեցին ծխախոտի ակցիզային հարկի բարձրացումը»,-ասել է վաճառողուհին:
Վերջինս նաև հավելել է, թե թանկացել են նաև որոշակի տեսակի ալկոհոլային խմիչքներ, իսկ մատակարարները նշել են, որ առաջիկայում, հնարավոր է, բարձրանա նաև մյուս տեսակների ծխախոտի արժեքը:
Արդեն բարձրացված գներով ծխախոտ գնողներից մեկը «7օր»–ի հետ զրույցում նշել է, որ նման քայլերով կառավարությունը ոչ թե ծխելու դեմ է պայքարում, այլ թալանում է քաղաքացիներին.
–20-30 դրամի համար հո ծխելը չե՞ն թողնելու, սուտ բան է: Երևի բյուջեն դատարկ է, սկսել են մտնել մեր գրպանները,-ասել է գյումրեցի Վարդան Գրիգորյանը:

Правительство «душит» местного производителя: подорожали отечественные сигареты
После новогодних праздников любителям сигарет отечественного производства был преподнесен своеобразный сюрприз. В Гюмри цены на многие армянские марки сигарет поднялись на 20-50 драмов. В беседе с «7or» продавщица одного из магазинов города Лариса Авдалян отметила, что после праздников поставщики армянских сигарет отпускали свою продукцию уже по более высокой цене.
«Они принесли новый прейскурант, в котором 7-8 марок сигарет в среднем подорожали на 35 драмов. Например, цена на сигареты марки «Ахтамар» поднялись на 50 драмов, и они продаются по 400 драмов. Причиной повышения цен поставщики назвали повышение акцизной ставки на сигареты», - сказала Авдалян.
Она также добавила, что подорожали и некоторые алкогольные напитки, а поставщики отметили, что в ближайшее время цены могут подняться и на другие марки сигарет.
Один из покупателей сигарет в беседе с «7or» отметил, что подобными шагами правительство не борется с курением, а грабит своих граждан.
«Не буду же я из-за 20-30 драмов бросать курить – это чушь. Наверное, бюджет пуст, и они начали лезть в наши карманы», - сказал гюмриец Вардан Григорян.