Շավարշ Քոչարյանի կուսակցությունը կողմ է 100%-անոց համամասնական ընտրակարգին
ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանի ղեկավարած ԱԺԿ վարչության քարտուղար Դուստրիկ Մխիթարյանը «7օր»–ի հետ զրույցում ասել է, թե ծանոթ չէ ՀՅԴ–ի ու «Ժառանգության» համատեղ հայտարարությանը, թեև իրենց կուսակցությունը միշտ էլ կողմ է եղել 100%–անոց համամասնական ընտրակարգին։
–Բազմաթիվ միջոցառումների ժամանակ և՛ ՀՅԴ–ի, և՛ «Ժառանգության», և՛ մեր կարծիքներն այս հարցում միշտ համընկել է։ Մենք միշտ կողմ ենք եղել համամասնական ընտրակարգին և հիմա էլ կողմ ենք,–ասել է նա։–Մեր ծրագրում ոչ միայն գրված է 100% համամասնականի մասին, այլ նաև մենք առաջարկում ենք ֆիննական տարբերակը՝ ընտրողն ինքը պետք է համամասնական ցուցակը կազմի։ Մենք համամասնական անգամ ավելի խստացված տարբերակին ենք համաձայն։

Партия Шаварша Кочаряна «за» 100% пропорциональную избирательную систему
Секретарь правления возглавляемой замминистром иностранных дел Шаваршем Кочаряном Национально-демократической партии Дустрик Мхитарян сказала в беседе с «7or», что знакома с совместным заявление «Дашнакцутюн» и «Наследия», и их партия всегда была за 100% пропорциональную избирательную систему.
«Во время многих мероприятий мнения и АРФД, и «Наследия», и нашей партии совпадали. Мы всегда были, и сейчас выступаем за пропорциональную избирательную систему», - сказала она, добавив: «В нашей программе не только говорится о 100% пропорциональной избирательной системе, но мы даже предлагаем её финский вариант, когда избиратель должен сам составить пропорциональный список. Мы согласны даже на более ужесточенный пропорциональный вариант».