Գյուղաբնակ շրջաններից արտագաղթի մեծ տեմպերը կարող են հարվածել մեր պարենային անվտանգությանը
Թեև այս շրջանում, հիմնականում արտագնա աշխատանքի մեկնածների վերադարձի հաշվին, Հայաստանից միգրացիայի տեմպերը որոշակիորեն մեղմվում են, սակայն խնդիրը շարունակում է օրհասական մնալ: Շիրակի մարզում խնդիրը սուր դրսևորումներ է ունենում հատկապես գյուղական բնակավայրերում, որտեղից վերջին տարիներին բնակչության արտագաղթի տեմպերն անհանգստացնում են: Էթնոժողովրդագիր Արտաշես Բոյաջյանի կարծիքով գյուղերից արտագաղթի նման տեմպերի պահպանման դեպքում շատ շուտով մենք կարող ենք հանրապետությունում պարենային անվտանգության խնդրի առաջ կանգնել։
–Իմ անձնական դիտարկումներով կարող եմ ասել, որ գյուղի աշխատունակ տղամարդկանց 30-ից 40 տոկոսը տարվա մեծ մասն արտագնա աշխատանքի է: Սա ի՞նչ է նշանակում՝ գյուղմթերքների արտադրությունը նույնպես շեշտակի անկում է ապրում, գյուղերը դատարկվում են, որի արդյունքում գյուղատնտեսությունը չի զարգանում: Ստիպված մեծացնում են գյուղմթերքների ներմուծման ծավալները, որն էլ նշանակում է կախվածություն այլ պետություններից: Այսպես շարունակվելու դեպքում մենք կունենանք պարենային անվտանգության խնդիր,–նշել է Արտաշես Բոյաջյանը:
Իսկ քաղաքային բնակավայրերից, ՄԱԿ-ի մասնագետների կարծիքով, այժմ արտագաղթում են հիմնականում մասնագիտացում ունեցող անձինք, ովքեր արդյունաբերության մեջ շատ կարևոր աշխատանքային ռեսուրս են համարվում։
–Հիմա ավելի շատ մասնագիտության տեր մարդիկ են, որ միգրացիայի ուղին են բռնում: Հիմնական դրդապատճառը սոցիալականն է, իսկ հիմնական ուղղությունը՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը,–ասել է ՄԱԿ-ի աշխատանքի միջազգային կազմակերպության ծրագրի ղեկավար Նվեր Սարգսյանը:

Высокие темпы эмиграции из сельской местности могут ударить по продовольственной безопасности
Несмотря на то, что темпы миграции в Армении в некоторой степени представляются ослабленными, главным образом за счет возвращения отбывших на заработки граждан, тем не менее, проблема продолжает оставаться актуальной. В Ширакской области данная проблема принимает острый характер особенно в сельской местности, темпы миграции в которых в последнее время вызывают повод для беспокойства.
Этнограф Арташес Бояджян считает, что в случае сохранения таких темпов эмиграции, очень скоро мы можем столкнуться с проблемой продовольственной безопасности в республике.
«По моим личным наблюдениям могу отметить, что 30-40% трудоспособных мужчин большую часть года проводят на заработках. Что это означает? Производство сельскохозяйственной продукции также переживает заметный спад: села опустошаются, в результате чего сельское хозяйство не развивается. Вынужденно увеличивают объемы производства импорта сельскохозяйственной продукции, а это означает зависимость от других государств. Если так продолжится, мы столкнемся с проблемой продовольственной безопасности», - отметил Бояджян.
Из городов же, по мнению представителей ООН, сейчас эмигрируют в основном имеющие специальность люди, которые считаются очень важным ресурсом в промышленности.
«Сейчас чаще эмигрируют люди со специальностью. Основными мотивами являются социальные, а основным направлением – Россия», - сказал руководитель программы Международной организации труда ООН Нвер Саркисян.