ՀՀ-ի եվրաինտեգրման գործընթացն անհասանելի է. Վլադիմիր Նովիկով (տեսանյութ)
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի Կովկասի բաժնի վարիչ Վլադիմիր Նովիկովը «ԵՄ, թե՞ ԵԱՏՄ. Կկարողանա արդյոք Հայաստանը նստել երկու աթոռի վրա» քննարկման ժամանակ Alpha News-ին մեկնաբանել է Հայաստանի եվրաինտեգրման հեռանկարները:
Ըստ փորձագետի՝ Հայաստանը կարող է շատ սխալներ թույլ տալ եվրաինտեգրման ճանապարհին:
««Եվրաերազանքը» և իրականությունը տարբեր բաներ են: Հայաստանի եվրաինտեգրում կոչվածը ներկայումս անհասանելի գործընթաց է, բայց այս գործընթացում շատ բան կարող է սխալ լինել: Կարծում եմ, որ պարոն Փաշինյանը փորձում է շոու սարքել ներքին քաղաքական լսարանի համար՝ չհասկանալով, որ այս շոուն կարող է շատ տհաճ ազդեցություն ունենալ արտաքին լսարանի վրա, բայց նա դա արդեն արել է, երբ ասում էր. «Հայաստան և վերջ», այսինքն՝ ամեն տեսակ «ստեփանակերտցիները» չպետք է իրենց կարգը պարտադրեն Երևանում։ Եվ արդյունքում ստացավ այն, ինչ ստացավ»,-ասել է Նովիկովը։
Փորձագետի կարծիքով՝ ԵՄ-ին անդամակցելը նշանակում է ԵԱՏՄ-ի հետ ավտոմատ խզում:
«ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի համակիրների թիվը մոտավորապես հավասար է: Ներկայիս իշխանության վարկանիշը, մեղմ ասած, այնքան էլ լավը չէ, բայց ընդդիմության վարկանիշը նույնպես շատ բան է ասում: Ուստի, պարոն Փաշինյանը փորձում է մի քաղաքական գործչի դեր կատարել, ով ցանկանում է ժեստեր անել և՛ արևմտամետներին, և՛ ռուսամետներին: Նա փորձում է ինչ-որ ժեստեր անել՝ իրականում չհասկանալով, թե ինչպես են դրանց նայում նույն ռուս իշխանությունները:
ԵՄ-ին անդամակցելը նշանակում է ավտոմատ խզում ԵԱՏՄ-ից, և դա ոչ թե ինչ-որ քաղաքական հակամարտությունների խնդիր է, այլ այն, որ նրանց տնտեսական համակարգերն այլ կերպ են կառուցված։ Ավելին, կարծում եմ, որ Ռուսաստանը ստիպված կլինի շատ առումներով փակել իր շուկաները հայկական ապրանքների համար, քանի որ չի կարելի միաժամանակ երկու աթոռի վրա նստել»,-եզրափակել է Նովիկովը։

Владимир Новиков: «Евроинтеграция Армении – процесс недостижимый» (видео)
Заведующий отделом Кавказа Института стран СНГ Владимир Новиков в рамках круглого стола «ЕС или ЕАЭС: сможет ли Армения усидеть на двух стульях?» в институте стран СНГ прокомментировал «Alpha News» евроинтеграцию Армении.
По мнению эксперта, на пути к евроинтеграции Армения может наломать много дров.
««Евромечта» и реальность – это разные вещи. То, что называется евроинтеграцией Армении, это процесс, который сейчас недостижим, но в этом процессе можно наломать много дров. Я думаю, господин Пашинян пытается разыграть спектакль на внутриполитическую аудиторию, не понимая, что этот спектакль может оказать очень неприятное воздействие на аудиторию внешнюю, но он уже так делал, когда говорил: «Армения и точка», имея ввиду, что всякие «степанакертские» не должны наводить свои порядки в Ереване. И в результате он получил то, что получил», – сказал Новиков.
По словам эксперта, вступление в ЕС означает автоматический разрыв с ЕАЭС. «Сторонников ЕС и сторонников ЕАЭС примерно поровну. Рейтинги действующей власти, мягко говоря, не очень, но рейтинги оппозиции тоже оставляют желать лучшего. Поэтому господин Пашинян пытается сыграть из себя консенсусного политика, который хочет дать жесты и прозападной, и пророссийской аудитории. Он пытается давать какие-то жесты, не очень понимая, как они выглядят снаружи для тех же российских властей.
Вступление в ЕС означает автоматический разрыв с ЕАЭС, и дело не в каких-то политических конфликтах, а дело в том, что там по-разному устроены экономические системы. Более того, я думаю, что Россия будет вынуждена во многом закрыть свои рынки для армянских товаров, потому что нельзя усидеть на двух стульях одновременно», – заключил Новиков.