Ա. Հարությունյան. «Հանրապետական կուսակցությունը հազիվ կարողանա 5% հավաքել»
–Ոչմիայնիշխանություններըչկատարեցինիրենցխոստումները, այլևընդդիմությունը՝ՀԱԿ–ըևսչկատարեց,–այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ ԱրամՀարությունյանը։
–Եթեչորստարիժողովրդինկերակրել են արտահերթընտրություններիտեսլականով, ապանույնպեսպետքէպատասխանտանժողովրդին,–գտնում է նա։ Նրա կարծիքով ՀԱԿ–ը կհաղթահարի 5%–ի շեմը, սակայն ցուցակի հետ կապված խնդիրներ են առաջանալու։
Բանախոսը համոզված է, որ 2012–ը դառնալու է «Ոսկե ձկնիկի» պառավի, պապիկի տարի, երբ ՏիգրանՍարգսյանըգնալուէպապիգերեզման՝հարցնի՝ ի՞նչխորհուրդկտա։ Սակայն արդեն ուշ կլինի։
Նրա խոսքերով՝ Հանրապետականը հազիվ կարողանա 5% հավաքել՝ վարչական լծակները հաշվի առնելով.
«Այսպարագայում 2013–ինիշխողկուսակցությունըշատաննախանձելիվիճակումկլինի։ԵթեՍերժՍարգսյանըգլխավորիՀՀԿցուցակը, ապանաերկուանգամգետիննէմտնելու,ևնախագահականընտրություններումամենինչտապալվելուէ»,–կարծում է բանախոսը։
Անդրադառնալով «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության՝ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու ձևաչափին՝ Ա. Հարությունյանը նշել է, որ իրենքակտիվորենբանակցումենմիքանիուժերիհետևդեռևսորոշումկկայացնեն։
Նրա խոսքերով՝ այսօրլուրջդիրքերումէԲՀԿ–ն, որըբավականակտիվացելէ։
–Ոչ միայն իշխանությունները չկատարեցին իրենց խոստումները, այլև ընդդիմությունը՝ ՀԱԿ–ը ևս չկատարեց,–այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը։
–Եթե չորս տարի ժողովրդին կերակրել են արտահերթ ընտրությունների տեսլականով, ապա նույնպես պետք է պատասխան տան ժողովրդին,–գտնում է նա։ Նրա կարծիքով ՀԱԿ–ը կհաղթահարի 5%–ի շեմը, սակայն ցուցակի հետ կապված խնդիրներ են առաջանալու։
Բանախոսը համոզված է, որ 2012–ը դառնալու է «Ոսկե ձկնիկի» պառավի, պապիկի տարի, երբ Տիգրան Սարգսյանը գնալու է պապի գերեզման՝ հարցնի՝ ի՞նչ խորհուրդ կտա։ Սակայն արդեն ուշ կլինի։
«Այս պարագայում 2013–ին իշխող կուսակցությունը շատ աննախանձելի վիճակում կլինի։ Եթե Սերժ Սարգսյանը գլխավորի ՀՀԿ ցուցակը, ապա նա երկու անգամ գետինն է մտնելու, և նախագահական ընտրություններում ամեն ինչ տապալվելու է»,–կարծում է բանախոսը։
Անդրադառնալով «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության՝ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու ձևաչափին՝ Ա. Հարությունյանը նշել է, որ իրենք ակտիվորեն բանակցում են մի քանի ուժերի հետ և դեռևս որոշում կկայացնեն։

«Не только власти, но и оппозиция в лице АНК не выполнили свои обещания», - сказал во время сегодняшней встречи с журналистами председатель партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян.
«Если власти кормили народ иллюзией внеочередных выборов, то они также должны ответить за это перед народом», - считает Арутюнян. По его мнению, АНК преодолеет 5%-й барьер, однако у него возникнут проблемы, связанные со списком.
А.Арутюнян уверен, что 2012-й станет годом старухи и деда из «Золотой рыбки», когда премьер Тигран Саркисян пойдет на могилу деда, чтобы спросить, какой он даст совет. Однако, уже будет поздно.
По его словам, принимая в расчет административные рычаги, Республиканская партия с трудом наберет 5%. В этой обстановке правящая партия в 2013-ом году окажется в весьма незавидном положении.
«Если Серж Саргсян возглавит список РПА, то она два раза «провалится сквозь землю», а на президентских выборах всë провалится», - считает Арутюнян.
Касаясь вопроса формата участия партии «Национальное согласие» в выборах в парламент, А.Арутюнян отметил, что они активно ведут переговоры с несколькими силами и решение в этом плане еще будет принято.
По его словам, сегодня на серьезных позициях находится ППА, которая достаточно активизировалась.
РПА с трудом наберет 5% голосов - Арам Арутюнян