Հունաստանի խորհրդարանն ընդունել է 2012թ. պետբյուջեն. ՀՆԱ–ի նկատմամբ պակասուրդը կազմելու է 5,4–6,7%
Նախատեսվում է ՀՆԱ–ի նկատմամբ բյուջեի պակասուրդը հասցնել 5,4%–ի՝ հունական պետական պարտատոմսերը 50% զեղչով փոխանակելու ծրագրի իրականացման պայմաններում։ Եթե ծրագիրը չիրականանա, ՀՆԱ–ի նկատմամբ պակասուրդը պետք է կազմի 6,7%։
Բյուջեի նախագծին կողմ են քվեարկել երեք խոշորագույն կուսակցությունները՝ ձախակողմյան «ՊԱՍՈԿ»–ը, աջակողմյան «Նոր ժողովրդավարությունը» և ազգայնական «ԼԱՈՍ»–ը, որոնք 300 տեղանոց խորհրդարանում միասին վերցրած ունեն 250 ձայն։
Երկրի վարչապետ Լուկաս Պապադիմոսը բյուջեի խնդիրներն անվանել է հավակնոտ, սակայն Հունաստանի տնտեսության զարգացման վերաբերյալ միջազգային կազմակերպությունների կանխատեսումներին համապատասխանող։ Նրա խոսքերով՝ բյուջեն հավասարակշռելու է ծախսերի կրճատումը և եկամուտների աճը՝ համապատասխանաբար 5 մլրդ և 4,5 մլրդ եվրոյով։
«ՌԻԱ նովոստի»–ն հայտնում է, որ Հունաստանի խորհրդարանը հաստատել է 2012թ. պետական բյուջեն։

Парламент Греции принял бюджет-2012 с дефицитом 5,4-6,7% ВВП
Греческий парламент поддержал в ночь на среду бюджет на 2012 год, предполагающий режим жесткой экономии в условиях пятого подряд года рецессии, передает «РИА Новости».
Дефицит бюджета предполагается в 5,4% ВВП при условии реализации программы обмена греческих государственных облигаций с дисконтом в 50%, как это предполагают решения ЕС. Если программа не будет воплощена в жизнь, дефицит должен составить 6,7% ВВП.
На 2011 год запланирован бюджетный дефицит в 9% ВВП.
Бюджет поддержали три крупнейшие партии - левоцентристская ПАСОК, правоцентристская "Новая демократия" и националистическая ЛАОС, которые вместе имеют более 250 голосов в 300-местном однопалатном парламенте.
Премьер-министр Лукас Пападимос назвал задачи бюджета "амбициозными", но в то же время соответствующими прогнозам международных организаций относительно развития греческой экономики. По его словам, бюджет балансирует сокращение расходов и рост доходов - 5 миллиардов евро против 4,5 миллиардов евро соответственно. Также бюджет предусматривает впервые за многие годы первичный бюджетный профицит, или превышение доходов над расходами без учета выплат по госдолгу, объемом примерно в 2,2 миллиарда евро, или 1,1% ВВП.