Հայաստանում ավելի շատ տղա է ծնվում, քան աղջիկ
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանն այսօրվա ասուլիսում հայտնել է, որ համաձայն Ազգային վիճակագրության տվյալների, Հայաստանում, ավանդաբար տղա երեխա ունենալու ցանկությամբ պայմանավորված, ավելի շատ տղա է ծնվում, քան աղջիկ։ «Այդ հավասարակշռությունը խիստ խախտված է», - ընդգծել է բանախոսը։
Ըստ ՄԱԿ ներկայացուցիժչի՝  այդ ոչ բնական անհավասարակշռությունը հեռանկարային ադեցություն կունենա առանց այդ էլ ոչ բարվոք վիճակում գտնվող ժողովրդագրության վրա։
«Ամենակարևորը, որ խախտվում է, դա մարդու իրավունքն է` ապրելու իրավունքը: Սա պրոցես արդյունք է ավանդական և զարգացած տեխնոլոգիաներով մտածելակերպերի բախման»,- նշել է Գարիկ Հայրապետյանը:

В Армении больше рождается мальчиков, чем девочек
Исполнительный представитель армянского офиса Фонда населения ООН Гарик Айрапетян на сегодняшней пресс-конференции заявил, что согласно статистическим данным, в Армении больше рождается мальчиков, чем девочек, что обусловлено традиционным желанием иметь мальчика.
«Этот баланс  строгим образом нарушен», - подчеркнул он.
По словам Айрапетяна, этот неестественный дисбаланс в перспективе окажет воздействие на находящуюся  и без того не  в столь в хорошем  положении демографию.
«Самое важное – это то, что нарушается право человека на жизнь. Этот процесс является результатом столкновения традиционного и развитого мышлений», - заявил он.