Ո՛չ քաղաքական մենաշնորհին
Ահա այսպես կարելի է որակել ՌԴ քաղաքացիների ընտրության նշանաբանը։ Ռուսաստանցիները հստակ «մեսիջ» հղեցին, որ փոփոխություններ են ուզում և որ զզվել են «Եդինայա Ռոսիայի» մենաշնորհից։
Ինչպես հայտնի է, երեկ տեղի ունեցավ Ռուսաստանի պետդումայի ընտրությունները։ Ճիշտ է, Պուտինի և Մեդվեդեվի գլխավորած «Եդինայա Ռոսիան» ամենաշատ ձայները հավաքեց, սակայն դա զգալիորեն քիչ էր, քան չորս տարի առաջվա արդյունքները, երբ «եդինոռոսները» հավաքեցին ավելի քան 60 %: Այժմ «Եդինայա Ռոսիայի» հավաքած քվեների քանակը մոտ 50 % է, ինչը նշանակում է, որ միահեծան իշխանության դարաշրջանն այնտեղ կամաց–կամաց մոտենում է ավարտին։ Որքան էլ որ ընտրակեղծիքներ եղան, այդուհանդերձ իշխող ուժը չկարողացավ իր ուզած արդյունքներն ապահովել։
Եվ այսպես, ավարտվեց «Եդինայա Ռոսիայի» քաղաքական մենաշնորհի դարաշրջանը։ Ընտրություններից հետո կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ Պուտինի դեմքից ակնհայտ էր այն խորը «մանթոն», որն առաջացել էր ընտրության օրվա վերջում՝ արդյունքների հետ ծանոթանալիս։
Ռուսական ընտրությունները ցույց տվեցին, որ հեռուստատեսությունն այլևս չունի քաղաքական տրամադրությունների ձևավորման և հասարակական կարծիքի վրա ազդելու նախկին մենաշնորհային կարգավիճակը։ Ինտերնետը լավ կռիվ տվեց «երկնագույն էկրանի» դեմ ու ահագին տարածքներ նվաճեց։
Շատերին հիմա հետաքրքրում է այն հարցը, թե ինչպիսի ազդեցություն կունենան ռուսաստանյան ընտրությունները Հայաստանի վրա՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ շուտով մեզ մոտ էլ են սպասվում համապետական ընտրություններ։ Եթե ոչ ուղղակի, ապա անուղղակի ազդեցություն հաստատ կլինի։
Մեզանում տարածված տեսակետ կա, որ ՌԴ–ում տեղի ունեցող գործընթացները տեղափոխվում են այստեղ։ Այդպես է դա, թե ոչ՝ այլ խոսակցության թեմա է, սակայն հարկ է նկատել, որ Հայաստանի հանրությունը Ռուսաստանի օրինակով տեսավ, որ կարելի է սեփական ձայնի տերը կանգնել ու տապանաքար դնել քաղաքական մենաշնորհին՝ դրանով իսկ վերջ դնելով նաև տնտեսական դաշտի գերմենաշնորհայնացման գործընթացներին։
Հայաստանում իշխող ՀՀԿ–ն ունի բացարձակ մեծամասնություն և Սերժ Սարգսյանը ձգտում է կառուցել «Մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» համակարգը։ Սակայն նկատենք, որ դա անհնար է։ Նույնիսկ նավթով ու գազով հարուստ Ռուսաստանի ղեկավարները, փաստորեն, չկարողացան պահել իրենց իշխանական ռեսուրսները, ուր մնաց, թե արտաքին ու ներքին քաղաքականությունը լիովին ձախողած ու տնտեսական խայտառակ արդյունքներ արձանագրած Սերժ Սարգսյանն ու Տիգրան Սարգսյանը կարողանան վերարտադրվել։
Այնպես որ հյուսիսից փչող փոփոխությունների քամին հասնելու է նաև Հայաստան։ Մենք կարողացանք խուսափել արաբական արյունոտ սցենարներից, ինչը լավ է։ Լավ կլինի նաև այն, որ Հայաստանում էլ վերանա ՀՀԿ–ի մենաշնորհը, որը բացարձակ այլասերված իշխանության հիմքն է հանդիսանում։

Нет политической монополии!
Как известно, 4 декабря состоялись выборы в Госдуму Российской Федерации. Россияне направили ясный мессидж о том, что хотят перемен и что устали от монополии «Единой России».
Правда, возглавляемая Путиным и Медведевым «Единая Россия» набрала больше голосов, чем другие партии, но это значительно меньше, чем четыре года назад, когда «единороссы» набрали более 60%. Сейчас же партия набрала около 50%, а это означает, что эпоха авторитарной власти там подходит к концу. Несмотря на фальсификации, правящая сила не смогла обеспечить желаемый результат.
Итак, закончилась эра политической монополии «Единой России». Во время состоявшейся после выборов пресс-конференции на лице Путина было видно крайнее недовольство, которое возникло у него от знакомства с результатами.
Российские выборы показали, что телевидение уже не имеет былого монопольного статуса в вопросе влияния на политические настроения и общественное мнение. Интернет объявил войну «голубому экрану» и завоевал огромные территории.
Многих сейчас интересует вопрос о том, какое влияние окажут выборы в России на Армению, учитывая, что и у нас скоро ожидаются общегосударственные выборы. Если не прямое, то косвенное влияние точно будет.
У нас распространено мнение, что происходящие в РФ процессы перемещаются сюда.  Так это или нет – тема другого разговора, но нужно заметить, что общество Армении на примере России увидело, что можно быть постоять за свои голоса и поставить крест на политической монополии, тем самым положив конец процессам сверхмонополизации экономического поля.
Правящая в Армении РПА имеет абсолютное большинство, и Серж Саргсян стремится построить систему «Одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять». Но заметим, что это невозможно. Даже руководители богатой нефтью и газом России, фактически, не смогли удержать свои властные ресурсы, куда уж там до того, чтобы полностью провалившие внешнюю и внутреннюю политику, зафиксировавшие позорные экономические результаты Серж Саргсян и Тигран Саркисян смогли воспроизвести свою власть.
Так что, дующий с севера ветер перемен дойдет и до Армении. Мы сможем избежать кровавых арабских сценариев, и это хорошо. Будет хорошо, если и в Армении ликвидируется монополия РПА, которая является основой совершенно дегенерировавшей власти.