«Ալ–Արաբիա» հեռուստաալիքը հաղորդել է, որ Քուվեյթի էմիր Սաբահ ալ–Ահմադ աս–Սաբահը դեկտեմբերի 6–ի հրամանագրով ցրել է խորհրդարանը։
Բացի այդ, աս–Սաբահը հայտարարել է, որ հաջորդ խորհրդարանական ընտրությունները կայանալու են 60 օր անց՝ փետրվարի սկզբներին։
Տեղի ընդդիմադիրները դրական են արձագանքել խորհրդարանի ցրման և խորհրդարանական նոր ընտրություններ անցկացնելու լուրերին։ Պատգամավոր Հուսեյն Մազեդը մասնավորապես ասել է, թե այդ որոշումը կօգնի խուսափել քաղաքական ճգնաժամից։
Տեղեկացնենք, որ էմիր Սաբահը նոյեմբերի վերջին ցրել էր նաև երկրի կառավարությունը։ Կառավարության նոր ղեկավար էր նշանակվել պաշտպանության նախկին նախարար Ջաբար ալ–Մուբարաք աս–Սաբահը։
Քուվեյթն աշխարհի ամենահարուստ երկրների թվում է. ՀՆԱ–ից մեկ շնչին տարեկան հասնում է 48 հազ. դոլար։
Քուվեյթի էմիրը ցրել է երկրի խորհրդարանը

Эмир Кувейта Сабах аль-Ахмад ас-Сабах своим декретом от 6 декабря распустил местный парламент, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на телеканал "Аль-Арабия" и на кувейтские СМИ.
Одновременно с этим правитель объявил, что следующие парламентские выборы состоятся через 60 дней - в начале февраля.
Местные оппозиционеры восприняли новости о роспуске парламента и проведении новых выборов благожелательно. Депутат Хусейн Мазед, в частности, сказал, что это решение позволит преодолеть политический кризис в стране.
Как сообщалось ранее, эмир Сабах в конце ноября отправил в отставку правительство страны. Он был вынужден пойти на этот шаг под давлением непрекращающихся манифестаций, участники которых прямо обвиняли в коррупции бывшего премьер-министра Насера Мухаммада аль-Ахмада ас-Сабаха.
Новым главой правительства стал бывший министр обороны Джабар аль-Мубарак ас-Сабах.
Кувейт является одним из самых богатых государств мира. ВВП на душу населения там составляет 48 тысяч долларов в год.
Эмир Кувейта распустил парламент