Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Իտալիա
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 12-15-ը աշխատանքային այցով կմեկնի Իտալիայի Հանրապետություն և Վատիկան: Այցի շրջանակներում Հանրապետության ղեկավարը հանդիպումներ կունենա Հռոմի պապ Բենեդիկտոս XVI-ի, Իտալիայի նախագահ Ջորջիո Նապոլիտանոյի, Խորհրդարանի պատգամավորների պալատի նախագահ Ջանֆրանկո Ֆինիի, Վատիկանի պետքարտուղար Կարդինալ Տարչիցիո Բերտոնեի, Հռոմի քաղաքապետ Ջանի Ալեմանոյի հետ:
Հռոմում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի նաև Բրասկի թանգարանում բացված «Դվին. Հայաստանի մայրաքաղաքը Եվրոպայի և Ասիայի միջև» խորագրով ցուցահանդես:
Հանրապետության ղեկավարը Վենետիկում կմասնակցի երկու երկրների նախագահների բարձր հովանու ներքո բացվող «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսին, որը նվիրված է հայ գրատպության 500-ամյակին:
Սերժ Սարգսյանը Վենետիկում հանդիպում կունենա Մխիթարյան միաբանության անդամների և Իտալիայի հայ համայնքի ավելի քան երկու տասնյակ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսված է նաև Հանրապետության ղեկավարի հանդիպումը «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսի բացման առիթով աշխարհի տարբեր երկրներից Իտալիա ժամանած հայագետների հետ:
Սերժ Սարգսյանը կայցելի Վենետիկի քաղաքապետարան ևս, որտեղ ներկա կգտնվի Երևանը և Վենետիկը քույր քաղաքներ հռչակելու գործընթացն սկսելու վերաբերյալ երկու քաղաքների միջև համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը:

Серж Саргсян посетит Италию
Президент Армении Серж Саргсян 12-15 декабря посетит с официальным визитом Италию и Ватикан и в ходе поездки откроет в Венеции выставку, посвященную 500-летию армянского книгопечатания, сообщила в воскресенье пресс-служба главы армянского государства.
В рамках визита глава Армении встретится с Папой Римским Бенедиктом XVI, президентом Италии Джорджо Наполитано, председателем палаты депутатов итальянского парламента Джанфранко Фини, госсекретарем Ватикана Тарчизио Бертоне, а также с мэром Рима Джанни Алеманно.
В Риме Саргсян посетит открывшуюся в музее Браска выставку "Двин: столица Армении между Европой и Азией".
В Венеции Саргсян примет участие в открытии выставки "Армения: печать цивилизации", которая посвящена 500-летию книгопечатания в Армении и проходит под патронажем президентов Армении и Италии.
Армения в 2012 году отметит 500-летие издания первой печатной книги. Начало армянского книгопечатания относят к 1512 году, когда Акоп Мегапарт издал в Венеции первую армянскую книгу "Урбатагирк". Армянский первопечатник имел свой издательский знак. Благодаря деятельности Мегапарта, армянский язык стал первым языком книгопечатания среди народов Азии и СНГ. В связи с этой датой столица Армении провозглашена Всемирной столицей книги 2012 года.
В той же Венеции президент Армении встретится с членами Конгрегации Мхитаристов и представителями более чем двух десятков организаций армянской общины Италии, а также с прибывшими со всего мира в Италию для участия в выставке "Армения: печать цивилизаций" армяноведами. В мэрии Венеции Саргсян примет участие в церемонии подписания соглашения о начале процесса признания Еревана и Венеции городами-побратимами.
В рамках визита также планируются встречи президента Армении с представителями деловых кругов Италии.