Ս․Կարապետյան․ ՌԴ-ում հայ գործարարները մտահոգված են ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի հնարավոր դուրս գալու մասին քննարկումներով
Ռուսաստանի Դաշնությունում հայ գործարար համայնքի ներկայացուցիչները խորապես մտահոգված են Եվրասիական տնտեսական միությունից Հայաստանի հնարավոր դուրս գալու վերաբերյալ քննարկումներով։
Այդ մասին հայտարարել է Հայ գործարարների ասոցիացիայի և «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի և ԵԱՏՄ-ի հետ կապված հարցերը։
«Գլոբալ տնտեսական և աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների պայմաններում Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին չափազանց կարևոր է երկրի տնտեսության կայունության համար, որտեղ արտաքին առևտրաշրջանառության գրեթե կեսը բաժին է հասնում ԵԱՏՄ երկրներին»,-նշել է նա։
Կարապետյանը նաև հավելել է, որ չնայած Եվրամիության «գրավչությանը», ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունը ոչ միայն նպաստում է տնտեսական աճին, այլև ապահովում է անվտանգության կարևոր մակարդակ, ինչը չափազանց կարևոր է ներկայիս անորոշ միջազգային իրավիճակում։
Պատասխանելով ԵԱՏՄ-ի հետ կապերի հնարավոր խզման հետևանքների մասին հարցին՝ Կարապետյանը մատնանշել է բացասական հետևանքները. մաքսատուրքերի ներդրումը կարող է բարդացնել արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ, այդ թվում՝ Ռուսաստան՝ նվազեցնելով ապրանքների մրցունակությունը։ Սա կհարվածի նաև ներդրումային միջավայրին՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանում Ռուսաստանը հիմնական ներդրողն է:
Կարապետյանը նշել է նաեւ աշխատաշուկայի կարեւորությունը. ԵԱՏՄ երկրներում աշխատող Հայաստանի քաղաքացիները օգտվում են արտոնյալ պայմաններից, իսկ միությունից դուրս գալը կբարդացնի Ռուսաստանում աշխատուժի համար իրավիճակը, ինչը կարող է հանգեցնել դեպի Հայաստան տրանսֆերտների նվազմանը։
Կարապետյանը հատուկ ուշադրություն է դարձրել Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության խնդրին։ Այսօրվա համաշխարհային տնտեսության մեջ էներգետիկ ռեսուրսները առանցքային դեր են խաղում կայուն զարգացման և կայունության ապահովման գործում: 1990-ականներին էներգետիկ ճգնաժամ ապրած Հայաստանի համար այս հարցը հատկապես արդիական է։ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունն ավելի բարենպաստ պայմաններ է ապահովում Ռուսաստանից էներգառեսուրսների մատակարարման համար, ինչը չափազանց կարևոր է նրա տնտեսության համար։ Կարապետյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի իշխանությունները կհասկանան քայլերի հնարավոր հետևանքները, որոնք երկիրը կրկին կարող են տանել ճգնաժամի։
«Այսօր չափազանց կարևոր է կենտրոնանալ երկրի անվտանգության խնդիրների վրա, այդ թվում՝ տնտեսական կայունության և մրցունակության բարձրացման միջոցով, և ոչ թե քաղաքական հավակնությունները վեր դնել տնտեսական շահերից։ Նման մոտեցման հետևանքների օրինակները մենք կարող ենք տեսնել Վրաստանի իրավիճակում, որտեղ քաղաքական որոշումները բացասաբար են ազդել երկրի կայունության վրա»,-ընդգծել է նա։

Представители армянского бизнеса в РФ обеспокоены обсуждениями возможного выхода Армении из ЕАЭС – Самвел Карапетян
Представители армянского бизнес-сообщества в РФ глубоко обеспокоены обсуждениями возможного выхода Армении из Евразийского экономического союза. Об этом заявил президент Ассоциации армянских предпринимателей и группы компании «Ташир» Самвел Карапетян, комментируя вопросы вокруг Армении и ЕАЭС.
«В условиях глобальных экономических и геополитических вызовов, членство Армении в ЕАЭС критически важно для стабильности экономики страны, где почти половина внешнеторгового оборота приходится на страны союза», – отметил он.
Также Карапетян добавил, что, несмотря на «привлекательность» Евросоюза, участие в ЕАЭС не только способствует экономическому росту, но и обеспечивает важный уровень безопасности, что крайне важно в нынешней неопределённой международной обстановке.
Отвечая на вопрос о последствиях возможного разрыва с ЕАЭС, Карапетян указал на негативные последствия: введение таможенных пошлин может осложнить экспорт в страны ЕАЭС, включая Россию, снизив конкурентоспособность товаров. Это также ударит по инвестиционному климату, учитывая, что Россия является главным инвестором в Армению.
Карапетян также упомянул и о важности рынка труда. Армянские граждане, работающие в странах ЕАЭС, пользуются льготными условиями, и выход из союза усложнит ситуацию для рабочей силы в России, что может привести к снижению денежных переводов в Армению.
Особое внимание Карапетян уделил вопросу энергетической безопасности Армении. В сегодняшней мировой экономике энергоресурсы играют ключевую роль в обеспечении устойчивого развития и стабильности. Для Армении, пережившей энергетический кризис в 1990-х, этот вопрос особо актуален. Членство в ЕАЭС обеспечивает более выгодные условия поставок энергоносителей из России, что критично для её экономики. Карапетян выразил надежду, что армянские власти осознают возможные последствия шагов, которые могут вновь привести страну к кризису.
«Сегодня крайне важно сосредоточиться на вопросах безопасности страны, в том числе за счет экономической стабильности и повышения конкурентоспособности, а не ставить политические амбиции выше экономических интересов. Примеры последствий такого подхода мы можем наблюдать в ситуации в Грузии, где политические решения негативно сказались на стабильности страны», – подчеркнул он.