Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն առայժմ չի դիպչի Քաջարանի հողերին
Երեկ ամբողջ օրը ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության աշխատակիցներն ուսումնասիրություններ են անցկացրել Քաջարան գյուղում և գյուղացիներին վստահեցրել, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն առայժմ գյուղի տարածքներին չի դիպչի: Այս մասին հայտնել է Քաջարանի նախկին գյուղապետ Ռաֆիկ Աթայանը։
–Ամբողջ գյուղը հավաքվել էր: Մենք նրանց ասացինք, որ բացառվում է, որ մեր տարածքները տանք որևէ մեկին: Քննարկեցինք, խոսեցինք, գնացին: Կոմբինատից էլ ներկայացուցիչներ կային,–պատմել է գյուղապետն ու հավելել, որ իր տպավորությամբ նախարարությունը դեռևս գյուղացիների կողմից է:
Իր հերթին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տնօրենի օգնական Արթուր Հակոբյանն ասել է, որ ներկայումս Քաջարանում տեղահանման և վերաբնակեցման խնդիր չկա, որովհետև կոնկրետ Քաջարանի տարածքից կոմբինատը վերցնում է այն հատվածը, որը բնակավայր չի համարվում:
–Այն տարածքում, որը որպես հանք պետք է օգտագործենք, ամենամոտ տունը մի քանի հարյուր մետր հեռու է, բայց դա չի նշանակում, որ այդ մի քանի մետր հեռավորության վրա հիմա գալու են պայթեցում անեն: Դա կարող է տևել հինգ տարի, տաս տարի, մինչև հասնեն էդ մի քանի հարյուր մետրին,–նշել է Հակոբյանը:

Зангезурский медно-молибденовый комбинат пока не коснется территорий села Каджаран
Вчера в течение всего дня сотрудники Министерства территориального управления РА проводили исследования в селе Каджаран, заверив сельчан, что Зангезурский медно-молибденовый комбинат пока не коснется территорий села Каджаран. Об этом заявил бывший сельский староста Каджарана Рафик Атаян.
«Все жители села собрались. Мы сказали им, что исключено, чтобы наши территории были отданы кому-то. Обсудили, поговорили и они ушли. На встрече были и представители комбината», - рассказал сельский староста, добавив, что, по его мнению, министерство пока стоит на стороне сельчан.
В свою очередь помощник директора Зангезурского медно-молибденового комбината Артур Акопян отметил, что на данный момент в Каджаране нет проблемы, связанной с выселением и заселением, так как конкретно из территории села комбинат берет тот участок, который не считается населенным пунктом.
«Самый близко расположенный дом на территории, которую мы должны использовать как рудник, находится в нескольких сотнях метрах, но это не означает, что на расстоянии в несколько метров они сейчас будут что-то взрывать. Это может длиться пять, десять лет, пока не достигнут этих нескольких сотен метров», - заявил Акопян.