ՌԴ-ն կարող է փակել Ադրբեջանի հետ օդային հաղորդակցությունը` Ստեփանակերտի անվան շուրջ սկանդալի պատճառով
Ռուսաստանը կարող է հրաժարվել Ադրբեջանից ինքնաթիռներ և գնացքներ ընդունելուց, եթե ռուսական քաղաքներն «անվանափոխելու» պրակտիկան լայն տարածում գտնի հանրապետությունում։ Այս մասին RTVI-ին հայտարարել է Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը՝ մեկնաբանելով ադրբեջանական լրատվամիջոցների արձագանքը ՏԱՍՍ-ի հոդվածում «Ստեփանակերտ» անվանման օգտագործմանը։
«Ինչ վերաբերում է ռուսական քաղաքների և աշխարհագրական հասկացությունների վերանվանմանը, որը Ադրբեջանը որոշել է իրականացնել որպես վրեժ, ես նրանց հաջողություն եմ մաղթում։ Միակ բանն այն է, որ այս իրավիճակում մենք դժվար թե կարողանանք Ադրբեջանից գնացքներ և ինքնաթիռներ ընդունել, եթե այնտեղ նպատակակետը գրված լինի այնպես, ինչպես նրանք այժմ որոշել են»,-զգուշացրել է Զատուլինը։
Նա հույս հայտնեց, որ Ռուսաստանը՝ «որպես այսօրվա Ադրբեջանից ավելի մեծ պատմական արմատներ ունեցող պետություն» և որպես «ավելի հասուն հասարակություն», «հիմարություններ չի անի» և հայելային գործողություններով չի արձագանքի ադրբեջանական լրատվամիջոցներում ռուսական քաղաքների անվանափոխությանը։
Զատուլինը նշել է, որ Ստեփանակերտը միշտ էլ եղել է Ստեփանակերտ, և դրա վերանվանումը «Խանքենդի» «պատճառ չէ քննադատելու» լրատվամիջոցների հաղորդագրությունները՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում Ադրբեջանի սեփական բարբարոսական գործողությունների մասին։
«Խորհրդային ժամանակներում դա Ստեփանակերտն էր 20-ական, 30-ական, 40-ական, 50-ական, 70-ական թվականներին, մինչև Խորհրդային Միության փլուզումը։ Դա Ստեփանակերտն էր՝ որպես Ադրբեջանի Հանրապետության, Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի մաս, որի տարածքային ամբողջականությանն այժմ հավակնում է ժամանակակից Ադրբեջանը»,-ընդգծել է պատգամավորը։
Նրա կարծիքով, Բաքուն ցուցադրում է «ինքնուրույն ամբիցիաներ և հնարավորինս անպատշաճ կերպով վարվելու ցանկություն՝ «Արևմուտքի հետ նրա լայնածավալ հակամարտության» փուլում Ռուսաստանի թշնամիների երախտագիտությանն արժանանալու համար»։
«Սա միտումնավոր չափազանցվում է, և մենք պետք է հասկանանք դրա պատճառը, քանի որ Ադրբեջանի այսօրվա ղեկավարությունը դրանում տեսնում է իր սեփական օգուտը, տեսնում է հնարավորություն չհամաձայնվելու Ռուսաստանի հետ, չխորհրդակցելու, չլսելու նրան, ապա կճեղքի Զանգեզուրի միջանցքը և կշարժվի Կասպից ծովի ուղղությամբ՝ հետապնդելով իր և թուրքական շահերը»,-ասել է Զատուլինը։
Օգոստոսի 31-ին ՏԱՍՍ գործակալությունը լուր էր հրապարակել Ռուսաստանի ծագումով հայ նկարիչ Իվան Այվազովսկու հուշարձանի քանդման մասին Ստեփանակերտում, որը միշտ կոչվել է Ստեփանակերտ, չնայած Ադրբեջանի բոլոր ջանքերին: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը սա գնահատեց որպես «անհարգանք և վիրավորանք երկրի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ»:
Գործակալությունը պահանջել է դադարեցնել «ադրբեջանական տեղանունների աղավաղումը»՝ սպառնալով հակառակ դեպքում «փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա Ռուսաստանի տարածքում գտնվող բազմաթիվ բնակավայրերին շնորհել իրենց սկզբնական անունները»։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունն Այվազովսկու հուշարձանի քանդումը որակել է «տրամաբանական, ճիշտ և օրինական»: Նախարարությունը հայտարարել է, որ քանդակագործ Սալավաթ Շչերբակովի կողմից ստեղծված նկարչի կիսանդրին տեղադրվել է առանց Բաքվի թույլտվության՝ Ղարաբաղում «ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի» ժամանակ:

Россия может закрыть авиасообщение с Азербайджаном из-за скандала вокруг названия Степанакерта
Россия может отказаться принимать самолеты и поезда из Азербайджана, если в республике получит распространение практика «переименования» российских городов. Об этом заявил RTVI первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин, комментируя реакцию азербайджанских СМИ на использование названия «Степанакерт» в заметке ТАСС.
«Что касается переименований российских городов и географических понятий, которые Азербайджан решил проводить в отместку, то я желаю ему успеха. Единственное, что в этой ситуации мы вряд ли сможем принимать поезда и самолеты из Азербайджана, если там место назначения будет написано так, как они теперь решили», – предупредил Затулин.
Он выразил надежду, что Россия «как государство с бóльшими историческими корнями, чем нынешний Азербайджан», и как «более зрелое общество» не будет «заниматься дурью» и отвечать зеркальными действиями на переименования российских городов в азербайджанских СМИ.
Затулин отметил, что Степанакерт был Степанакертом всегда, а его переименование в «Ханкенди» «не повод придираться» к материалам СМИ о собственных варварских действиях Азербайджана на территории Нагорно-Карабахской республики.
«В советское время он был Степанакертом в 20-е, 30-е, 40-е, 50-е, 70-е годы, до распада Советского союза. Он был Степанакертом в составе Азербайджанской республики, Азербайджанской ССР, на территориальную целостность которого претендует современный Азербайджан», – подчеркнул депутат.
По его мнению, Баку демонстрирует «саморазгонку амбиций и желание вести себя как можно более неадекватно, чтобы заслужить признательность со стороны недругов России» на этапе ее «масштабного конфликта с Западом».
«Это нарочно раздувается, и мы должны понимать причину этого, потому что в этом сегодняшнее руководство Азербайджана видит свою выгоду, видит возможность не сообразовываться с Россией, не советоваться, не слушать ее, тогда будет пробивать Зангезурский коридор и двигаться дальше в направлении Каспия, преследуя свои и турецкие интересы», – заявил Затулин.
31 августа агентство ТАСС выпустило заметку о сносе памятника российскому художнику армянского происхождения Ивану Айвазовскому в Степанакерте, который назывался Степанакертом всегда, невзирая на все потуги Азербайджана. Это МИД Азербайджана расценил как «неуважение и оскорбление территориальной целостности» страны.
Ведомство потребовало прекратить «искажение азербайджанских топонимов», пригрозив в противном случае «из принципа взаимности присвоить многим населенным пунктам на территории России их исконные названия».
Снос памятника Айвазовскому МИД Азербайджана назвал «логичным, правильным и законным». В ведомстве заявили, что бюст художника, созданный скульптором Салаватом Щербаковым, был установлен без разрешения Баку во время «оккупации азербайджанских территорий» в Карабахе.