ՀՌԱԿ–ը կողմ է 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգի անցնելուն
ՀՌԱԿ Հանրապետական Վարչությունը ողջունում է «ՀՅԴ» և «Ժառանգություն» կուսակցությունների համատեղ հայտարարությունը` գալիք ԱԺ համապետական ընտրություններին մեծամասնական ընտրակարգը վերացնելու և 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգի անցնելու առաջարկը: ՀՌԱԿ ղեկավարությունը ուրախ է, որ 2003 թվականից ՀՌԱԿ Հանրապետական Վարչության 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգի անցնելու առաջարկությունը այսօր համախոհների մեծ «բանակ» է հավաքում, սակայն ազգային շահերին ծառայող իրական քաղաքակական համակարգ ձևավորելը պահանջում է, որպեսզի ԱԺ պատգամավորները ԱԺ տարածքից դուրս օժտված չլինեն անձեռնամխելիությամբ: Հետևաբար համոզված ենք, որ 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգը «ընկերակցելով» անձեռնմխելիության մասնակի վերցման հետ կբերի քաղաքական համակարգի կայացմանը և ընտրական գործընթացների որակի բարձրացմանը:

ЛДПА «за» 100% пропорциональную избирательную систему
Республиканское правление Либерально-демократической партии Армении приветствует совместное заявление партий «Дашнакцутюн» и «Наследие» об упразднении на предстоящих общегосударственных выборах в НС мажоритарной избирательной системы и переходе на 100% пропорциональную. Руководство ЛДПА радо, что предложение о переходе на 100% пропорциональную избирательную систему, сделанное Республиканским правлением партии в 2003-ем году, сегодня набирает большую «армию» единомышленников. Однако, формирование реальной политической системы, служащей национальным интересам, требует, чтобы депутаты НС не обладали неприкосновенностью вне парламента. Мы уверены, что 100% пропорциональная система вместе с частичным упразднением неприкосновенности приведет к становлению политической системы и повышению качества электоральных процессов.