«ՀԱՄԱՍ»–ը որոշել է իր շտաբ–բնակարանը Սիրիայից տեղափոխել
ՀԱՄԱՍ» պաղեստինյան իսլամիստական շարժման ակտիվիստների մեծ մասը լքել է Սիրիայի տարածքը, որտեղ տեղակայված է խմբավորման քաղաքական բյուրոն։ Այս մասին հաղորդում է իսրայելական «Հաարեց» պարբերականը։
Պարբերականի տվյալներով՝ Սիրիայից հիմնականում հեռանում են շարժման երկրորդական մասնակիցները, որոնք պատասխանատու են խմբավորման ռազմական և ֆինանսական ճյուղի համար։ Դրանից բացի, հեռացողների թվում են նաև «ՀԱՄԱՍ»–ի քաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներ։ Հաղորդվում է, որ նրանք տեղափոխվում են Գազայի հատված, Սուդան, Քաթար և Լիբանան։
«Հաարեց»–ի փոխանցմամբ՝ Սիրիան լքելու որոշումը խմբավորման անդամները կայացրել են այդ երկրում սուր քաղաքական ճգնաժամի համապատկերին։

ХАМАС решил перенести штаб-квартиру из Сирии
Большая часть активистов палестинского исламистского движения ХАМАС покинула территорию Сирии, где базируется политбюро группировки. Об этом со ссылкой на собственные источники сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на  израильскую газету "Гаарец".
По данным издания, которое ссылается на источники в Палестинской автономии, Сирию в основном покидают второстепенные участники движения, которые отвечают за деятельность вооруженного крыла группировки и его финансирование. Кроме того, среди уехавших есть и представители политического руководства ХАМАСа. Сообщается, что они едут в сектор Газа, Судан, Катар и Ливан. Как сообщает "Едиот Ахронот", из нескольких сот участников движения в Дамаске остались лишь несколько десятков.
Как утверждают собеседники "Гаарец", решение покинуть Сирию члены движения приняли на фоне острого политического кризиса в стране, фактически вылившегося в гражданскую войну.