Իշխանությունը մնացել է «մուտիլովկաների» ու «դհոլների» հույսին
Ապաշնորհ արտաքին ու ներքին քաղաքականության հետևանքով Սերժ Սարգսյանն առանց այդ էլ ցածր հասարակական վարկանիշին գումարեց նաև պետական կառավարման համակարգում վստահության կորուստը։ Անգամ իշխանական լրատվամիջոցներն են ստիպված արձանագրել, որ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը մենակ է մնացել, բայց դա հետևանք է ոչ թե արտաքին ու ներքին միջավայրի փոփոխության, որին, իբր, չի կարողանում համարժեքորեն արձագանքել ներկա համակարգը, ու դրա համար է Սարգսյանը «հպարտ» մենության մեջ հայտնվել, այլ անարդյունավետ կառավարման ու մարդկային ագահության։
Նախագահ դառնալուն պես Ս. Սարգսյանը ներդրեց խարդավանքային կառավարման, տնտեսության գերկենտրոնացման ու թամաշայական քաղաքականության մոդելը, ինչը չէր կարող չբերել արտագաղթի, կապիտալի արտահոսքի և ներիշխանական ճգնաժամի։ Արդյունքում՝ Հայաստանում հիմա, մեծ հաշվով, անիշխանություն է։ Կոալիցիան դե յուրե կա, բայց դե ֆակտո գոյություն չունի։ ՀՀԿ–ն ֆորմալ մեծամասնություն է, բայց նույնքան օտարված է որոշումներ կայացնելու գործընթացից, որքան Արշակ Սադոյանի կուսակցությունը։ Սերժ Սարգսյանն ավելի շատ պայքարում է իր «գործընկերոջ»՝ ԲՀԿ–ի դեմ, քան տիտղոսային ընդդիմության։ Խորհրդարանական մեծամասնությունը փաստացի «պասլատ» է անում կառավարությանը, իսկ նախագահական նստավայրի իշխանությունը դարձել է հարաբերական։
Սերժ Սարգսյանի իշխանական թիմ կոչվածը «տիրացուն» է, փեսան, նախագահի գեներալ–վարորդապետը, քարտուղարուհին ու էլի մեկ–երկու հոգի։ Մնացած «իշխանականները» կամակատարի կարգավիճակ ունեն, որոնց օգտագործում են՝ հետագայում «քցելու» մտադրությամբ։ Պոտենցիալ «քցվողներից» է, մասնավորապես, «նոր տեսակի» ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, ում ուղարկել են «օրգան»՝ ԲՀԿ–ի դեմ հերոսաբար պայքարելու, այլ ոչ թե երկրի կարգ ու կանոնին հետևելու համար։
Ահա այս պայմաններում, երբ Սերժ Սարգսյանն իրական իշխանություն չունի, նախագահական նստավայրում ստիպված են ամենակարողության վիրտուալ պատրանք ստեղծել։ Այդ նպատակով գործի են դրվել «ազատ, բայց սերժատու» մամուլը և հին ու նոր դհոլները։ Սրանց արածն այն է, որ ամեն օր տարածեն, որ ԲՀԿ–ն արդեն կոտրվել է ու միասնական ցուցակով է գնալու Սերժ Սարգսյանի հետ, և որ Բաղրամյան 26–ի տիրակալի թուրն աջ ու ձախ կտրում է։ Իրականությունը, սակայն, այլ է։ «Դհոլների» ու ծախու գրչակների հույսին մնալը ցույց է տալիս Սարգսյանի թուլությունը։
Բամբասանքների, «վերլուծությունների», պատվերով ասուլիսների առատությունը վկայությունն է այն բանի, որ Սերժ Սարգսյանին ու իր երիտթիմին մնացել է միայն կարճաժամկետ ազդեցության PR–էֆեկտներով կառավարման և օր ձգելու տարբերակը։ Ուրիշ ուժ նրանց ձեռքում չկա։ Ու քանի որ չկա, նրանք ամեն օր բարձր գոռում են այդ ուժի մասին, որպեսզի գոնե մինչև ընտրություններ ամբողջովին չփլվեն, ու, պատկերավոր ասած, գոնե քարտուղարուհին սուրճ մատուցի, այլապես ստիպված են լինելու իրենք իրենց հյուրասիրել։
Սերժ Սարգսյանը կարող է ապավինել նաև Գյուլին, ինչպես դա արեց 2008–ի նախագահական ընտրություններից հետո, բայց դե...

Властям осталось уповать лишь на «мутиловки» и трубадуров
В результате бездарной внешней и внутренней политики к и без того низкому общественному рейтингу Сержа Саргсяна прибавилась также потеря доверия в системе госуправления. Даже властные СМИ были вынуждены констатировать, что «гибкий» руководитель РПА остался в «гордом» одиночестве. Однако это последствие не изменения внешней и внутренней среды, на которую будто бы не может адекватно реагировать нынешняя система, а результат неэффективного управления и людской алчности.
Став президентом, Саргсян внедрил модель управления при помощи козней, шоу и сверхконцетрации власти, что не могло не привести к эмиграции, оттоку капитала и внутривластному кризису. В результате всего этого в Армении сейчас, по большому счету, безвластие. Де-юре коалиция есть, но де-факто ее нет. РПА является формальным большинством, но отдалена от процесса принятия решений не меньше, чем партия Аршака СадоянаСерж Саргсян больше борется против своего «партнера» – ППА, чем против титульной оппозиции. Парламентское большинство фактически «посылает» правительство, а власть президентского дворца стала относительной.
Так называемая саргсяновская команда власти состоит из «дьячка», зятя, президентского генерал-шофера, секретарши и еще одного-двух человек. Остальные власть имущие имеют статус исполнителей воли, которых используют с намерением «кинуть». К числу потенциальных «кинутых», в частности, относится глава полиции «нового типа» Владимир Гаспарян, которого отправили в «орган» для героической борьбы против ППА, а не для поддержания порядка в стране.
Вот в таких условиях, когда у Сержа Саргсяна нет реальной власти, в президентском дворце вынуждены создавать виртуальную иллюзию всемогущества. С этой целью в ход пущена «свободная, но подсержевская пресса», а также старые и новые «трубадуры». Их миссия  заключается в ежедневном распространении о том, что ППА уже сломалась и пойдет на выборы единым списком с Сержем Саргсяном. Действительность же, однако, совершенно иная. Упование на «трубадуров» и писак свидетельствует о слабости Саргсяна.
Обилие сплетен, «анализов», заказных пресс-конференций является свидетельством того, что Сержу Саргсяну и младосержевцам осталось управлять лишь при помощи имеющих краткосрочное влияние PR-эффектов и растягивание времени. Другой силы у них нет. Именно поэтому они каждый день орут об этой силе, чтобы хотя бы до выборов не рухнуть полностью, и, образно говоря, чтоб хотя бы секретарша готовила им кофе, а иначе будут вынуждены обслуживать сами себя.