ԱՄՆ-ը թուրք-իսրայելական հարաբերությունների կարգավոր հարցում հանդես է գալու նոր առաջարկով։ Իսրայելական Maariv թերթի գրում է, որ Միացյալ Նահանգների նախաձեռնությամբ, Իսրայելի և Թուրքիայի վարչապետեր Բենիամին Նեթանյահուի և Ռեջեփ Էրդողանի միջև գաղտնի հեռախոսազրույց է տեղի ունենալու։
Դրանից հետո ԱՄՆ-ի առաջարկով կողմերը սկսելու են հրապարակել պայմանավորվածության վերաբերյալ իրենց մոտեցումները։ Մասնավորապես, Անկարան հայտարարելու է, որ Իսրայելը ներողություն է խնդրել նախորդ տարվա մայիսի 31-ին «Մավի Մարմարա»-ի միջադեպի ժամանակ 9 թուրք քաղաքացիների սպանության համար, իսկ Թել Ավիվը հայտարարելու է, որ միայն ափսոսանք է արտահայտել այդ կապակցությամբ։
Հիշեցնենք, որ «Մավի Մարմարա»-ի միջադեպից հետո Թուրքիայի վարչապետը Իսրայելին հասցեագրեց կոշտ որակումներ, իսկ ԱԳ նախարար Դավութօղլուն դա որակեց որպես «թուրքական սեպտեմբերի 11»։
ԱՄՆ–ն Իսրայելին և Թուրքիային կհաշտեցնի՞
Դրանից հետո ԱՄՆ-ի առաջարկով կողմերը սկսելու են հրապարակել պայմանավորվածության վերաբերյալ իրենց մոտեցումները։ Մասնավորապես, Անկարան հայտարարելու է, որ Իսրայելը ներողություն է խնդրել նախորդ տարվա մայիսի 31-ին «Մավի Մարմարա»-ի միջադեպի ժամանակ 9 թուրք քաղաքացիների սպանության համար, իսկ Թել Ավիվը հայտարարելու է, որ միայն ափսոսանք է արտահայտել այդ կապակցությամբ։ Հիշեցնենք, որ «Մավի Մարմարա»-ի միջադեպից հետո Թուրքիայի վարչապետը Իսրայելին հասցեագրեց կոշտ որակումներ, իսկ ԱԳ նախարար Դավութօղլուն դա որակեց որպես «թուրքական սեպտեմբերի 11»։

США помирят Израиль и Турцию?
США выдвинули новое предложение по завершению затянувшегося кризиса в отношениях между Израилем и Турцией. Как сообщает портал "Курсор", ссылаясь на газету "Маарив", согласно предложению американской стороны, состоится секретная телефонная беседа между премьер-министром Израиля Беньямином Нетаньяху и премьер-министром Турции Реджепом Эрдоганом.
Затем, как предлагают США, они опубликуют различные по содержанию декларации. Анкара, в частности, объявит, что Израиль извинился за гибель девяти турецких граждан на судне "Мармара", а Тель-Авив объявит, что он лишь выразил сожаление о результатах столкновения. Далее Турция должна вернуть посла в Тель-Авив, а Израиль своего — в Анкару. Более того, Израилю нужно будет перевести крупную сумму в специальный фонд, созданный в Турции. Средства должны стать компенсацией семьям погибших.
Как пишет портал, такое предложение находится в области дипломатических формулировок, которые позволяют каждой стороне представить своим гражданам решение конфликта в удобном свете.
Напомним, что отношения между Турцией и Израилем обострились после того, как Тель-Авив отказался принести официальные извинения Турции в связи с гибелью граждан этой страны во время штурма судна "Мави Мармара", входившего во "Флотилию свободы". Вслед за этим заявлением Турция объявила о выдворении трех израильских дипломатов из Анкары.