Մեր ժամանակների հակահերոսները
2018–ից հետո Նիկոլ Փաշինյանը մի դեմագոգիկ և պոպուլիստական մրցանակաբաշխություն հորինեց։ Անունը դրեց «Մեր ժամանակների հերոսը»։
«Մեր ժամանակների հերոս» էին դարձնում, այսպես ասած, հասարակ մարդկանց՝ «հպարտ քաղաքացիներին»։ Ավելի ճիշտ՝ Բաբկենի հարևան Պողոսի պեսներին։ Նպատակ ունեին ցույց տալ, թե, իբր, իրենք հակաօլիգարխիկ են, պողոսների բարեկամն են։
Ժամանակի ընթացքում «մեր ժամանակների հերոսը» դարձավ ներիշխանական մթնոլորտը բացահայտող հարթակ։ Կախված նրանից, թե ովքեր էին ներկա գտնվում իշխանական համակարգից, ովքեր էին մրցանակները հանձնում, ովքեր էին ելույթ ունենում, որոշվում էր ներիշխանական համակարգում տվյալ մարդու դիրքը կամ դիրքերի թուլացումը։ Պողոսները ֆոնային դերակատարում ունեն այդ էժանագին շոուի մեջ։
Եթե նախորդ տարիները վերցնենք, ապա կտեսնենք, թե որքան է «թարմացվել» իշխանական վերնախավի պատկերը մրցանակաբաշխության դահլիճում։ Մրցանակաբաշխությանն արդեն չկան տխրահռչակ Կարեն Անդրեասյանը, նախկին նախարար Վահան Քերոբյանը, էլի շատերը։
Այս տարվա մրցանակաբաշխությանը ներկա չէր Երևանի քաղաքապետ նշանակված Տիգրան Ավինյանը։ Նրան «ֆուկ» էին արել։ Դա շատերին թույլ տվեց ենթադրել, որ նրա հարցերը շուտով լուծելու է Նիկոլը, «ժերտվա» է տալու, քանզի Ավինյանի հայրը նիկոլենց գաղտնիքը բացահայտել է։
Գաղտնիքն այդ վերաբերում է պողոսներին։ Նիկոլենք վերջիններիս խաբում են, թե, իբր, նրանց համարում են «հպարտ քաղաքացի» ու նեղվում են, երբ նրանց «ժեխ» են ասում։ Մինչդեռ Ավինյանի հայրն անկեղծորեն հայտարարեց, որ նիկոլենց համար պողոսները «Գեղի «Օփելով» համբալներ» են։ Դա Նիկոլի համար վտանգավոր է, քանզի ինքն «Անասնաֆերմայի» Նապոլեոն խոզի պես է ապրում և փորձում է այդ ստեղծագործության մոտիվներով իրեն հավատացող «ոչխարներին» համոզել, որ ամեն ինչ ճիշտ է և պահպանվում են հեղափոխության արժեքները։
Ավինյան Տիկոյի հայրը քաշեց որդուն, քաշեց նիկոլենց, բայց նաև օգուտ տվեց հայ ժողովրդին՝ «կույրերի» համար բացահայտերով, թե ովքեր են մեր ժամանակների հակահերոսները։

Антигерои нашего времени
После 2018-го Никол Пашинян придумал одну демагогичную и популистскую церемонию награждения. Назвал ее «Герой нашего времени».
«Героем нашего времени» провозглашали, так сказать, простых людей – «гордых граждан». Вернее, людей вроде соседа Бабкена – Погоса. Этим хотели показать, будто они против олигархов, являются друзьями погосов.
Со временем «герой нашего времени» стал площадкой по выявлению внутривластной атмосферы. В зависимости от того, кто из представителей власти присутствовал на церемонии, вручал награды, выступал с речью, этим и определялась позиция (или ее ослабление) конкретного человека во властной системе. Погосы выполняют в этом дешевом шоу фоновую функцию.
Если вспомнить церемонии прошлых лет, то можно заметить, насколько «посвежела» картина правящей элиты на мероприятии. На церемонии уже нет печально известного Карена Андреасяна, бывшего министра Ваана Керобяна, многих других.
На церемонии в этом году не было назначенного мэром Еревана Тиграна Авиняна. Его «фукнули». Это позволило многим предположить, что скоро Никол принесет его в жертву, так как отец Авиняна раскрыл тайну николовцев.
Тайна же эта касается погосов. Николовцы обманывают, будто считают их «гордыми гражданами», и якобы обижаются, когда их называют быдлом. Между тем как отец Авиняна искренне заявил, что для николовцев погосы – «быдло на деревенском «Опеле»». Это представляет для Никола угрозу, поскольку он живет наподобие свиньи Наполеона из «Скотного двора» и по мотивам этого произведения пытается убедить верящих ему «баранов», что всё в порядке, и ценности революции сохраняются.
Отец Авинян Тико подставил своего сына, подгадил николовцам, но при этом принес пользу армянскому народу, раскрыв «слепым» глаза на то, кто являются антигероями нашего времени.