Նոր Զելանդիայում ռոք խմբի երկրպագուները երկրաշարժ են առաջացրել
Նոր Զելանդիայում «Foo Fighters» ռոք խմբի համերգի ժամանակ ստորգետնյա ցնցումներ են գրանցվել։ Ինչպես հաղորդում է «Lenta.ru»–ն, տատանումներն առաջացրել են խմբի 50 հազար երկրպագուները, որոնք միաժամանակ ցատկոտում և պարում էին իրենց սիրած խմբի երգերի տակ։
Այդ համերգը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 13–ին Օքլենդ քաղաքում՝ «Western Springs» մարզադաշտում, իսկ ցնցումները սեյսմիկ կենտրոնների կողմից արձանագրվել են մարզադաշտից 1,5–2 կմ հեռավորության վրա։
Սեյսմիկ ակտիվության առաջին նախանշաններն արձանագրվել են դեռևս «Tenacious D» խմբի ելույթի ժամանակ, որն ուղեկցում է «Foo Fighters» խմբին շրջագայության ժամանակ։ Երբ բեմ է դուրս եկել «Foo Fighters»–ը, ստորգետնյա ցնցումներն ուժեղացել են, իսկ երբ համերգն ավարտվել է, թեթև երկրաշարժը դադարել է։

В Новой Зеландии фанаты рок-группы вызвали землетрясение
Во время концерта рок-группы «Foo Fighters» в новозеландском Окленде были зарегистрированы подземные толчки. Как передает «Lenta.ru» со ссылкой на сообщение в блоге «GeoNet», вибрацию вызвали 50 тысяч поклонников группы, которые одновременно прыгали и танцевали под песни своей любимой команды.
Выступление «Foo Fighters» в Окленде состоялось во вторник, 13 декабря. Шоу проходило на стадионе «Western Springs», а толчки были зафиксированы двумя сейсмическими станциями в полутора и двух километрах от концертной площадки.
По данным «GeoNet», первые признаки сейсмической активности были зарегистрированы еще во время выступления группы «Tenacious D», которая сопровождает «Foo Fighters» в туре и играет у коллектива на разогреве. Когда на сцену вышли «Foo Fighters», подземные толчки усилились. Как только концерт американского коллектива завершился, легкое землетрясение прекратилось.
Ранее подобные случаи уже происходили в Окленде. Так, недавно в городе произошло небольшое землетрясение, когда любители спорта активно болели за свои любимые сборные во время матчей чемпионата по регби.