Զ. Փոստանջյան. «Անհնար կլինի կեղծել ընտրությունները, եթե...»
ԱԺ պատգամավոր, «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը, ով դեկտեմբերի հինգին ՌԴ Պետդումայի ընտրությունների ԵԽԽՎ դիտորդական խմբի անդամ էր, այսօրվա ասուլիսին տվել է իր գնահատականը դրանց։
–Դեկտեմբերի հինգին քսանից ավելի տեղամաս ենք այցելել։ Բացման պահին խախտում չենք արձանագրել, բայց... ամենահետաքրքիրն այն ժամանակ էր, երբ սկսեցին հաշվել քվեաթերթիկները։  Բացեցին քվեաթերթիների արկղերը և տեսանք, որ «Եդինայա Ռոսիա»–ն վեց հարյուրից ավելի ձայն էր ստացել, քվեաթերթիկները փաթաթված էին իրար մեջ ու բոլորը՝ «Եդինայա Ռոսիա»։ Շուրջ երեք հարյուր քվեաթերթիկ այդպես էր։ Մենք հարցրեցինք՝ ասացին դե ընտանիքներով են եկել քվեարկել, դրա համար է այդպես։ Ընտրությունները անցան բազմաթիվ խախտումներով, որոնք ազդել են ընտրությունների արդյունքների վրա։ Սա իմ անձնական կարծիքն է։
Փոստանջյանը գոհ չի եղել նաև դիտորդների աշխատանքից ու նրանց պահվածքից.
– Դիտորդները շատ պասիվ էին, մի կողմ քաշվել ու նստել էին շատ դեպքերում։
Ինչ վերաբերվում է ռուսաստանյան ընտրությունների՝ մեր իրականության հետ զուգահեռներ անցկացնելուն, Փոստանջյանն ասել է.
–Եթե մեր ընտրություններն ունենան հասարակության կողմից լուրջ վերահսկողություն, ապա անհնար կլինի կեղծել։

Заруи Постанджян: «Невозможно будет сфальсифицировать выборы, если...»
Депутат фракции «Наследие» Заруи Постанджян, которая была членом группы наблюдателей ПАСЕ на прошедших 4 декабря выборах в Госдуму России, в ходе сегодняшней пресс-конференции дала оценку им.
«Мы посетили более двадцати участков. В момент открытия участков нарушений не было зафиксировано, но... Самое интересное было тогда, когда стали подсчитывать избирательные бюллетени. Когда они открыли урны с бюллетенями, мы увидели, что у «Единой России» более шестисот голосов. Избирательные бюллетени были сложены воедино и все они были в пользу «Единой России». Около трехсот бюллетеней были такими. Мы спросили, в чем причина этого, и нам ответили, что избиратели явились семьями. Выборы прошли со множеством нарушений, повлиявших на их  результаты. Это мое личное мнение»,- сказала Постанджян.
Заруи Постанджян осталась недовольна проделанной наблюдателями работой и их поведением.
«Наблюдатели были очень пассивны, во многих случаях они просто сидели в сторонке»,-заявила она.
Что касается проведения параллели между прошедшими в России выборами и нашей действительностью, то Постанджян отметила:
«Если наши выборы пройдут под серьезным контролем общества, то невозможно будет их сфальсифицировать».