Գյումրիում Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է ընտրակեղծիքների՞․ ահազանգ Գյումրիի ոստիկանության «Կումայրի» բաժնի գործունեության պահով
Գյումրիում մարտի 30–ին սպասվող ավագանու արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ արդեն իսկ խախտվել են ՀՀ սահմանադրությունն ու քրեական օրենսգիրքը։ Փաշինյանը պարտավոր էր նոր ընտրություններ նշանակել, սակայն ժամանակը ձգեց, որպեսզի պատրաստվի։
«Մայր Հայաստան» շարժումն այս հարցով հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել քննչական և հակակոռուպցիոն կոմիտեներին՝ Նիկոլ Փաշինյանի ու կառավարության մոտ արձանագրելով առերևույթ սահմանադրական կարգի տապալում, իշխանության զավթում, հանցավոր անգործություն, լիազորությունների չկատարում։ Քննչականից ու հակակոռուպցիոնից պատասխանել են, որ հանցակազմ չեն տեսնում։ Այլ բան չէր էլ սպասվում, բայց նրանց պատասխանը հետագայում կօգտագործվի պատասխանողների դեմ։ Այս պահին այդ պատասխանը բողոքարկման փուլում է։
Ինչ վերաբերում է ընտրություններին պատրաստվելուն, ապա մեզ հասած տեղեկություններով՝ Նիկոլ Փաշինյանն ու նախկին ՀՀԿ–ական պատգամավոր Արման Սահակյանն իրենց հովանավորյալ Սարիկ Մինասյանի համար Գյումրիի «Կումայրի» բաժնում Ջավախքից մարդկանց են բերում ու գրանցում, որպեսզի մասնակցել տան ավագանու ընտրություններին (պարզ է, որ նոր գրանցվածները քվեարկությունն անելու են հօգուտ «Քաղաքացիական պայմանագրի»)։ Թե որքանով են այդ լուրերը համապատասխանում իրականությանը, պարզ կդառնա շատ շուտով։ Թող հայտարարությամբ հանդես գա Գյումրիի ոստիկանությունը՝ հրապարակելով վերջին 6 ամսվա կտրվածքով Գյումրիում գրանցվածների թվերը՝ ամիս առ ամիս։ Թող հրապարակի նաև գրանցվածների դինամիկան և աշխարհագրությունը (որտեղի՞ց են եկել ու գրանցվել Գյումրիում)։ Այս հարցով պետք է ահազանգեն բոլոր իրավապաշտպան կազմակերպությունները, եթե, իհարկե, ծախված չեն։
Գյումրիում ընտրակեղծիք թույլ չտալը գյումրեցիների, ընդդիմության ու ընդհանրապես՝ բոլորիս շահերից է բխում։ Նիկոլը Գյումրիում զավթել է իշխանությունն ապօրինաբար, բայց գիտի, որ ընտրվելու շանս չունի։ Դրա համար էլ հույսն այլ բաների վրա է դրել՝ դրածոներ, ֆեյք ընդդիմություն, վարչական լծակներ և այլ գործիքներ։ Գյումրեցիները հրաշալի հնարավորություն ունեն Նիկոլին, ինչքան ուզելու՝ այնքան խփելու, այսինքն՝ վռնդելու։

В Гюмри Никол Пашинян готовится к фальсификации выборов?
В преддверии ожидающихся в Гюмри 30 марта внеочередных выборов Совета старейшин уже нарушены Конституция и Уголовный кодекс РА. Пашинян был обязан назначить новые выборы, но потянул время, чтобы подготовиться к ним.
Движение «Мать Армения» представило в связи с этим сообщение о преступлении в Следственный и Антикоррупционный комитеты, констатировав свержение конституционного строя, узурпацию власти, преступное бездействие, невыполнение полномочий со стороны Никола Пашиняна и правительства. Из этих комитетов ответили, что состава преступления ими не выявлено. Ничего другого и не ожидалось, но их ответы впоследствии будут использованы против самих ответивших. На данный момент эти ответы на этапе обжалования.
Что касается подготовки к выборам, то, согласно дошедшей до нас информации, Никол Пашинян и бывший депутат от РПА Арман Саакян в интересах своего протеже Сарика Минасяна привозят из Джавахка людей и регистрируют их в отделении «Кумайри» в Гюмри, чтобы затем они приняли участие в местных выборах (понятно, что проголосуют они за «Гражданский договор»). Насколько эта информация соответствует действительности, станет понятно очень скоро. Пусть полиция Гюмри выступит с заявлением, опубликовав данные по количеству зарегистрировавшихся в городе граждан за последние 6 месяцев – по месяцам. Пусть полиция опубликует также динамику и географию регистраций (откуда приехали и зарегистрировались в Гюмри?). В связи с этим тревогу должны поднять все правозащитные организации, если, конечно, они не продались.
Недопущение фальсификации выборов в Гюмри продиктовано интересами самих гюмрийцев, оппозиции и всех нас в целом. Никол незаконно захватил власть в Гюмри и знает, что не имеет шансов на победу. Поэтому и полагается на другое: ставленники, фейковая оппозиция, административный ресурс и т.д. У гюмрийцев есть прекрасный шанс «набить Николу столько, сколько они захотят», то есть прогнать его из города.