Լևոն Զուրաբյան. «Կարող են հոգնածները, հուսահատվածները, վհատվածները հեռանալ...»
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը պատասխանելով հարցին՝ արդյոք ՀԱԿ–ի շարքերի նոսրացումը ձախողում չէ՞ կառույցի համար, ինչպես, օրինակ, ոմանց անջատումը ՀԱԿ–ից և «Ազատ դեմոկրատների» ստեղծումը, ասել է.
–Ասեմ, որ որևէ կուսակցություն չի հեռացել։ Հեռացել են առանձին մարդիկ։ Ցանկացած քաղաքական ուժ պետք է թարմանա։ Կարող են հոգնածները, հուսահատվածները, վհատվածները հեռանալ, բայց թարմ ուժեր, նոր արյուն գա։
Զուրաբյանը նշել է, որ ՀԱԿ–ը «Ազատ դեմոկրատների» ստեղծմանը քաղաքական գնահատական չի տվել, ոչ էլ մտածելու է նման գնահատական տալու մասին։
–Նրանք, ովքեր պատրաստ են պայքարել, կռվել, թող գան ու պայքարեն։ Ո՛չ մի հավերժ բան քաղաքականության մեջ չի լինում. այդ մարդիկ հոգնում են, հուսահատվում են, վհատվում են...,– հայտարարել է Լևոն Զուրաբյանը։

Уставшие, разочаровавшиеся и отчаявшиеся могут уйти - Левон Зурабян
Отвечая на вопрос о том, не является ли для АНК провалом то, что ряды организации начали редеть, примером чего является выход некоторых из АНК и создание «Свободных демократов», координатор АНК Левон Зурабян сказал:
«Ни одна партия из АНК не выходила. Ушли лишь отдельные лица. Любая политическая сила должна обновляться. Уставшие, разочаровавшиеся и отчаявшиеся могут уйти, чтобы пришли новые силы, новая кровь».
Зурабян отметил, что АНК не давал политической оценки созданию «Новых демократов» и думать об этом даже не будет.
«Те, кто готовы бороться, драться, пускай приходят и борются. В политике нет ничего вечного: эти люди устают, разочаровываются, отчаиваются...», - заявил Левон Зурабян.