ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանը գտնում է, որ կան ուժեր, որոնք խանգարում են, որ կոալիցիոն կուսակցությունները շարժվեն կոալիցիոն ոգուն ու տառին համապատասխան: Վերջինս, անդրադառնալով միասնական ցուցակի թեմային, նշել է, որ ՀՀԿ–ն սպասում է, թե ինչ դիրքորոշում կորդեգրի ԲՀԿ ղեկավար մարմինը։
«Ես ինքս հակված եմ նրան, որ քանի դեռ ԲՀԿ-ն կամ կուսակցության ղեկավար մարմինը հստակ հայտարարություն կամ դիրքորոշում չի հայտնել, դրա շուրջ կարծիքներ հայտնելը, գուշակություններ անելը սխալ է: Դա անում են հատկապես այն ուժերը, որոնք չեն ուզում տեսնել, որ այս երկրում կուսակցությունները, հատկապես կոալիցիոն, կարողանան այն ձևով, ինչ ձևով ստորագրել են համաձայնագիրը, ընթանան մինչև ընտրություններ: Մենք պետք է սպասենք, որպեսզի վերջնական տեսնենք, թե այդ կուսակցության ղեկավար մարմինը հայտարարություն կանի՞, թե ինչ ձևով է ինքը տեսնում մասնակցությունը խորհրդարանական ընտրություններին, նոր դրա շուրջ կփորձենք մեր կարծիքները հայտնել»,- ասել է Սուքիաս Ավետիսյանը:
Հարցին, թե ՀՀԿ–ն անձամբ կցանկանա՞ր միասնական ցուցակով մասնակցել ընտրություններին, ԱԺ պատգամավորը պատասխանել է. «ՀՀԿ-ի դիրքորոշումը հետևյալն է՝ մեր կոալիցիոն գործընկերներից կլինեն առաջարկություններ, Հանրապետականը հստակ առաջարկությունը կքննարկի և իր կարծիքը կարտահայտի»,–նշել է նա:
ՀՀԿ-ն սպասում է առաջարկությունների

Член парламентской фракции РПА, депутат НС Сукиас Аветисян считает, что есть силы, которые мешают тому, чтобы коалиционные партии двигались в соответствии с духом и буквой коалиции. Касаясь темы единого списка, он отметил, что РПА ждет того, какую позицию займет руководящий орган ППА.
«Я сам склонен считать, что пока ППА или руководящий орган партии не выразил четкой позиции и не сделал соответствующего заявления, делать какие-либо предположения неправильно. Этим занимаются в особенности те силы, которые не хотят видеть того, что в этой стране партии, в особенности коалиционные, шли к выборам так, как они подписывали соглашение. Мы должны подождать, чтобы окончательно увидеть, сделает ли руководящий орган партии заявление о том, каким оно видит свое участие в парламентских выборах, а уже затем пытаться высказать свои мнения на данную тему», - сказал Сукиас Аветисян.
На вопрос о том, хотела бы РПА сама выступить на выборах единым списком, депутат ответил: «Позиция РПА следующая: если от наших партнеров будут предложения, РПА их однозначно обсудит и выскажет свою позицию», - отметил Аветисян.
РПА ждет предложений