«Ժառանգություն»–ը ողջունում է ԲՀԿ–ի դիրքորոշումը
Ես ողջունում եմ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցչի հայտարարությունը։ Անշուշտ, մենք բոլորի հետ կհամագործակցենք այս հարցում։ Սա որոշակի առումով լակմուսի թուղթ է դառնալու բոլոր այն քաղաքական ուժերի համար, որոնք տարբեր առիթներով հայտարարել են, որ իրենք կողմ են և պատարստ են ազատ ու արդար ընտրություններ անկացնելուն և պատրաստ են համագործակցության։ Ինչքան հիշում եմ, «Օրինաց Երկիրն» էլ իր ստեղծման օրից կողմ է եղել համամասնական ընտրակարգին, և եթե այսօր չառաջնորդվենք կոնյունկտուրային շահով, կարծես թե ոչինչ չի խանգարում, որ ՕԵԿ–ը նույնպես միանա այս նախաձեռնությանը,–նման հայտարարությամբ է այսօր հանդես եկել «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը՝ անդրադառնալով 100 տոկոս համամասնական ընտրկարգի անցնելու մի շարք քաղաքական ուժերի հայտարարությանը։
Բանախոսը նշել է, թե չի բացառվում, որ առաջիկայում ֆորում կհրավիրվի այն բոլոր ուժերի մասնակցությամբ, որոնք կողմ են այս նախաձեռնությանը, և միասին կորոշվի, թե ինչպես պետք է իրականացվի 100%-անոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու նախաձեռնությունը։
–Ուզում եմ շեշտել, որ բոլորը հավասար իրավունքով կդառնան այս նախաձեռնության հեղինակ։ Մենք հավակնություններ չունենք ասելու, որ սա միայն մերն է, և ուրիշները ուղղակի միանում են,– ավելացրել է Հակոբյանը։

«Наследие» приветствует позицию ППА
«Я приветствую заявление представителя партии “Процветающая Армения”. Несомненно, в этом вопросе мы будем сотрудничать со всеми. Это в некотором плане станет лакмусовой бумажкой для тех политических сил, которые по разному поводу заявляли, что они “за” и готовы провести свободные и справедливые выборы, готовы сотрудничать. Насколько я помню, партия  “Оринац еркир” с момента своего создания также была за пропорциональную избирательную систему, и если сегодня не руководствоваться конъюнктурными интересами, то, кажется, ничего не мешает тому, чтобы и она присоединилась к этой инициативе», - с подобным заявлением сегодня выступил вице-председатель партии «Наследие» Рубен Акопян, комментируя заявления ряда партий относительно перехода на 100% пропорциональную избирательную систему.
Акопян отметил, что не исключается также проведение в ближайшее время форума с участием  всех тех сил, которые поддерживают эту инициативу. Тогда уже вместе и будет решен вопрос о том, как реализовать инициативу о переходе к 100% пропорциональной избирательной системе.
«Хочу отметить, что все с равным правом станут авторами этой инициативы. У нас нет претензий заявлять, что это только наша инициатива, а остальные только присоединяются», - добавил Акопян.