20 տարի առաջ՝ դեկտեմբերի 8-ին Բելառուսի Բելովեժյան թավուտում ստորագրվեցին «Բելովեժյան համաձայնագրերը»՝ ազդարարելով աշխարհրի երկրորդ գերտերության՝ ԽՍՀՄ–ի փլուզումը։ Համաձայնագրերը ստորագրել էին ՌԴ նախագահ Բորիս Ելցինը, Ուկրաինայի նախագահ Լեոնիդ Կրավչուկը և Բելառուսի Գերագույն խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Շուշկևիչը։
Ուշագրավ է, որ առաջինը ում զանգեցին «ԽՍՀՄ–ի գերեզմանափորները»՝ ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշն էր։ Միայն դրանից հետո Շուշկևիչը ստորագրված համաձայնագրերի մասին հայտնեց ԽՍՀՄ նախագահ Միխայիլ Գորբաչովին։
Դեկտեմբերի 25-ին Կրեմլից իջեցվեց ԽՍՀՄ–ի կարմիր դրոշը։
20 տարի առաջ փլուզվեց ԽՍՀՄ–ը
Ուշագրավ է, որ առաջինը ում զանգեցին «ԽՍՀՄ–ի գերեզմանափորները»՝ ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշն էր։ Միայն դրանից հետո Շուշկևիչը ստորագրված համաձայնագրերի մասին հայտնեց ԽՍՀՄ նախագահ Միխայիլ Գորբաչովին։ Դեկտեմբերի 25-ին Կրեմլից իջեցվեց ԽՍՀՄ–ի կարմիր դրոշը։

20 лет назад, в ночь на 8 декабря 1991 года, в Беловежской пуще в Беларуси были подписано «Беловежское соглашение», положившее конец второй сверхдержаве мира – СССР.
Соглашение было подписано президентом России Борисом Ельциным, президентом Украины Леонидом Кравчуком и председателем Верховного Совета Беларуси Станиславом Шушкевичем.
Примечательно, что первым человеком, кому позвонили «гробовщики СССР», был президент США Джордж Буш. Только после этого С. Шушкевич сообщил о соглашении президенту СССР М. Горбачеву.
Ночью 25 декабря с Кремля был спущен красный флаг СССР, а его место занял триколор России.
Сегодня исполняется 20 лет со дня распада СССР