Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին, տարոսը Հայաստանին. Անդրանիկ Թևանյանի դիտարկումներ ու գնահատականները
1. Գյումրին (նաև՝ Փարաքարը) մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին: Վարչական ռեսուրսի ու ընտրակեղծիքային ամբողջ գործիքակազմի կիրառումը «Քաղաքացիական պայմանագրին» տալիս է ընդհանուրի 1/3-ի ձայները: Այդպես էր Երևանի ընտրությունների ժամանակ: Այդպիսի արդյունքներ արձանագրվեցին նաև Գյումրիում և Փարաքարում:
2. Նիկոլ Փաշինյանը կատարելագործել է ընտրակեղծիքների այն մեխանիզմը, որը ստացել է իր նախորդներից: Նախորդներինը «քյարթու» և «արդար» էր: Նիկոլենք ընտրակաշառքը բարձրացրել են պետական և պաշտոնական մակարդակի: Այն դրսևորվում է պետական բյուջեի հաշվին կատարվող աշխատանքների կամ խոստման ձևով: Աղքատության բարձր մակարդակ ունեցող Գյումրիում իշխանության թեկնածուն բացահայտորեն կաշառք էր բաժանում՝ լիներ այն վառելափայտի (այդ մասին նույնիսկ ցուցմունք կա. Նիկոլական ուժայինները հետաքննության ժամանակ դուրս էին եկել իրենք իրենց հետքի վրա), դրա խոստման (կա տեսանյութ, որտեղ ՔՊԿ-ի քաղաքապետի թեկնածուն վառելափայտ է խոստանում ուղարկել), ասֆալտ անելու կամ «լամպչկա» փոխելու տեսքով:
3. Դատելով ամենից՝ Գյումրիում ՔՊԿ-ի թեկնածուի օգտին տարատեսակ լծակների օգնությամբ հավելագրվել է շուրջ 25 տոկոս ձայն: Այսինքն՝ Նիկոլ Փաշինյանն ունի 10 տոկոսի չափ ձայն: Մնացածը վարչական ռեսուրսն է (օրինակ՝ դրսից Գյումրիում մեկ տան վրա կար գրանցված 15 հոգի, որի մասին ահազանգել էր ավագանու անդամության թեկնածուներից մեկը) և պետական ընտրակաշառքը:
4. Պայթեց այն թեզը, որ ընտրություններով հնարավոր չէ Նիկոլին հաղթել, և որ Նիկոլով ընտրությունների գնալը սխալ է: Դա զուտ «մուտիլովկա» է՝ շատ կոնկրետ «ընդդիմադիր» կենտրոնից ուղղորդվող: Այդ թեզի քարոզիչները Նիկոլի հետ գնացել ու գնալու են ընտրությունների (ընտրությունների գաղափարի դեմ քարոզողները Գյումրիում մասնակցում էին երկու թեկնածուով):
5. Մի քանի միավորով իշխանության դեմ դուրս գալն ավելի արդյունավետ է, քան, այսպես կոչված, միասնական թեկնածուով կռիվ տալը: Ընտրողին պետք է տարբերակներ առաջարկել, այլ ոչ թե միասնական «փրկիչ»:
6. Գյումրիում անցողիկ շեմը հաղթահարել է երկու քաղաքական ուժ, որն իր դեմքով է հանդես եկել՝ «Մայր Հայաստանը» և «Քաղաքացիական պայմանագիրը»: Մյուսները կա՛մ տեղական կլաններն են ներկայացնում (Գյումրու նախկին քաղաքապետին քվեն տվողը հաստատ դա չի արել Մարքսի «Կապիտալը» կարդալուց հետո), այսինքն՝ անհատներ են, կա՛մ թաքցրել են իրենց իրական քաղաքական հասցեն:
7. Երեք ուժի, այդ թվում՝ «Մայր Հայաստանին», հաջողվեց գերքաղաքականացնել Գյումրու ընտրությունները, ինչի դրական արդյունքներն իրենց սպասեցնել չտվեցին:
8. Գյումրին Նիկոլին մերժելով «ո՛չ» ասաց նրա թուրք-ադրբեջական օրակարգին: Գյումրու ընտրությունն ուներ համապետական նշանակություն և յուրօրինակ հանրաքվե էր: Նիկոլ Փաշինյանի ոչ լեգիտիմ լինելը ևս մեկ փաստով հաստատվեց Գյումրիում ու Փարաքարում:
9. Հակառուսական և թուրքամետ «Եվրադաշինք» կոչվածը չհաղթահարեց անցողիկ շեմը, ինչը պայթեցրեց ևս մեկ միֆ, այն է՝ Գյումրիում հակառուսական տրամադրություններ կան: Դա բլեֆ է: Նիկոլենց ու հայտնի շրջանակների տարածած բլեֆը:
Ի դեպ, իշխանությունը որոշել էր Երևանի պես անել, և ի դեմս «Եվրադաշինքի»՝ կցորդ ուժ քարշ տալ ավագանի, բայց իրենք չէին հաշվարկել, որ գյումրեցիներն ակտիվորեն կմասնակցեն ընտրություններին ու «Եվրադաշինքի» համար ապահոված քվեների քանակը թույլ չի տա հաղթահարել 6 տոկոսը: Այսինքն՝ գյումրեցիներն այս մասով էլ խառնեցին իշխանական հաշվարկները և մերժեցին թուրքամետ ուժերին:
10. «Մայր Հայաստանը» Երևանից հետո հանրապետության երկրորդ քաղաքում է ներկայացվում ավագանու կազմում: Մենք գնում ենք դասական տարբերակով և համապետական ընտրություններին պատրաստվում ենք՝ տեղերում ընտրություններին մասնակցելով:
Գյումրիում մենք արդյունքի հասանք ընդամենը 14 օր ինտենսիվ աշխատելով: Մեր ամբողջ թիմը փոխադարձ փոխարինելիությամբ լծվեց աշխատանքի և կարճ ժամանակում ստացանք այս պատկերը: Բնականաբար, ավելիին էինք հավակնում, բայց ուրախ ենք, որ մեր ծրագիրն ու թիմն այդքան կարճ ժամանակահատվածում կարողացան ճանաչելի ու համակրելի դառնալ:
Առանց ավելորդ համեստության կասեմ, որ մեր քարոզարշավն ամենալավն էր թե՛ ձևի, թե՛ բովանդակության առումով: Քաղաքապետի մեր թեկնածուն այլընտրանք էր անցյալի ու ներկայի համար, բայց հավանաբար մենք չհասցրեցինք շատ գյումրեցիների դուռը թակել, հասանելի ու ճանաչելի դառնալ բոլորին, դրա համար էլ համեմատաբար համեստ արդյունք գրանցեցինք, բայց ժամանակն ամեն ինչ տեղը կդնի:
«Մայր Հայաստանը» միակ ուժն է, որը Գյումրու հեռանկարային զարգացման ծրագիր է ներկայացրել: Գյումրու ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Կարեն Սիմոնյանն առաջիկայում ավագանու քննարկմանը կներկայացնի ազատ տնտեսական գոտու մեր նախաձեռնությունը, որի տակ կա ավելի քան 7.700 գյումրեցու ստորագրություն: Ամեն ինչ նոր է սկսում: Ես համոզված եմ, որ Կարեն Սիմոնյանն ու Դերենիկ Մալխասյանը դառնալու են Գյումրու ավագանու ամենաարդյունավետ և առաջատար անդամները, գյումրեցիների շահերի պաշտպանները: Գյումրին շուտով կտեսնեի, թե ինչպես պետք է աշխատի իր քվեն ստացած տեղական պատգամավորը:
Ինչպես որ Երևանի ավագանու կազմում է «Մայր Հայաստան» խմբակցությունը դարձել թիվ մեկը, այնպես էլ Գյումրիում է լինելու: Ես կասկած չունեմ:
Շնորհակալ ենք բոլոր այն գյումրեցիներից, ովքեր իրենց քվեն վստահեցին մեզ կամ քվեարկեցին ոչ ՔՊԿ-ի օգտին:
Հ.Գ. Գյումրու ընտրություններում «Մայր Հայաստանի» նվազագույն նպատակը ՔՊԿ-ին իշխանազրկելն էր: Մեր նվազագույն նպատակին քվեարկության պատկերով հասանք: Մնում է, որ այս ամենն առարկայական տեսք ունենա, և Գյումրու ավագանին էլ մերժի Նիկոլին, այլապես դա կլինի խայտառակություն:
Գյումրու նորընտիր ավագանու առաջին նիստում մենք մեր քվեարկությամբ կօգնենք, որպեսզի ընդդիմադիր դաշտից առավելագույն ձայներ ստացած թեկնածուն դառնա քաղաքապետ:
Մենք կոալիցիա չենք կազմում, որևէ մեկին չենք միանում, այլ պարզապես քվեարկում ենք, որպեսզի «Քաղաքացիական պայմանագիրն» իշխանազրկվի: Գյումրեցին մեզ նաև դրա համար է մանդատ տվել: Այնպես որ այստեղ որևէ շեղում մեր հռչակած սկզբունքներից չկա: Եթե մյուս կողմում Նիկոլ Փաշինյանի թուրք-ադրբեջանական օրակարգն է, ապա կարելի է անցումային փուլում «յոլա» գնալ տեղական կլանների հետ լեզու գտնելով, մինչև որ համապետական մասշտաբով կվռնդենք Նիկոլ Փաշինյանին: Դրանից հետո կսկսվի քաղաքական կյանքի առողջացման գործընթացը:
«Մայր Հայաստան» շարժման առաջնորդԱնդրանիկ Թևանյանի ֆեյսբուքյան էջից

Гюмри отверг Никола Пашиняна, на очереди вся Армения: наблюдения и оценки Андраника Теваняна
1. Гюмри (как и Паракар) отверг Никола Пашиняна. Задействование всего инструментария административного ресурса и избирательных фальсификаций обеспечивает «Гражданскому договору» 1/3 всех голосов. Так было во время выборов в Ереване, так обстояло и в Гюмри с Паракаром.
2. Никол Пашинян усовершенствовал механизм избирательных фальсификаций, полученный им от прежней власти. Прежний механизм был «топорным» и «справедливым». Николовцы же возвели избирательный подкуп на государственный и официальный уровень. Он выражается в форме выполняемых за счет госбюджета работ или их обещания. В имеющем высокий уровень бедности Гюмри кандидат от власти открыто раздавал предвыборные взятки, будь то в виде дров (на этот счет есть даже показания: николовские силовики в ходе расследования вышли на собственный след), их обещания (есть видеозапись, на которой кандидат в мэры от «Гражданского договора» обещает отправить дрова), асфальтирования или замены лампочек.
3. Судя по всему, в пользу кандидата от ГД в Гюмри, при помощи различных рычагов, было приписано до 25 процентов голосов. То есть у Никола Пашиняна лишь около 10 процентов реальной поддержки. Остальное – административный ресурс (например, по одному из адресов в Гюмри были зарегистрированы 15 человек, о чем есть соответствующее заявление кандидата в депутаты городского совета) и избирательный подкуп на государственном уровне.
4. Лопнул тезис о том, что победить Никола посредством выборов невозможно и что идти на выборы при Николе ошибочно. Это – обычное «мутилово», направляемое из конкретных «оппозиционных» центров. Пропагандисты этого тезиса шли и будут идти на выборы с Николом (выступавшие против идеи выборов участвовали в выборах в Гюмри с двумя кандидатами).
5. Выступление против власти несколькими субъектами эффективнее, чем с так называемым единым кандидатом. Избирателю нужно предлагать варианты, а не единого «спасителя».
6. Проходной барьер в Гюмри преодолели лишь 2 политические силы, выступающие от своего имени – «Мать Армения» и «Гражданский договор». Остальные либо представляли местные кланы (голосовавшие за бывшего мэра Гюмри делали это явно не после прочтения «Капитала» Маркса), то есть были отдельными индивидами, либо скрывали свой реальный политический адрес.
7. Трем силам, в том числе блоку «Мать Армения», удалось сверхполитизировать выборы в Гюмри, и позитивный эффект этого не заставил себя ждать.
8. Отвергнув Никола, Гюмри сказал «Нет» также турецко-азербайджанской повестке. Выборы в Гюмри имели общегосударственное значение и были своеобразным референдумом. Нелегитимность Никола Пашиняна подтвердилась еще одним фактом в Гюмри и Паракаре.
9. Называемое «Евроальянсом» антироссийское и протурецкое образование не преодолело проходной барьер, что подорвало очередной миф о том, что в Гюмри есть антироссийские настроения. Это – блеф. Распространяемый николовцами и известными кругами блеф.
Кстати, власть решила повторить сценарий Еревана и провести «Евроальянс» в Совет старейшин в качестве придатка, но она не рассчитала, что гюмрийцы примут в выборах активное участие и из-за этого ему не удастся преодолеть 6-процентный барьер. То есть гюмрийцы смешали карты властей в том числе по этой части и отвергли протурецкую силу.
10. После Еревана «Мать Армения» входит в состав Совета старейшин уже во втором городе страны. Мы идем классическим путем и готовимся к общегосударственным выборам, участвуя в выборах на местах.
Мы добились результата всего лишь за 14 дней интенсивной работы. Вся наша команда впряглась в работу по принципу взаимозаменяемости, и за короткий промежуток мы получили эту картину. Естественно, мы претендовали на большее, но рады, что наши программа и команда за такой короткий период стали узнаваемыми и вызывающими симпатии.
Без лишней скромности скажу, что наша агиткампания была лучшей как по форме, так и по содержанию. Наш кандидат в мэры был альтернативой бывшему и нынешнему, но мы, по-видимому, не сумели достучаться до многих гюмрийцев, стать доступными и узнаваемыми для всех, поэтому и зафиксировали сравнительно скромный результат, но время расставит всё по своим местам.
«Мать Армения» – единственная сила, представившая программу перспективного развития Гюмри. Руководитель фракции «Мать Армения» Совета старейшин Гюмри Карен Симонян в ближайшее время представит на обсуждение городского совета нашу инициативу о создании свободной экономической зоны, под которой подписались 7.700 гюмрийцев. Всё только начинается. Я убежден, что Карен Симонян и Дереник Малхасян станут самыми эффективными и передовыми членами Совета старейшин Гюмри, защитниками интересов гюмрийцев. Гюмри скоро увидит, как должен работать получивший его поддержку местный депутат.
Точно так же, как фракция «Мать Армения» стала номером один в Совете старейшин Еревана, так будет и в Гюмри. У меня нет на этот счет никаких сомнений.
Благодарны всем тем гюмрийцам, которые доверили нам свой голос или проголосовали не за «Гражданский договор».
P.S. На выборах в Гюмри задачей-минимум блока «Мать Армения» было лишение ГД власти. По результатам голосования мы этой цели добились. Остается, чтобы всё это приобрело предметный характер, и Совет старейшин Гюмри тоже отверг Никола, иначе это будет позором.
На предстоящем первом заседании новоизбранного Совета старейшин мы своим голосование поспособствуем тому, чтобы набравший наибольшее количество голосов оппозиционный кандидат стал мэром города.
Мы не входим в коалицию, не присоединяемся к кому-либо, а всего лишь голосуем за то, чтобы «Гражданский договор» лишился своей власти. Гюмриец наделил нас мандатом в том числе для этого. Так что, здесь нет никаких отклонений от провозглашенных нами принципов. Если по другую сторону находится турецко-азербайджанская повестка Никола Пашиняна, то на переходном этапе можно также уживаться посредством нахождения общего языка с местными кланами, пока не прогоним Никола Пашиняна на общегосударственном уровне. После этого начнется процесс оздоровления политической жизни.