Հայաստանի իշխող վերնախավի մոտ արդեն սովորույթ է դարձել սուտ խոսելով երկիր պահելը։ Այն, որ առանց ամաչելու հայտարարում են, թե Հայաստանում արտագաղթի տեմպերն ահագնացող չեն, որ մեր երկրի տնտեսությունը կայունանում է, մարդկանց սոցիալական վիճակը լավանում է, ՀՀԿ–ն էլ ամենամեծ վստահությունն է վայելում հասարակության շրջանում, իրականությունը խեղաթյուրելու տարածված մեթոդ է դարձել։ Բայց վերջին շրջանում ստախոսությունը տարածվել է նաև պաշտոնից հեռացնելու կամ նշանակելու դեպքերի վրա։
Նկատենք, որ սովորաբար պաշտոնական լրահոսում իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ շատ քիչ են հանդիպում, բայց վերջին շրջանում Հայաստանում լրիվ այլ պատկեր է։
Մասնավորապես 2010թ. դեկտեմբերի 15–ին մամուլում սկսեցին տեղեկություններ տարածվել, թե Հրայր Թովմասյանը նշանակվել է ՀՀ արդարադատության նախարար։ Սակայն ՀՀ նախագահի մամլո խոսնակ Արմեն Արզումանյանը մեկ օր անց «7օր»-ին վստահեցրեց՝ նշանակում դեռևս չկա։ Նո՛ւյն օրը երեկոյան ՀՀԿխորհրդի նիստումՀՀ նախագահ ՍերժՍարգսյանիառաջարկով որոշվեցՀՀ արդարադատության նախարար նշանակել ՀրայրԹովմասյանին:
Պարզ է, չէ՞, որ Սերժ Սարգսյանի մոտ ՀՀԿխորհրդի նիստում հենց այդ պահին չէր ծնվել Հրայր Թովմասյանին նախարար նշանակելու բուռն ցանկությունը։ Պարզ է, չէ՞, որ եթե մամուլը 2 օր շարունակ արդեն գրում էր այդ մասին, ուրեմն առնվազն այդքան օր արդեն որոշված է եղել Հրայր Թովմասյանի ճակատագիրը։ Մանավանդ որ այսպիսի «սլիվեները» հենց Բաղրամյան 26–ի ցուցումով են սպրդում մամուլ։ Բայց նախագահականից պնդեցին՝ նշանակում չկա՝ շատ լավ իմանալով, որ դե ֆակտո–ն դե յուրե դարձնելու համար ընդամենը ձևական մի ստորագրություն էր պակասում։
Կամ մեկ այլ օրինակ՝ 2011թ. հունիսի 21–ին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար, ՀՀԿ փոխնախագահ ԳալուստՍահակյանի որդին՝ Արման Սահակյանը,«7օր»-ի հետ զրույցում հերքեց մամուլում հրապարակված այն տեղեկությունը, թե ինքը նշանակվելու է Պետականգույքի կառավարմանվարչությանպետիպաշտոնում նշանակվիինքը։
–Իհարկեդաչիհամապատասխանում իրականությանը: Դրանք հերթական ստահոդ լուրերն են,-«7օր»-ին ասել էր Արման Սահակյանը` պնդելով, թե այդ պահինորևէպաշտոնզբաղեցնելուցանկություն չունի։
Ուղիղ մեկ օր հետո, ՀՀ վարչապետ ՏիգրանՍարգսյանի որոշմամբ, ԱրմանՍահակյանընշանակվեց Պետականգույքի կառավարմանվարչությանպետ։ Պարզ է, չէ՞, որ այդ հարցը մեկ օրվա մեջ չի որոշվել, կամ հնարավո՞ր է, որ ալամ աշխարհը գիտեր Արման Սահակյանի նշանակման մասին, իսկ անձամբ Արման Սահակյանը չգիտեր։ Բայց դե մարդը առանց երկմտելու հայտարարեց՝ ես պաշտոն չեմ ուզում, այդպիսի բան չկա։
Բայց եթե վերոնշյալ դեպքերում իշխանավորները կարող են «լյապ» տալ ու ասել՝ բա պաշտոնական ոչ մի բան չկար, հո չէ՞ինք կանգնի՝ նախապես հայտարարի, ապա դեպքեր էլ կան, երբ հերքվել են արդեն տեղի ունեցա՛ծ և տեսաձայնագրությամբ փաստագրվա՛ծ դեպքերը։
Զորօրինակ 2010թ. նոյեմբերին «YouTube»-ում տեղադրված տեսանյութը, որտեղ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենըհայ երիտասարդի հետ զրուցելիս ասում էր՝ հայ-թուրքական գործընթացի ժամանակՍերժ Սարգսյանըզանգահարել էիրեն՝ խնդրելով հետաձգել Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը։ Արձագանքելով այդ տեսանյութին՝ ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Արմեն Արզումանյանըհայտնել էր, որ ՀՀ նախագահը երբևէ չի զանգահարել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենին, ու այդպիսի խոսակցություն չի եղել։ Այսինքն, ստացվեց, որ այս դեպքում էլ ոչ թե իրենք, այլ Բայդենն է սուտ խոսողը (էստեղ են ասում՝ գողը գողից գողացավ, Աստված տեսավ, զարմացավ)։
Նույնը եղավ նաև Շառլ Ազնավուրի պարագայում։ Այս անգամ էլ ՀՀ իշխանությունների գործուն միջամտությամբ հանրահայտ շանսոնյե՛ն ամբողջ աշխարհի առջև սուտասան դուրս եկավ՝ հերքելով, թե ասել է՝ Հայաստանը ցեղասպանության մեջ է։ Եվ սա այն դեպքում, երբ նրա խոսքերն ապացուցող ձայնագրությունը նույնպես կար։
Սյունիքի մարզպետը ապտակում է, որից հետո նրա մամլո ծառայությունը հերքում է դա։ Հետագայում պարզվում է, որ նույն մարզպետը գործի նախաքննության փուլում զղջացել է իր արարքի համար։ Այսինքն ժամանկին ստել էր։
Արատավոր երևույթները մետաստազների նման արագ տարածվելու ու կլանելու հատկություն ունեն։ Այս աչքակապոցիներով գոյատևող համակարգի ձեռքին նույնիսկ ամենահարգված մարդիկ են փչանում։ Ի վերջո, ձինկապեսէշի կողքին, եթե զռալչսովորի, ապա իշավարիքացիկտա: Միակ ճանապարհն այս պարագայում էշի «ականջները» կտրելն է։
Հ.Գ.։ 2011թ. սեպտեմբերի 13–ին այն ժամանակ դեռ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ևս մեկ անգամ հերքեց տարածվող լուրերը, թե ինքը ցանկություն ունի դառնալ վարչապետ:
–Ես ևս մեկ անգամ նրանց համար, ովքեր լավ չեն հասկանում, կասեմ, որ նման ցանկություն Աբրահամյան Հովիկը չունի: Ես ուղղակի հասկացել եմ, որ մարդիկ կան, որոնք ցանկանում են, ու իրենց անվան հետ իմ անունն էլ են գրում,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ ՀՀԿ գլխավոր շտաբի պետ դառնալու ցանկություն էլ չունի։
«Եթե որևէ մեկը կարող է ավելի լավ ղեկավարել շտաբը, ապա ես կպաշտպանեմ նրան: Մեզ համար կարևոր չէ, թե ով է ղեկավարում շտաբը, կարևոր է, թե ով արդյունավետ կղեկավարի: Անձը կապ չունի: Կարևորն այն է, որ մենք բոլորս այնպես անենք, որ ՀՀԿ-ն 2012-ին ևս ունենա մեծամասնություն»,– ասել էր դեռևս շտաբի պետի պաշտոնին չանցած Հովիկ Աբրահամյանը:
Թե հետագայում ինչ դաժան ճակատագիր էր սպասում Հովիկ Աբրահամյանին, բոլորիս է հայտնի։ Նա ոչ միայն նշանակվեց ՀՀԿ շտաբի պետ, այլ դրա համար հրաժարվեց ԱԺ նախագահի պաշտոնից՝ հետագայում վարչապետ դառնալու խոստման դիմաց (համենայնդեպս, Հովիկ Աբրահամյանն այդպես ակնարկեց)։
Հ.Գ.-2։ Մի անեկդոտ կա՝ բակում խաղացող երեխային մայրը պատուհանից բղավում է.
–Բալե՜ս, տո՛ւն արի։
–Ինչի՞ մամ, սոված ե՞մ։
–Չէ՛, բալես, քո՛ւնդ ա տանում։
Կարծում եմ՝ այս դեպքում Հովիկ Աբրահամյանը ոչ թե ստում էր, այլ իրոք իր անկեղծ ցանկություններն էր հայտնում՝ հրաժարվելով ՀՀԿ շտաբի պետի պաշտոնից։ Պարզապես այդ ժամանակ ինքն էլ չգիտեր, որ բարձրագույն ղեկավարությունն իր փոխարեն որոշելու է՝ Հովիկ Աբրահամյանը ոչ թե սոված է, այլ քունն է տանում։
Սուտ են խոսում ու չեն էլ ամաչում
Մասնավորապես 2010թ. դեկտեմբերի 15–ին մամուլում սկսեցին տեղեկություններ տարածվել, թե Հրայր Թովմասյանը նշանակվել է ՀՀ արդարադատության նախարար։ Սակայն ՀՀ նախագահի մամլո խոսնակ Արմեն Արզումանյանը մեկ օր անց «7օր»-ին վստահեցրեց՝ նշանակում դեռևս չկա։ Նո՛ւյն օրը երեկոյան ՀՀԿ խորհրդի նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկով որոշվեց ՀՀ արդարադատության նախարար նշանակել Հրայր Թովմասյանին:
Պարզ է, չէ՞, որ Սերժ Սարգսյանի մոտ ՀՀԿ խորհրդի նիստում հենց այդ պահին չէր ծնվել Հրայր Թովմասյանին նախարար նշանակելու բուռն ցանկությունը։ Պարզ է, չէ՞, որ եթե մամուլը 2 օր շարունակ արդեն գրում էր այդ մասին, ուրեմն առնվազն այդքան օր արդեն որոշված է եղել Հրայր Թովմասյանի ճակատագիրը։ Մանավանդ որ այսպիսի «սլիվեները» հենց Բաղրամյան 26–ի ցուցումով են սպրդում մամուլ։ Բայց նախագահականից պնդեցին՝ նշանակում չկա՝ շատ լավ իմանալով, որ դե ֆակտո–ն դե յուրե դարձնելու համար ընդամենը ձևական մի ստորագրություն էր պակասում։
Կամ մեկ այլ օրինակ՝ 2011թ. հունիսի 21–ին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար, ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանի որդին՝ Արման Սահակյանը, «7օր»-ի հետ զրույցում հերքեց մամուլում հրապարակված այն տեղեկությունը, թե ինքը նշանակվելու է Պետական գույքի կառավարման վարչության պետի պաշտոնում նշանակվի ինքը։
–Իհարկե դա չի համապատասխանում իրականությանը: Դրանք հերթական ստահոդ լուրերն են,-«7օր»-ին ասել էր Արման Սահակյանը` պնդելով, թե այդ պահին որևէ պաշտոն զբաղեցնելու ցանկություն չունի։
Ուղիղ մեկ օր հետո, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի որոշմամբ, Արման Սահակյանը նշանակվեց Պետական գույքի կառավարման վարչության պետ։ Պարզ է, չէ՞, որ այդ հարցը մեկ օրվա մեջ չի որոշվել, կամ հնարավո՞ր է, որ ալամ աշխարհը գիտեր Արման Սահակյանի նշանակման մասին, իսկ անձամբ Արման Սահակյանը չգիտեր։ Բայց դե մարդը առանց երկմտելու հայտարարեց՝ ես պաշտոն չեմ ուզում, այդպիսի բան չկա։
Զորօրինակ 2010թ. նոյեմբերին «YouTube»-ում տեղադրված տեսանյութը, որտեղ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հայ երիտասարդի հետ զրուցելիս ասում էր՝ հայ-թուրքական գործընթացի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը զանգահարել է իրեն՝ խնդրելով հետաձգել Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը։ Արձագանքելով այդ տեսանյութին՝ ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Արմեն Արզումանյանը հայտնել էր, որ ՀՀ նախագահը երբևէ չի զանգահարել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենին, ու այդպիսի խոսակցություն չի եղել։ Այսինքն, ստացվեց, որ այս դեպքում էլ ոչ թե իրենք, այլ Բայդենն է սուտ խոսողը (էստեղ են ասում՝ գողը գողից գողացավ, Աստված տեսավ, զարմացավ)։
Արատավոր երևույթները մետաստազների նման արագ տարածվելու ու կլանելու հատկություն ունեն։ Այս աչքակապոցիներով գոյատևող համակարգի ձեռքին նույնիսկ ամենահարգված մարդիկ են փչանում։ Ի վերջո, ձին կապես էշի կողքին, եթե զռալ չսովորի, ապա իշավարի քացի կտա: Միակ ճանապարհն այս պարագայում էշի «ականջները» կտրելն է։

У правящей элиты Армении уже вошло в привычку управлять страной при помощи лжи. То, что власти не стыдясь заявляют, будто темпы эмиграции из Армении не бедственные, что экономика страны крепнет, социальное положение людей улучшается, а РПА пользуется в обществе наибольшим доверием, стало распространенным методом искажения действительности. Но в последнее время лживость стала распространяться и на случаи с назначением на должность или отстранением от нее.
Заметим, что обычно в официальных новостях редко встречается информация, которая не соответствует действительности. В Армении же в последнее время сложилась совершенно иная картина.
В частности, 15-го декабря 2010-го года в прессу стала просачиваться информация, что Грайр Товмасян был назначен министром юстиции. Однако пресс-секретарь президента РА Армен Арзуманян на следующий день заверил «7or», что назначения пока не было. Вечером того же дня на заседании совета РПА с предложения президента Сержа Саргсяна было принято решение назначить министром юстиции РА Грайра Товмасяна.
Понятно ведь, что у Сержа Саргсяна сильное желание о назначении Грайра Товмасяна министром возникло не во время заседания совета РПА. Понятно также и то, что если пресса уже два дня писала об этом, то судьба Грайра Товмасяна уже как минимум 2 дня назад была предрешена. Тем более, когда подобные «сливы» в прессу делаются по указанию президентской резиденции. Но в администрации президента утверждали, что назначения не было, прекрасно зная, что для превращения де-факто в де-юре не хватает лишь формальной подписи.
Или еще один пример: 21-го июня 2011-го года сын руководителя фракции НС РПА, вице-председателя РПА Галуста Саакяна Арман Саакян в беседе с «7or» опроверг опубликованную в прессе информацию о том, что он будет назначен на должность председателя Комитета по управлению госимуществом.
«Конечно это не соответствует действительности. Это очередная лживая информация», - сказал «7or» Арман Саакян, настаивая, что на данный момент у него нет желания занимать какой-либо пост.
Ровно через день решением премьер-министра Тиграна Саргсяна Арман Саакян был назначен председателем Комитета по управлению госимуществом. Разве не понятно, что этот вопрос не был решен за один день? Неужели всем было известно о назначении Армана Саакяна, а самому Арману Саакяну – нет? Но ведь человек без колебаний заявил, что не хочет занять данный пост, ничего подобного нет.
Если в вышеупомянутых случаях власти еще могут допустить «ляпы» и сказать, что они не могли заранее заявить, поскольку не было ничего официального, то есть и такие случаи, когда опровергались уже имевшие место и зафиксированные видеозаписью факты.
Например, видеозапись, размещенная в ноябре 2010-го года на «YouTube», на которой вице-президент США Джо Байден во время беседы с представителем армянской молодежи говорит, что во время армяно-турецкого процесса Серж Саргсян позвонил ему, попросив отсрочить принятие резолюции по Геноциду армян. Комментируя этот материал, пресс-секретарь президента РА Армен Арзуманян заявил, что президент РА никогда не звонил Джо Байдену, и подобного разговора не было. То есть, получилось, что и в этом случае лгут не они, а Джо Байден.
То же самое и в случае с Шарлем Азнавуром. И на этот раз при действенном вмешательстве властей РА всемирно известный шансонье оказался лжецом. Власти опровергли, что он, якобы, сказал, что в Армении происходит внутренний геноцид. И это в том случае, когда есть даже запись слов Азнавура.
Губернатор Сюника дает пощечину, после чего его пресс-служба отрицает случившееся. Впоследствии выясняется, что тот же губернатор на стадии предварительного следствия раскаялся в содеянном. То есть, до этого он лгал.
Порочные явления подобно метастазу имеют свойство быстро распространяться. В руках этой выживающей с повязкой на глазах системы портятся даже самые уважаемые люди. Если лошадь привязать рядом с ослом, то она, если и не будет реветь как осел, то начнет хотя бы по-ослиному лягать. В этом случае единственно верным путем является обрезать ослу «уши».
P.S. 13-го сентября 2011-го года тогда еще спикер НС Овик Абрамян в очередной раз опроверг информацию о том, что у него есть желание стать премьером.
«Еще раз скажу тем, кто плохо понимает, что у Овика Абрамяна нет подобного желания. Я просто понял, что есть люди, которые сами этого хотят, и к своему имени приписывают мое», - сказал Абрамян, добавив, что у него нет также и желания становиться начальником штаба РПА.
«Если кто-то может руководить штабом лучше, то я встану на его защиту. Для нас не важно, кто руководит штабом. Важно то, кто будет результативно управлять. Личность не имеет значения. Важно то, чтобы все мы поступали таким образом, дабы РПА в 2012-ом году снова получила большинство», - говорил еще не перешедший на пост начальника штаба Овик Абрамян.
О том же, какая жестокая судьба после этого ждет Овика Абрамяна, мы все знаем. Он не только был назначен начальником штаба РПА, а даже отказался ради этого от поста спикера НС – в обмен на обещание стать в дальнейшем премьер-министром (по крайней мере, Овик Абрамян на это намекнул).
P.S. – 2. Есть один анекдот про играющего во дворе ребенка, мать которого кричит ему из окна:
-Сынок, иди домой!
-Почему мам, я голоден?
-Нет, сынок, ты хочешь спать!
Думаю, что в этом случае Овик Абрамян не лгал, а действительно выражал свое искреннее желание, отказываясь от поста начальника штаба РПА. Попросту тогда он и сам не знал, что высшее руководство решит за него, голоден Овик Абрамян или хочет спать.
Врут и не краснеют