Գերագույն հոգևոր խորհրդի կազմից դուրս են եկել Աբրահամ, Գևորգ և Վազգեն Սրբազանները. Տեր Եսայի (տեսանյութ)
Վեհափառ Հայրապետը իր առաքելության մեջ ամուր է և հաստատուն է. Մայրը թոռի բնականոն գործունեության առումով որևէ բան փոխված չէ, և Մայրը թոռը ի դեմս Վեհափառ Հայրապետի միաբանության շարունակում է իր գործունեությունը, իր առաքելությունը։ Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 19–ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը։
«Երեկվա դեպքերի հետ կապված պարզապես ցավալի է այն իրողությունը, որ մենք կարող ենք այսպիսի փաստի անդրադառնալ, բայց ամեն դեպքում մենք գիտենք և վստահ ենք, որ մեր ժողովուրդը մեր հավատացյալ հայորդիները եկեղեցու կողքին են, ամուր են կանգնած իրենց հոգևոր զգացումների և ապրումների մեջ և բնականաբար, մեր ժողովրդի համար եկեղեցին կարևոր արժեք և կարևոր հոգևոր կառույց է, որ միշտ պետք է պահպանել ոչ թե գոռալով, այլ աղոթքով, հավատարիմ մնալով եկեղեցուն և եկեղեցու վարդապետությանը»,–ասաց նա։
Անդրադառնալով նրան, որ 10 եպիսկոպոսները երեկ Մայր աթոռի քարտուղարություն նամակ են փոխանցել Վեհափառ Հայրապետի հրաժարականի պահանջով, և հայտարարեցին, որ հաջորդը իրենք են գալու Մայր տաճարում աղոթք անելու, ժամերգություն կամ պատարագ անցկացնելու, Տեր Եսային ասաց. «Ես նամակի բովանդակությանը ծանոթ չեմ, կարող եմ ենթադրել մոտավորապես բովանդակությունը ինչպիսին պիտի լինի։ Եթե այդ նամակին արձագանք լինի, մենք պատշաճորեն այդ մասին կծանոցենք։
Ինչ վերաբերում է Մայր աթոռում աղոթքին, Մայր տաճարի դռները բոլորի համար բաց են և ցանկացած պահի որևէ մեկը կարող է գալ իր աղոթքը բարձրացնել մեզ հետ միասին»։
Հարցին՝ երբ ի վերջո, կարգալույծ կարվեն Վեհափառի հրաժարականը պահանջող եպիսկոպոսները, նա պատասխանեց. «Մայր Աթոռը շարունակում է կանոնականության սահմաններում իր գործունեությունը և այդ կոչերը հնչեցնել։ Սա պրոցես է, որը ամենակարևորը՝ պետք է լինի կանոնականության սահմաններում՝ պահպանելով եկեղեցու առաքելություն անխաթար։ Մնացածը ընթացք է և առաջիկայում կտեսնենք»։
Լրագրողներին հետաքրքրում էր նաև, թե ովքեր են Վեհափառի որոշմամբ դուրս եկել Գերագույն հոգևոր խորհրդի կազմից։ Տեր Եսային նշեց, որ Գերագույն հոգևոր խորհրդի կազմից դուրս են եկել Աբրահամ Սրբազանը, Գևորգ Սրբազանը և Վազգեն Սրբազանը. «Նրանց փոխարինելու են Մակար Սրբազանը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Կիրակոս սրբազանը և երրորդի անունը չեմ հիշում։ Գերագույն հոգևոր խորհրդի հոգևորական անդամները ընտրվում կամ նշանակվում են կախված աշխարհագրական դիրքից, աշխարհամասից և նաև տվյալ թեմի առաջնորդ լինելու հանգամանքից»։

Архиепископы Абрам, Геворг и Вазген покинули Высший духовный совет – иерей Есаи Артенян (видео)
Католикос всех армян непоколебим и тверд в своей миссии. В плане обычной деятельности Первопрестольного Эчмиадзина ничего не изменилось. Первопрестольный Эчмиадзин в лице конгрегации Его Святейшества Патриарха продолжает свою деятельность, свою миссию. Об этом заявил в беседе с журналистами 19 декабря директор информационной системы Первопрестольного Святого Эчмиадзина, иерей Есаи Артенян.
«Что касается вчерашних событий, то все это просто печально. Но в любом случае мы знаем и уверены, что наш народ, наши верующие рядом с церковью, что для нашего народа церковь – важная ценность и важная духовная структура, которую необходимо сохранять не криками, а молитвой, оставаясь верным церкви», – заявил Артенян.
Касаясь же того, что вчера 10 епископов направили в секретариат Первопрестольного Эчмиадзина письмо с требованием об отставке Католикоса всех армян и заявили, что следующими именно они придут в Кафедральный собор для молитвы, проведения богослужения или литургии, иерей сказал: «Я не знаком с содержанием письма, но могу предположить, о чем оно. Если на это письмо будет отклик, мы сообщим об этом надлежащим образом. Что касается молитвы в Первопрестольном Эчмиадзине, то его двери открыты для всех, и любой желающий может прийти и помолиться вместе с нами».
На вопрос, когда будут лишены сана епископы, требующие отставки Его Святейшества, он ответил: «Первопрестольный Эчмиадзин продолжает свою деятельность в рамках канонического права и озвучил данные призывы. Данный процесс должен быть в рамках канонического права».
Журналистов также интересовало, кто покинул Высший духовный совет по решению Католикоса. Иерей отметил, что ВДС покинули архиепископы Абрам, Геворг и Вазген.