Բելգրադում լայնածավալ ցույցի արդյունքում 22 մարդ է ձերբակալվել, կա 56 վիրավոր (տեսանյութ)
Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում երեկ մինչև ուշ գիշեր տևած մեծ ցույցի ընթացքում 22 մարդ է բերման ենթարկվել, 56 մարդ տուժել է։
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի խոսքով՝ ցուցարարները բերման են ենթարկվել հասարակական կարգը խախտելու համար։
Վնասվել են նաև մոտ 100 տրակտորներ, որոնք Վուչիչի կողմնակիցները բերել են Բելգրադի կենտրոն։
Ըստ լրատվամիջոցների՝ քաղաքի կենտրոնում վերականգնվել է ավտոմեքենաների երթևեկությունը։ Որոշ ակտիվիստներ հավաքում են աղբը ակցիայի վայրից:
Ավելի վաղ Սերբիայի ՆԳՆ մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ շաբաթ օրը ուսանողների և ընդդիմության կողմնակիցների բողոքի ակցիային մասնակցել է 107 հազար մարդ։
Սերբիայում արդեն չորս ամիս շարունակվում են ուսանողների և ընդդիմության ցույցերը։ Պատճառը 2024 թվականի նոյեմբերի 1-ին Նովի Սադի երկաթուղային կայարանում հովանոցի փլուզման հետևանքով 15 մարդու մահն էր։ Սոցիալական ցանցերում ուսանողական և ընդդիմադիր խմբերը ներկայանում են որպես «D-Day»՝ կոչ անելով ակտիվիստներին գալ Բելգրադ՝ բողոքի ցույցի, որին մի քանի հարյուր հազար մարդ էր մասնակցել։ Հանրահավաքի մեկ այլ կարգախոս է՝ «15-ը 15-ի դիմաց», այսինքն՝ հանրահավաքը տեղի է ունենում մարտի 15-ին՝ ի հիշատակ 15 մարդու մահվան։

Итоги масштабного митинга в Белграде: 22 задержанных, 56 пострадавших (видео)
Как заявил президент Сербии Александр Вучич, митингующие были задержаны за нарушение общественного порядка.
По его словам, 56 человек получили травмы в ходе акции.
Повреждены также около 100 тракторов, которые пригнали в центр Белграда сторонники Вучича.
Как сообщают СМИ, автомобильное движение в центре города восстановлено. Некоторые активисты собирают мусор на месте проведения акции.
Ранее пресс-служба МВД Сербии сообщила, что в протесте студентов и сторонников оппозиции в субботу участвовали 107 тысяч человек.
В Сербии уже 4 месяца продолжаются протесты студентов и сторонников оппозиции. Поводом стала гибель 15 человек при обрушении навеса на железнодорожном вокзале в городе Нови-Сад 1 ноября 2024 года. В соцсетях студенческих и оппозиционных групп суббота была представлена как «День Д», активистов призывали приехать в Белград на протестную акцию, которая должна была собрать несколько сотен тысяч участников. Еще один слоган митинга – «15-го за 15», имеется ввиду, что митинг проходит 15 марта в память о гибели 15 человек.
22 человека задержаны в ходе масштабного митинга в Белграде, завершившегося поздно ночью.