«Զանգեզուրի միջանցքը»՝ «ԹՐԻՓՓ» փաթեթավորմամբ․ ի՞նչ պետք է անել և ո՞րն է մեր այլընտրանքը
Մինչ ՀՀ քաղաքացիների մեծ մասը քնած էր, հրապարակվեց հայ–ամերիկյան համատեղ հայտարարությունը և ԹՐԻՓՓ–ի իրականացման շրջանակը։
1․ Փաստաթղթում հաճախ է նշվում ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության մասին։ Ու որքան հաճախ է դրա մասին նշվում, այնքան ավելի շատ են երևում այն բովանդակային կետերը, որոնցով վնասվում են ՀՀ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և իրավազորությունը։
Այդ ամենը թաքցնելու և փաթեթավորելու համար օգտագործվել է սրտաճմլիկ ««Ֆրոնտ օֆիս-բեք օֆիս» գործառնական մոդել» ձևակերպումը։ Ըստ այդմ՝ Ալիևի այն պահանջը, որ ադրբեջանցի վարորդը հայ չինովնիկի՝ մաքսավորի, իրավապահի երես չպետք է տեսնի «Զանգեզուրի միջանցքում», բավարարվել է։ Մերոնք մնալու են հետնամասում։ Իսկ ադրբեջանցիները շփվելու են դեռևս մեզ համար անհայտ ծագման օպերատորների հետ։
2․ Պաշտոնական Բաքուն չի ստորագրել այս փաստաթուղթը, բայց Ադրբեջանի պահանջներն ու շահերը, ի տարբերություն հայկականի, բավարարվել են ՀՀ կառավարության միջոցով։
«Շրջանակն ուրվագծում է ԹՐԻՓՓ-ի գործարկման կոնկրետ ուղին, որը նախատեսված է Հայաստանի տարածքով անխոչընդոտ, մուլտիմոդալ տարանցիկ փոխկապակցվածության հաստատման համար։ Կապելով Ադրբեջանի հիմնական մասն իր Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ և ստեղծելով Տրանս-Կասպյան առևտրային երթուղու կենսական օղակ՝ ակնկալվում է, որ ԹՐԻՓՓ-ը միջազգային և ներպետական փոխկապակցվածության փոխադարձ առավելություններ կստեղծի Հայաստանի Հանրապետության համար»,–նշված է փաստաթղթում։
Այսինքն՝ Ադրբեջանի համար բացվում է անխոչընդոտ ճանապարհ՝ «Զանգեզուրի միջանցք», որի գործարկման դետալները բացված են, իսկ ահա հայկական կողմը ոչ մի համարժեք ճանապարհ չի ստանալու Ադրբեջանի կամ Նախիջևանի հատվածներում, քանզի նման թեմա չկա։ Դա նշանակում է, որ մենք գործ ունենք ոչ թե իրական ապաշրջափակման, այլ Ադրբեջանի համար անխոչընդոտ ճանապարհ տրամադրելու հետ։ Մնացած բառերը միամիտների համար նախատեսված «լապշաներ» են։
Երբ Արարատ Միրզոյանին հարցնում են, թե արդյոք Ադրբեջանի տարածք մտնելիս հայերը էլի «բեք օֆիս–ֆրոնտ օֆիս» տարբերակով են շփվելու, նա պատասխանում է, թե չգիտի և հույս է հայտնում, որ համարժեքություն կլինի։ Մինչդեռ Ադրբեջանը նման թեմա չի էլ քննարկում։ Այսինքն՝ որևէ խոսք չկա փոխադարձ ապաշրջափակման մասին։ Ու դա Միրզոյանը լավ գիտի, պարզապես ՔՊ–ին հոգեհարազատ ժանրի կանոնների համաձայն այդ հարցը շրջանցվում է։
3․ Հայաստանը գործնականում զիջում է իր տարածքի վրա լիակատար ազդեցության մի զգալի հատվածը 99 տարով՝ 76/24 տոկոսային հարաբերակցությամբ (49 տարուց խոստանում են 24–ը դարձնել 49%)։
Արցախը դավաճանաբար հանձնելը «Զատո Հայաստանի ինքնիշխանությունն ենք պաշտպանում և Սյունիքի միջանցքը չենք տալիս» ձևակերպմամբ արդարացնող Նիկոլ Փաշինյանը Ադրբեջանին է հանձնել և հանձնում և՛ Արցախը, և՛ ՀՀ ինքնիշխանությունը, և՛ միջանցքը։
4․ Փաստաթղթից շահում են՝
• ԱՄՆ–ը, որը աշխարհաքաղաքական, աշխարհատնտեսական ու ֆինանսական տեսանելի օգուտներ է ստանում և ստանալու,
• Ադրբեջանը, Թուրքիան, որոնց դարավոր երազանքն է եղել միմյանց միջև ցամաքային ուղիղ կապի ապահովումը և թուրանական գաղափարների առաջ մղումը․ նրանց շահը և՛ ռազմաքաղաքական է, և՛ տնտեսական,
• Նիկոլ Փաշինյանը, որի միակ նպատակն իշխանական աթոռը պահելն է․ այս փաստաթուղթն ակնհայտորեն օգտագործվելու է խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ՝ «Խաղաղություն եմ բերել» սուպեր բլեֆի միջոցով քվե կորզելու նպատակով։
5․ ԹՐԻՓՓ–ն արդյունավետ կլինի և չի դառնա տարածաշրջանային ալեկոծումների պատճառ, եթե
• Հայաստանը ստանա լիակատար ապաշրջափակման հնարավորություն՝ հյուսիս–հարավ, արևելք–արևմուտք ուղիների գործարկմամբ,
• Հայաստանը փոխադարձության սկզբունքով հնարավորություն ստանա ԹՐԻՓՓ–ին համարժեք ճանապարհ ստանալ Նախիջևանով դեպի Իրան, Ադրբեջանով դեպի Ռուսաստան,
• ԹՐԻՓՓ–ի գործարկման մեջ իրենց համար ևս շահ տեսնեն Ռուսաստանն ու Իրանը, այլ ոչ թե մտավախություն ունենան, որ դա տարածաշրջանից իրենց դուրս մղմանն է միտված․ Հայաստանը չպետք է դառնա աշխարհաքաղաքական բախման թատերաբեմ,
• Հայ–ադրբեջանական խաղաղության ծրագիրը կյանքի կոչվի «գետնի վրա» հնարավորություններ ունեցող երաշխավորի առկայությամբ։
Հայաստանի համար իրական խաղաղություն, իրական անվտանգություն և իրական ապաշրջափակում ապահովելու գլխավոր նախապայմանն իշխանափոխությունն է։ Պարտության ու պատերազմի խորհրդանիշ Նիկոլ Փաշինյանը չի կարող դրանք ապահովել։
ԱԺ ընտրություններում ընդդիմադիր դաշտը պետք է հանդես գա ոչ թե հատվածական ու կորպորատիվ շահերով, մերկանտիլ հաշվարկներով, այլ միասնական գործողությունների ծրագրով։ Միայն այդ դեպքում է հնարավոր հաջողությունը։
Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի իշխանափոխության և ազգային իշխանության ձևավորման օրակարգը կյանքի կոչվի։

«Зангезурский коридор» в упаковке «TRIPP»: что делать и какова наша альтернатива?
Пока большинство граждан Республики Армения спало, были опубликованы армяно-американское совместное заявление и рамки реализации TRIPP.
1. В документе часто упоминаются суверенитет, территориальная целостность и юрисдикция Республики Армения. И чем чаще об этом говорится, тем более заметными становятся те содержательные пункты, которыми наносится ущерб суверенитету, территориальной целостности и юрисдикции РА.
Для сокрытия и «упаковки» всего этого используется душещипательная формулировка «операционная модель «фронт-офис – бэк-офис»». Согласно ей, требование Алиева о том, чтобы азербайджанский водитель в «Зангезурском коридоре» не видел лица армянского чиновника – таможенника или правоохранителя – выполнено. Наши остаются в тылу. А азербайджанцы будут взаимодействовать с операторами пока ещё неизвестного для нас происхождения.
2․ Официальный Баку не подписал этот документ, однако требования и интересы Азербайджана, в отличие от армянских, были удовлетворены посредством правительства Республики Армения.
«Рамки очерчивают конкретный путь запуска TRIPP, который предназначен для установления беспрепятственной мультимодальной транзитной взаимосвязанности через территорию Армении. Связывая основную часть Азербайджана с его Нахиджеванской Автономной Республикой и создавая жизненно важное звено Транскаспийского торгового маршрута, предполагается, что TRIPP создаст взаимные преимущества международной и внутригосударственной взаимосвязанности для Республики Армения», – говорится в документе.
То есть для Азербайджана открывается беспрепятственный путь – «Зангезурский коридор», детали функционирования которого раскрыты, тогда как армянская сторона не получит ни одного равнозначного маршрута на территории Азербайджана или Нахиджевана, поскольку такой темы просто не существует. Это означает, что мы имеем дело не с реальной разблокировкой, а с предоставлением Азербайджану беспрепятственного коридора. Все остальные слова – это «лапша», рассчитанная на наивных.
Когда Арарата Мирзояна спрашивают, будут ли армяне при въезде на территорию Азербайджана также взаимодействовать по схеме «бэк-офис – фронт-офис», он отвечает, что не знает и выражает надежду на эквивалентность. Между тем Азербайджан даже не обсуждает подобную тему. То есть о каком-либо взаимном разблокировании речи вообще не идёт. И Мирзоян это прекрасно знает, просто в соответствии с правилами жанра, близкого партии «Гражданский договор», этот вопрос обходится стороной.
3․ Армения фактически уступает значительную часть полного контроля над своей территорией сроком на 99 лет – в процентном соотношении 76/24 (через 49 лет обещают превратить 24 в 49%).
Никол Пашинян, оправдывавший предательскую сдачу Арцаха формулировкой «зато мы отстаиваем суверенитет Армении и не отдаём Сюникский коридор», на деле сдал и продолжает сдавать Азербайджану и Арцах, и суверенитет Республики Армения, и коридор.
4․ От этого документа выигрывают:
- США, которые получают и будут получать ощутимые геополитические, геоэкономические и финансовые выгоды;
- Азербайджан и Турция, для которых вековой мечтой было обеспечение прямой сухопутной связи между собой и продвижение пантюркистских идей: их интерес носит как военно-политический, так и экономический характер;
- Никол Пашинян, чья единственная цель – удержаться у власти: этот документ очевидным образом будет использован во время парламентских выборов для получения голосов посредством суперблефа «Я принёс мир».
5․ TRIPP будет эффективным и не станет причиной региональных потрясений, если:
- Армения получит возможность полноценной разблокировки с запуском маршрутов север-юг и восток-запад;
- Армения на принципах взаимности получит маршрут, равнозначный TRIPP: через Нахиджеван – в Иран, через Азербайджан – в Россию;
- Россия и Иран также увидят для себя выгоду в запуске TRIPP, а не будут воспринимать его как попытку вытеснения их из региона: Армения не должна превращаться в арену геополитического противостояния;
- Армяно-азербайджанский мирный проект будет реализован при наличии гаранта, обладающего реальными возможностями «на земле».
Главным условием обеспечения для Армении реальных мира, безопасности и разблокировки является смена власти. Символ поражения и войны Никол Пашинян не способен это обеспечить.
На парламентских выборах оппозиционное поле должно выступить не с частными и корпоративными интересами, не с меркантильными расчётами, а с программой совместных действий. Только в этом случае возможен успех.
Мы сделаем всё, чтобы повестка дня по смене власти и формированию национального руководства была реализована.