Տիրան Խաչատրյանը կալանավորվել է
«Ինչպես և ենթադրվում էր 1200 էջանոց գործին ծանոթանալու համար բավարար ժամանակ չտրամադրելուց հետո դատավոր Մասիս Մելքոնյանն` անտեսելով հիմնավոր կասկածի ու կալանքի հիմքի բացակայությունը, բավարարեց քննիչի միջնորդությունը և 2 ամսով կալանավորեց գեներալ-լեյտենանտ Տիրան Խաչատրյանին:
Տիրան Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքի անհիմն լինելն ու կալանքի հիմքի բացակայությունն ամբողջությամբ հիմնավորվեց շուրջ 5 ժամ տևած դատական նիստին: Վերաքննիչ բողոքը կներկայացվի դատական ակտը ստանալուց հետո ամենասեղմ ժամկետում:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքները, որ.
ա) սա միջին ծանրության հանցագործության մեջ մեղադրվող անձին կալանավորելու եզակի դեպքերից է,
բ)բառացիորեն կալանքի հիմք չկա ու դեռ մի բան էլ խոչընդոտման այդ վերացական հավանականությունը հերքվում է 4 տարվա քննությանը Տիրան Խաչատրյանի փաստացի դրսևորած վարքով
գ) այս գործով մոտենում են վաղեմության ժամկետներն ու միևնույնն է այս մեղադրանքով Տիրան Խաչատրյանին ազատազրկում չի սպառնում (իսկ այս մասով կա վճռաբեկ դատարանի հստակ նախադեպային դիրքորոշում, որ կալանքը կիրառելի չէ)
դ) չհիմնավորվեց, թե նման աննախադեպ իրավիճակում այլընտրանքային խափանման միջոցների համակցությունը (գրավ և տնային կալանք) ինչով չի զսպելու խոչընդոտման վկայակոչված վերացական ռիսկը վստահորեն պնդում ենք, որ Տիրան Խաչատրյանի նկատմամբ կիրառվեց օրենքով և ՄԻԵԴ ու ՀՀ դատական պրակտիկայով չհիմնավորված տարբերակված մոտեցում:
Այսինքն` Տիրան Խաչատրյանի նկատմամբ կալանքը կիրառվեց ոչ թե արդեն 4 տարի ձգվող վարույթի ընթացքն ապահովելու, այլ` նրան իր ակտիվ քաղաքական և քաղաքացիական դիրքորոշման համար պատժելու, ինչպես նաև պատերազմի պարտության «մեղավորներ» կարգելու նպատակով: Առավել մանրամասն կանդրադառնանք հաջորդիվ և ըստ անհրաժեշտության:

Бывшего замначальника Генштаба ВС Армении Тирана Хачатряна арестовали на 2 месяца
Судья Масис Мелконян, проигнорировав отсутствие оснований для ареста, удовлетворил ходатайство следователя и арестовал генерал-лейтенанта, бывшего замначальника Генштаба ВС Армении Тирана Хачатряна на 2 месяца. Об этом сообщила группа адвокатов Хачатряна.
«Апелляция будет подана в кратчайшие сроки. К Хачатряну был применен дифференцированный подход. Арест был использован не для обеспечения хода разбирательства, продолжающегося уже 4 года, а для наказания его за активную политическую и гражданскую позицию, а также в целях назначения «виновников» поражения в войне», – отметили адвокаты.
Ранее сообщалось, что Хачатрян задержан по обвинению, связанному с 44-дневной войной.