ՀՅԴ–ն ու «Ժառանգությունը» ԱԺ մեծամասնությանն առաջարկում են անցնել 100%–ոց համամասնական ընտրակարգի
«Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն եւ «Ժառանգություն» կուսակցությունները 2008-2011թթ. նախաձեռնեցին Ընտրական օրենսգրքի իրական եւ արմատական բարեփոխմանն ուղղված քայլեր` Ազգային ժողովի կողմից համապատասխան փոփոխություններն ընդունելու նպատակով:
Վերահաստատելով դրանց ամբողջական իրականացման ուղղությամբ մեր պատրաստակամությունը եւ կարեւոր նշանակություն տալով ընտրական գործընթացների նկատմամբ լայն վերահսկողության ապահովման համար ուժերի համադրմանը, ստեղծված պայմաններում հանդես ենք գալիս հետեւյալ համատեղ հայտարարությամբ.
- կարեւորելով Հայաստանի ապագայի համար առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների բացառիկ նշանակությունը եւ դրանց արդյունքների հանդեպ հասարակության վստահության մեծացումը,
- նշելով, որ ՀՅԴ-ի եւ «Ժառանգության»` ցայժմ ԱԺ-ում ներկայացված եւ ԵԽԽՎ Վենետիկի հանձնաժողովի փորձաքննությանն ուղարկված առաջարկություններում ամփոփված են ընտրական իրավունքի պաշտպանության գաղափարի շուրջ միավորված մի քանի տասնյակ հասարակական կազմակերպությունների` ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխման վերաբերյալ առաջարկները,
- ապահովելու համար պատգամավորական բոլոր մանդատների համարժեքությունն ու համապետականությունը եւ մեծացնելու քաղաքական ուժերի պատասխանատվությունը ընտրական գործընթացի ու խորհրդարան մուտք գործող անձանց համար,
- խնդիր ունենալով յուրաքանչյուր ընտրողի համար մեծացնել սեփական իշխանությունները ձեւավորելու հարցում իր քվեի նշանակությունը,
- ձգտելով հասնել հավասար մրցակցային պայմանների ապահովմանը,
- նվազեցնելու համար ընտրական գործընթացների վրա ոչ քաղաքական եւ ոչ ընտրական գործոնների ազդեցությունը,
- ազատ եւ արդար ընտրություններ անցկացնելու հարցում ընտրությունների նախաշեմին հասնելու համար քաղաքական բոլոր ուժերի համախոհությանը,
«Ժառանգություն» եւ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցությունները.
- Ողջունում են խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի վերջերս հայտարարած դիրքորոշումը` ազատ ու արդար ընտրությունների կազմակերպման եւ վերահսկման հարցում:
Ազգային ժողովի մեծամասնությանն առաջարկում են Ընտրական օրենսգրքում համատեղ իրականացնել մեկ կոնկրետ փոփոխություն, այն է` վերացնել մեծամասնական ընտրակարգը` անցում կատարելով 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի, եւ գտնում են, որ համաձայնելով այս քայլին, իշխանությունները ցույց կտան իրենց պատրաստակամությունն ու քաղաքական կամքը` նախընտրական շրջանում ընդդիմության հետ համատեղ երկրում ձեւավորելու ներհասարակական հանդուրժողականության եւ համերաշխության մթնոլորտ:

АРФД и «Наследие» предлагают парламентскому большинству перейти на 100% пропорциональную систему
В 2008-2011 гг. Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн» и партия «Наследие» инициировали шаги для принятия Национальным собранием РА реальных и радикальных реформ в Избирательном кодексе.
Подтверждая нашу готовность в вопросе их целостного исполнения и придавая важное значение объединению усилий для обеспечения широкого контроля над избирательными процессами, мы выступаем со следующим совместным заявлением:
-признавая исключительную важность для будущего Армении предстоящих парламентских выборов и увеличения доверия к их результатам,
-отмечая, что в проекте АРФД и партии «Наследие» (представленных до сих пор в НС и отправленных на экспертизу Венецианской комиссии ПАСЕ) подытожены предложения относительно реформирования Избирательного кодекса РА нескольких десятков общественных организаций РА, объединившихся вокруг идеи защиты избирательного права,
-для обеспечения эквивалентности и общегосударственности всех депутатских мандатов, а также увеличения ответственности политических сил за избирательный процесс и входящих в парламент лиц,
-имея задачу повысить значимость голоса каждого избирателя в вопросе формирования власти,
-стремясь достичь обеспечения равных конкурентных условий,
-стремясь понизить влияние на избирательные процессы неполитических и неизбирательных факторов,
-ставя целью достичь в преддверие выборов единомыслия всех политических сил для проведения свободных и справедливых выборов,
Армянская революционная федерация «Дашнакцутюн» и партия «Наследие»:
-Приветствуют недавно заявленную позицию парламентских и внепарламентских сил в вопросе организации и контроля свободных и справедливых выборов.
-Предлагают парламентскому большинству совместно внести одно конкретное изменение в Избирательный кодекс: устранить мажоритарную систему выборов, перейдя к 100% пропорциональной системе.
-Считают, что власти, согласившись на этот шаг, продемонстрируют свою готовность и политическую волю вместе с оппозицией сформировать в предвыборный период атмосферу взаимопонимания и терпимости.