Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետևողականությունն ապշեցուցիչ է։ Նա հետևողական է երկու հարցում՝ 1. «Հայկական աշխարհ» կառուցելու և 2. դրսի գրանտի կամ վարկի հաշվին իր և իր թիմի համար «յուղոտ» գործեր դասավորելու։
«Հայկական աշխարհի» կառուցման սխեման շատ պարզ է։ Տիգրան Սարգսյանն ամեն ինչ անում է, որպեսզի ՀՀ–ում ապրող աշխատունակ մարդիկ, ովքեր չեն ուզում համակերպվել ստեղծված իրավիճակի հետ, արտագաղթեն ու հեղափոխություն չանեն։ Արտագաղթի խրախուսման ամբողջ իմաստն այն է, որ դրսում աշխատող պոտենցիալ հեղափոխականներն իրենց էներգիան վատնեն գումար վաստակելու և Հայաստանում մնացած իրենց հարազատներին այդ գումարի մեծ մասն ուղարկելու վրա։
Ինքնին հասկանալի է, որ «Հայկական աշխարհի» պարագայում ՀՀ–ին ապրանքային արտադրություն պետք չէ (ինչպես որ ժամանակին անկեղծացել էր «տիրացուն»), այլ պետք է «ներմուծում–սպառում» մեխանիզմով աշխատող տնտեսական համակարգ, և այդ հարցում իշխող նեղ թիմը նույնպես հետևողական է։
Ինչ վերաբերում է դրսի գրանտերի ու վարկերի հաշվին փող աշխատելուն և «Բարելավում ենք բիզնես միջավայրը» դեմագոգիկ հայտարարությունների ներքո յուրայիններին «յուղոտ» գործեր դասավորելուն, ապա դրանց դրսևորումներին հանդիպում ենք գրեթե ամեն օր։
Վերջերս Կառավարությունը մի որոշում էր ընդունել, որով հանրային սննդի ծառայությունը հանվել է պարտադիր արտոնագրման ենթական ցանկից։ Թվում է, թե վատ չէ, սակայն երբ հաշվի ենք առնում այն հանգամանքը, որ սահմանի վրա կատարվող սերտիֆիկացումը վերացվում է, և այդ գործը տրվում է էկոնոմիկայի նախարարությանը, ապա պարզ է դառնում, որ լուծվել է ոչ թե, իրենց խոսքերով, կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեցնելու, այլ նեղ անձնական ու թիմային խնդիր։ Այլ խոսքերով՝ Տիգրան Սարգսյանն իր թիմակից Տիգրան Դավթյանի համար գործ է «կպցրել»։ Մարդիկ չեն էլ թաքցնում, որ կա 500 հազար դոլարի ավստրիական գրանտ և այդ գումարները ծախսելու համար էլ սերտիֆիկացման ենթական գործընթացները հանձնվելու են մի գերատեսչության, որի ղեկավարին փոխարենը պետական համակարգից կիլոմետրերով հեռու պահելուն, ֆինանսաների նախարարությունից հանում տանում են էկոնոմիկայի նախարարություն ու գրանտներից օգտվելու հնարավորություն տալիս։
Ակնհայտ է, որ էկոնոմիկայի նախարարությունը չունի համապատասխան հնարավորություններ, լաբորատոր սարքավորումներ և ամեն ինչ ֆիկցիա է, թոզ փչոցի։ Բայց դա չի հետաքրքրում «տիրացուին» ու իր թիմին։ Կարևորը ավստրիական գրանտն է, ռուսական վարկը, և «օդից» փող կպցնելը։
«Տիրացուն» և յուր հետևորդները

Последовательность премьер-министра РА Тиграна Саркисяна ошеломляет. Он последователен в двух вопросах: в вопросе построения «Армянского мира» и в вопросе нахождения для себя и своей команды «наваристых» дел за счет иностранных грантов или кредитов.
Схема построения «Армянского мира» очень ясна. ТигранСаркисян делает всё, чтобы живущие в Армении трудоспособные люди, которые не хотят смириться со сложившейся ситуацией, эмигрировали и не сделали революцию. Весь смысл поощрения эмиграции заключается в том, чтобы работающие за рубежом потенциальные революционеры расходовали свою энергию на зарабатывание денег и отправляли большую часть этих денег оставшимся в Армении родственникам.
Само собой разумеется, что в случае с «Армянским миром» Армении не нужно товарное производство (как в свое время искренне заявил «дьячок»), а нужна работающая по механизму «импорт-потребление» экономическая система, и в этом вопросе узкая команда власти также последовательна.
Что касается обогащения за счет зарубежных грантов и кредитов, а такженахождения для себя или своего тесного окружения «наваристых» дел (под прикрытием демагогического заявления «Улучшаем бизнес-среду»), то проявления этого встречаем почти каждый день.
Недавно правительство приняло решение, согласно которому услуги общественного питания исключены из перечня подлежащих обязательному лицензированию. Кажется, что в этом нет ничего плохого, но когда учитываем то обстоятельство, что упраздняется осуществляющаяся на границе сертификация, и эта функция передается министерству экономики, то становится ясно, что была решена не задача снижения коррупционных рисков, как они заявляют, а сугубо личная и командная задача. Иными словами, Тигран Саркисян нашел дельцедля члена своей команды Тиграна Давтяна. Люди даже не скрывают, что есть австрийский грант на 500 тысяч долларов и для растраты этих сумм подлежащие сертификации процессы будут переданы ведомству, руководителя которого вместо того, чтобы держать за километры от госсистемы, переводят из министерства финансов в министерство экономики, предоставляя ему возможность пользоваться грантами.
Очевидно, что министерство экономики не имеет соответствующих возможностей, лабораторного оборудования и всё это не более чем фикция. Но «дьячка» и его команду это не интересует. Главное – австрийский грант, российский кредит и деньги «из воздуха».
«Дьячок» и его последователи
Схема построения «Армянского мира» очень ясна. Тигран Саркисян делает всё, чтобы живущие в Армении трудоспособные люди, которые не хотят смириться со сложившейся ситуацией, эмигрировали и не сделали революцию. Весь смысл поощрения эмиграции заключается в том, чтобы работающие за рубежом потенциальные революционеры расходовали свою энергию на зарабатывание денег и отправляли большую часть этих денег оставшимся в Армении родственникам.
Что касается обогащения за счет зарубежных грантов и кредитов, а также нахождения для себя или своего тесного окружения «наваристых» дел (под прикрытием демагогического заявления «Улучшаем бизнес-среду»), то проявления этого встречаем почти каждый день.
Недавно правительство приняло решение, согласно которому услуги общественного питания исключены из перечня подлежащих обязательному лицензированию. Кажется, что в этом нет ничего плохого, но когда учитываем то обстоятельство, что упраздняется осуществляющаяся на границе сертификация, и эта функция передается министерству экономики, то становится ясно, что была решена не задача снижения коррупционных рисков, как они заявляют, а сугубо личная и командная задача. Иными словами, Тигран Саркисян нашел дельце для члена своей команды Тиграна Давтяна. Люди даже не скрывают, что есть австрийский грант на 500 тысяч долларов и для растраты этих сумм подлежащие сертификации процессы будут переданы ведомству, руководителя которого вместо того, чтобы держать за километры от госсистемы, переводят из министерства финансов в министерство экономики, предоставляя ему возможность пользоваться грантами.