Միքայել Սրբազանի դատավճիռը կհրապարակվի հոկտեմբերի 3-ին (տեսանյութ)
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Ավան նստավայրում Միքայել Սրբազանի գործի վերաբերյալ լրացուցիչ դատական լսումն է։
Հիշեցնենք, որ Առաջին ատյանի դատարանը (դատավոր Արմինե Մելիքսեթյան) կայացրել է վերդիկտ՝ Միքայել Սրբազանին մեղավոր ճանաչելու վերաբերյալ:
Լրացուցիչ դատալսումներով դատարանը կողմերի հետ պետք է քննարկի մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ ծանրացնող և մեղմացնող հանգամանքների, պատժի տեսակի և չափի վերաբերյալ հարցերը:
Նշված հարցերը քննարկելուց հետո դատարանը հեռանալու է դատավճիռ կայացնելու:
Սեպտեմբերի 24-ին Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին մեղավոր ճանաչելուց հետո դատարանն այսօր՝ սեպտեմբերի 29-ին, իրականացնում է լրացուցիչ լսումներ պատժաչափը որոշելու համար։
Պաշտպանական կողմը երրորդ բացարկը ներկայացրեց դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանինայն մերժվեց:
Գործով դատախազը միջնորդեց 2 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկել Միքայել սրբազանին։
Միքայել Սրբազանի գործով լրացուցիչ դատական նիստն ավարտվեց: Դատարանը հեռացել է վերջնական ակտ կայացնելու. այն կհրապարակվի հոկտեմբերի 3-ին:

Приговора по делу Микаела Србазана будет опубликован 3 октября
Суд в Ереване огласит приговор по делу архиепископа Микаела Аджапахяна 3 октября в 17:30. Об этом на заседании сообщила судья Армине Меликсетян.
Прокурор Арман Багдасарян ранее потребовал назначить главе Ширакской епархии 2 года и 6 месяцев лишения свободы с вычетом срока, проведенного под арестом. Аджапахян находится в СИЗО с июня этого года.
После завершения заседания архиепископ обратился к своим сторонникам и отметил, что чувствует себя хорошо и просил их не переживать.
Суд 24 сентября признал главу Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна виновным в призывах к свержению власти. Аджапахян был арестован в конце июня этого года по обвинению в публичных призывах к свержению власти. Поводом стали его старые интервью, в которых он обвинял действующее руководство Армении в проведении губительного для страны курса и говорил о необходимости переворота.