Բրազիլիայի Կամպինաս քաղաքի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Բրազիլիայի Սան Պաուլո նահանգի Կամպինաս քաղաքի քաղաքապետարանը պաշտոնապես տեղեկացրել է Բրազիլիայում ՀՀ դեսպանությանը, որ դեկտեմբերի 16-ին Կամպինասի քաղաքապետ Դ. Վիլագրան ստորագրել է Քաղաքային խորհրդարանի նոյեմբերի 20-ին ընդունած բանաձեւը՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ:
Քաղաքապետի հաստատումից եւ դեկտեմբերի 19-ին «Դիարիո օֆիսիալ» պաշտոնաթերթում հրապարակվելուց հետո այն ստացել է օրենքի ուժ, համաձայն որի ապրիլի 24-ը կմտցվի քաղաքի հիշարժան տարեթվերի օրացույցի մեջ եւ յուրաքանչյուր տարի կնշվի որպես «1915 թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր»:
Կամպինասն ունի 1,2 մլն. բնակիչ, Սան Պաուլո նահանգի արդյունաբերական, գյուղատնտեսական եւ գիտամշակութային խոշոր կենտրոններից է, ունի փոքրաթիվ հայկական համայնք:

Парламент бразильского города Кампинас признал Геноцид армян
Мэрия города Кампинас штата Сан-Паулу (Бразилия) официально уведомила посольство Республики Армения в Бразилии о подписании 16 декабря мэром города Кампинас Д.Вилагра, принятой городским парламентом 20 ноября Резолюции о признании Геноцида армян.
Как сообщает газета армян России «Еркрамас» со ссылкой на МИД РА, после подписания мэром и опубликования резолюции 19 декабря в официальной газете «Диариу Офисиал» она приобрела законную силу, вследствие чего дата 24 апреля будет внесена в городской календарь памятных дат и каждый год будет отмечаться как День памяти жертв Геноцида армян 1915 года.
Добавим,что население Кампинаса составляет 1,2 миллионов жителей, а Сан-Паулу является одним из крупных промышленных, сельскохозяйственных и научно-культурных центров страны, имеющих малочисленную армянскую общину.