Քաղաքականության մեջ ազարտը հղի է անսպասելի արդյունքներով. Կարասինը` ՀՀ-ի քայլերի մասին
Երևանի ակտիվությունն այլ երկրների հետ համագործակցության մասին տարբեր փաստաթղթերի ստորագրման հարցում կարող է բարդ հետևանքներ ունենալ Հայաստանի և նրա ժողովրդի համար։ Այս մասին Telegram–ի իր ալիքում գրել է ՌԴ Դաշնության խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի նախագահ Գրիգորի Կարասինը։
«Վախենում եմ, որ Հայաստանի ներկայացուցիչների քառատրոփ ակտիվությունը համագործակցության վերաբերյալ տարբեր տեսակի պարտավորեցնող փաստաթղթերի ստորագրման հարցում կարող է անսպասելի և բարդ հետևանքներ ունենալ այս երկրի և նրա ժողովրդի համար բոլորի հետ և ամեն ինչում»,-գրել է ռուս խորհրդարանականը։
Կարասինի խոսքով` այդ փաստաթղթերի մշակման լրջությունը և դրանց համապատասխանությունը այն պարտավորություններին, որոնք Հայաստանն արդեն ստանձնել է այլ գործընկերների և միջազգային կազմակերպությունների հանդեպ, հարցեր են առաջացնում։
«Նախևառաջ դա վերաբերում է ԵԱՏՄ-ին և ՀԱՊԿ-ին: Պատմությունից հայտնի է, որ քաղաքականության մեջ ազարտը հաճախ անսպասելի արդյունքների է հանգեցնում»,-նշել է Դաշնության խորհրդի կոմիտեի ղեկավարը։
Նշենք, որ նախօրեին Վաշինգտոնում Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիր է ստորագրվել։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով ստորագրումը, ավելի վաղ հայտարարել էր, որ դա Երևանի ինքնիշխան որոշումն է, բայց Ռուսաստանն իր հերթին կարևորում է հարաբերությունները Հայաստանի հետ և շարունակելու է զարգացնել դրանք։ Միևնույն ժամանակ Կրեմլի ներկայացուցիչը նշել էր, որ ԱՄՆ-ն երբեք կայունացնող դեր չի խաղացել Հարավային Կովկասում։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն իր հերթին հայտարարել էր, որ այս հարցում գլխավորը ոչ թե փաստաթղթի վերնագիրն է, այլ այն, ինչը բխում է այս համաձայնագրից։ Նա հիշեցրել էր, որ Ռուսաստանը ևս բազմաթիվ պայմանագրերէ ունեցել արևմտյան երկրների հետ, և դրանք որակվում էին որպես ռազմավարական գործընկերության պայմանագրեր։ Սակայն այդ համաձայնագրերը երբեք կողմերից չեն պահանջել գործել երրորդ երկրների դեմ, ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։ Նա չի բացառել, որ Երևանից աջակցություն են պահանջելու Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների հարցում։

«Азарт в политике чреват не вполне ожидаемыми результатами»: Карасин о шагах Еревана
Активность Еревана в подписании разных документов о сотрудничестве с другими странами может иметь сложные последствия для Армении и ее народа. Об этом написал в своем «Telegram»-канале председатель Комитета Совета Федерации РФ по международным делам Григорий Карасин.
«Боюсь, что галопирующая активность представителей Армении в подписании разного рода обязывающих документов о сотрудничестве со всеми и во всём может иметь неожиданные для этой страны и её народа сложные последствия», – написал российский парламентарий.
По словам Карасина, вызывает вопросы серьезность проработки этих документов и их согласуемость с уже взятыми Арменией на себя обязательствами перед другими партнерами и международными организациями.
«Не в последнюю очередь это касается ЕАЭС и ОДКБ. Из истории известно, что азарт в политике нередко приносит не вполне ожидаемые результаты», – отметил глава Комитета Совфеда.
Отметим, что накануне в Вашингтоне была подписана хартия о стратегическом партнерстве Армении и США.
Комментируя подписание, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков ранее заявлял, что это – суверенное решение Еревана, Россия со своей стороны дорожит отношениями с Арменией и продолжит их развивать. Представитель Кремля при этом заметил, что США никогда не играли стабилизирующей роли на Южном Кавказе.
В свою очередь глава МИД Сергей Лавров заявил, что главное в этом вопросе – не название документа, а то, что вытекает из этого соглашения. Он напомнил, что у России также было множество договоров с западными странами, и они квалифицировались как соглашения о стратегическом партнерстве. Но эти договоры никогда не требовали от сторон выступать против третьих стран, подчеркнул глава МИД РФ. Он не исключил, что от Еревана будут требовать поддержки санкций против РФ.