«Զանգեզուրի միջանցքը» կարմիր գիծ է Իրանի համար. Աբբաս Ջումա (տեսանյութ)
Ռուս միջազգային լրագրող Աբբաս Ջուման Alpha News-ին մեկնաբանել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումն, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պատերազմի հավանականությունը։
«Իրանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ, այն բազմիցս արտահայտվել է։ «Զանգեզուրի միջանցքը» կարմիր գիծ է Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար։ Սահմանների փոփոխությունն ու Իսրայելի կողմից այդ գործընթացներին միջամտելը և Թուրքիայի ակտիվ մասնակցությունը չափազանց անցանկալի են Թեհրանի համար։ Հակաիրանական դաշինքը, որը բաղկացած է ԱՄՆ-ից և Իսրայելից, ի դեպ Թուրքիան և Ադրբեջանն Իրանը ևս ընկալում է որպես այդ դաշինքի անդամներ, սկսում է առաջ մղել «Զանգեզուրի միջանցքը» և Իրանը շրջափակելու ռազմավարությունը։
Սա չի կարող չանհանգստացնել իրանական վերնախավին, և այժմ ոչ միայն հայերը, այլ նաև իրանցիներն են զգում, որ տարածաշրջանին լուրջ վտանգ է մոտենում՝ հերթական ռազմական հակամարտության տեսքով։
Ես առայժմ կթողնեմ կանխատեսումները, հույս ունեմ, որ ոչինչ տեղի չի ունենա, հույս ունեմ, որ Իսլամական Հանրապետության դիվանագիտական և ոչ միայն դիվանագիտական ջանքերը կաշխատեն։ Ես այնպես եմ հասկանում, որ իրանցիները կարողանում են նաև սպառնալ, թե ինչի դեպքում ստիպված կլինեն խաղի մեջ մտնել, պարզապես այն պատճառով, որ տարածաշրջանում պատերազմն ուղղակիորեն սպառնում է իրենց։
Այն փաստը, որ Իրանում Ադրբեջանին ընկալում են ոչ թե թշնամաբար, այլ զգուշավորությամբ, և այն փաստը, որ իրանցիները Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի պատերազմը հավանական են համարում, ստիպել Է Իրանի Անվտանգության խորհրդի ղեկավարին նախ մեկ, ապա մեկ այլ երկիր այցելել դիվանագիտական այցերով: Այդ այցերի շրջանակներում, անշուշտ, քննարկվել են ոչ միայն և ոչ այնքան երկկողմ հարաբերությունները, որքան «Զանգեզուրի միջանցքը», Իրանի լոգիստիկան և խաղաղապահ ջանքերը ՝ Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակումը կանխելու համար։ Ես չեմ ասում, որ Ադրբեջանը հարձակվելու է Հայաստանի վրա, ես ասում եմ, որ Իրանը ուսումնասիրում է այս տարբերակը, և դա շատ է անհանգստացնում իրանցիներին»,-նշել է փորձագետը։
Աբբաս Ջումայի խոսքով՝ Իրանը ուշադիր հետևում է Ադրբեջանին իսրայելական զենքի մատակարարմանը։
«Սիրիայում, Գազայում, Լիբանանում տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունները Իրանում ընկալում են որպես մեկ շղթայի օղակներ, որոնք պետք է կապեն Իրանին և չեզոքացնեն Իսրայելի համար իրանական սպառնալիքը։ Ես չեմ բացառում, որ Բաքվում, Թել Ավիվում, Վաշինգտոնում և Անկարայում Սիրիայի իրադարձությունները կարող են գնահատել որպես Իրանի թուլություն։ Ավելին, կրկնում եմ, որ Իրանում ի գիտություն են ընդունում այս տրամաբանական շղթան և կարծում են, որ դա իրադարձությունների զարգացման միանգամայն հնարավոր սցենար է մոտ ապագայում։
Այդ իսկ պատճառով ակտիվացել են մի կողմից դիվանագիտական այցերը, մյուս կողմից՝ զորավարժությունները։ Եվ ի դեպ, ոչ միայն Իրանում։ Մենք տեսնում ենք, որ Իսրայելից Ադրբեջան ներկրվող զենքի քանակն աճել է, և եթե նայենք, թե ինչպես է աճել իսրայելական զենքի ներկրումը վերջին տարիներին, ապա կարող ենք փաստել, որ դա Ադրբեջանի սպառազինության կեսից ավելին է։ Սա շատ է անհանգստացնում իրանցիներին։ Այս ամենն, ըստ իրանցիների, եկել է Իրանի ծոցից։ Իրանցիները մտահոգված են Ադրբեջանում իրանաֆոբ տրամադրություններով, որոնք ամեն կերպ խթանում են Իսրայելը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները»,-նշել է Ջուման։

«Зангезурский коридор» – это красная линия для Ирана – Аббас Джума (видео)
Российский журналист-международник Аббас Джума прокомментировал «Alpha News» позицию Исламской Республики Иран вокруг так называемого «Зангезурского коридора» и вероятность войны Азербайджана с Арменией.
«Позиция Ирана остается неизменной, она много раз артикулировалась. «Зангезурский коридор» – это красная линия для Исламской Республики Иран. Изменение границ и вмешательство в эти процессы Израиля и активное участие Турции является крайне нежелательным для Тегерана. Антииранский блок, состоящий из США и Израиля, кстати Турцию и Азербайджан Иран также воспринимает как членов этого блока, начинает продавливать «Зангезурский коридор» и стратегию окружения Ирана. Это не может не тревожить иранские элиты, и сейчас не только армяне, но и иранцы чувствуют, что к региону приближается серьезная угроза в виде очередного военного конфликта.
Я оставлю пока прогнозы, надеюсь, что ничего не произойдет, надеюсь, что дипломатические, и не только дипломатические усилия Исламской Республики сработают. Я так понимаю, что иранцы умеют и пригрозить, что в случае чего они будут вынуждены вступить в игру, просто потому что война в регионе им угрожает напрямую. Тот факт, что в Иране воспринимают Азербайджан, не то чтобы враждебно, но с опаской, и тот факт, что иранцы считают войну Азербайджана против Армении вероятной, вынудил главу Совбеза Ирана посетить сначала одну, потом другую страну с дипломатическими визитами.
В рамках этих визитов безусловно обсуждались не только и не столько двусторонние отношения, сколько «Зангезурский коридор», логистика и миротворческие усилия Ирана, чтобы не допустить нападения Азербайджана на Армению. Я не заявляю, что Азербайджан нападет на Армению, я говорю, что в Иране такой вариант прорабатывается и это очень сильно беспокоит иранцев», – отметил эксперт.
По словам Аббаса Джумы, в Иране пристально следят за поставками израильского оружия в Азербайджан.
«Все события в Сирии, в Газе, в Ливане в Иране воспринимают как звенья одной цепи, которая должна сковать Иран и нейтрализовать иранскую угрозу для Израиля. Я не исключаю, что в Баку, в Тель-Авиве, в Вашингтоне и Анкаре события в Сирии могут расценить как слабость Ирана. Более того, я повторяю, что в Иране эту логическую цепочку принимают к сведению и считают, что это вполне возможный вариант развития событий, причем в ближайшее время. Именно поэтому активизировались и дипломатические визиты с одной стороны, и военные учения с другой стороны. И кстати, не только в Иране.
Мы видим, что увеличилось количество импортируемого оружия в Азербайджан из Израиля и если проследить как увеличивался импорт израильского оружия за последние годы, то можно констатировать, что это больше половины всего вооружения Азербайджана. Это иранцев сильно беспокоит, иранцев не беспокоит азербайджанская культура, азербайджанский язык и так далее. Все это родное для Ирана, все это, по мнению иранцев, вышло из лона Ирана. Иранцев беспокоят иранофобские настроения в Азербайджане, которые всячески стимулируют Израиль и Соединенные Штаты Америки», – отметил Джума.