Համապատասխան սրտի անհամապատասխան մխիթարանք
Սերժ Սարգսյանի սիրտն, ամենայն հավանականությամբ, հովանում է, երբ փեսայի ազդեցության տակ գտնվող «ազատ, բայց սերժատու» թերթերում և կայքերում հայտնվում են «հավաստի» լուրեր այն մասին, որ ՀՀԿ–ն ու ԲՀԿ–ն միասնական ցուցակով են մասնակցելու առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին։
Իրական կյանքում չկարողանալով հասնել իր ուզածին՝ Սարգսյանը, հավանաբար, բավարարվում է ԲՀԿ–ի նկատմամբ տարած վիրտուալ հաղթանակներով։ Բայց դա, համաձայնեք, որ համապատասխան սրտի անհամապատասխան մխիթարանք է, քանզի հալվա, հալվա ասելով բերանդ չես քաղցրացնի, «միասնական ցուցակ» ասելով էլ նպատակիդ չես հասնի։
Չգիտեմ հասկանու՞մ են արդյոք նախագահականում, որ ԲՀԿ–ի հանդեպ իրենց թույնն ու թարախը թափելով՝ ի ցույց են դնում սեփական անզորությունն ու ֆրուստրացիաները, ինչպես նաև լրացուցիչ փաստարկներ են տալիս Գագիկ Ծառուկյանին, որպեսզի նա նույնիսկ 0,00001 տոկոսի չափով հավանական չհամարի Սերժ Սարգսյանի հետ միասնաբար գնալու տարբերակը։ Դա էլ իր հերթին է՛լ ավելի է թուլացնում ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի դիրքերը։
Բաղրամյան 26–ում շուտով երևի շամանական կուրսերի կանցնեն և, բացի այդ, «աուտոտրենինգով» կփորձեն իրենք իրենց համոզել ու հանգստացնել, որ «միասնական ցուցակ» կա, «միասնական ցուցակ» կա։ Թող փորձեն։ Միգուցե օգնի։
Հ.Գ.։ ԱԺ–ում բյուջեի քվեարկությունն ու Կառավարության անվստահության հարցի հետ կապված պատգամավորական ձայների բաշխվածությունը ցույց տվեցին, որ իշխանական կոալիցիան «դե ֆակտո» գոյություն չունի։ Ավելին, միասնական ՀՀԿ այլևս գոյություն չունի։ Համոզված եմ, որ գալիք ընտրություններն էլ ցույց կտան, որ Սերժ Սարգսյանն ու Տիգրան Սարգսյանն էլ որպես իշխող զույգ ընտրողների համար գոյություն չունեն։

Судя по всему, Сержу Саргсяну становится легче на душе, когда в подконтрольных его зятю «свободных, но подсержевских» газетах и сайтах появляются достоверные сведения о том, что РПА и ППА будут участвовать на предстоящих выборах единым списком.
Будучи не способен добиться желаемого в реальной жизни, Саргсян, вероятно, удовлетворяется виртуальными победами над ППА. Но, согласитесь, что это всего лишь самоутешение, ибо сколько ни говори «халва», во рту слаще не станет, а, повторяя «единый список», своей цели не достигнешь.
Не знаю, понимают ли в президентском дворце, что выливая свою желчь на ППА, они показывают собственное бессилие и фрустрацию, а также дают Гагику Царукяну дополнительные аргументы, чтобы он даже на 0,00001 % не считал вероятным вариант единого списка с Сержем Саргсяном. Это, в свою очередь, еще больше ослабляет позиции «гибкого» лидера РПА.
Наверное, скоро в президентской резиденции приступят к шаманским практикам, а кроме того попытаются при помощи «аутотренинга» успокоиться и убедить самих себя, что «единый список» всё-таки существует. Пусть пытаются! Может и поможет…
P.S. Голосование по бюджету в Национальном собрании и распределение депутатских голосов по вопросу недоверия правительству показали, что коалиция власти де-факто не существует. Более того, единая РПА уже не существует. Убежден, что предстоящие выборы покажут, что для избирателей Серж Саргсян и Тигран Саркисян в качестве правящей пары также не существуют.