ՀԱԿ ներկայացուցիչ. «Կոնգրեսը ԲՀԿ–ից ոչ մի պատասխան չի ակնկալում»
ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը, այսօրվա ասուլիսում անդրադառնալով Լ. Տեր–Պետրոսյանի վերջին ելույթին և մասնավորապես ԲՀԿ–ՀԱԿ հնարավոր համագործակցությանը, ասել է, թե հանրահավաքին ներկայացվել է քաղաքագիտական վերլուծություն կամ վարկած։
–ՀԱԿ–ը ոչ մի պատասխան չի ակնկալում ԲՀԿ–ից,–նշել է Դ. Շահնազարյանը։
Նա նշել է, որ ՀԱԿ–ԲՀԿ գործնական համագործակցության դեպքում առաջանում են բազմաթիվ հարցեր, որոնց պատասխանը նախ պետք է տա «Բարգավաճ Հայաստան»–ը։
–Արդյոք ԲՀԿ–ն ի վիճակի՞ է ձերբազատվել Ռ. Քոչարյանի ազդեցությունից…, ԲՀԿ–ն ի վիճակի՞ է հանդես գալ որպես ընդդիմադիր…, ԲՀԿ–ն ի վիճակի՞ է տալ 2008թ. նախագահական ընտրությունների քաղաքական գնահատականը…, ԲՀԿ–ն պատրա՞ստ է դավանել այն արժեհամակարգը, որը դավանում է Կոնգրեսը,–հարցադրել է բանախոսը։
Շահնազարյանը չի կասկածում, որ Հայաստանում իրավիճակը էականորեն փոխվելու է։
–Այսօր իշխանությունը գտնվում է մի իրավիճակում, որը բնորոշ է մի մարդու, ով կանգնել է հոսող ավազների վրա, երբ նա անկում է ապրում, իսկ ցանկացած շարժում էլ ավելի է արագացնում այդ անկումը,–ասել է Դ. Շահնազարյանը։

Давид Шахназарян: «АНК не ждет никакого ответа от ППА»
Коснувшись на сегодняшней пресс-конференции недавних выступлений Левона Тер-Петросяна и, в частности, возможного сотрудничества между Армянским национальным конгрессом (АНК) и партией «Процветающая Армения» (ППА), представитель АНК Давид Шахназарян заявил, что на митинге был представлен политологический анализ или гипотеза.
«АНК не ждет никакого ответа от ППА», - отметил Шахназарян.
По его словам, в случае практического сотрудничества между АНК и ППА могут возникнуть многочисленные вопросы, ответы на которые прежде всего должна дать ППА.
«В состоянии ли ППА отказаться от воздействия Роберта Кочаряна, выступить как оппозиционная сила, дать политическую оценку за президентские выборы 2008 года? Готова ли ППА проповедовать ту систему ценностей, которую проповедует АНК?», - заявил он.
Давид Шахназарян не сомневается в том, что ситуация в Армении существенно изменится.
«Сегодня власти находятся в ситуации, которая характерна человеку, вставшему на сыпучий песок, когда он переживает упадок, а любое движение еще более ускоряет его падение», - заметил Шахназарян.