Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևում ավարտվեց Եվրո-2012-ի վիճակահանությունը, որին ներկա էին ՈՒԵՖԱ-ի և ՖԻՖԱ-ի նախագահները, Եվրոպայի առաջնությունն ընդունող երկրների` Ուկրաինայի և Լեհաստանի նախագահները, մի շարք աշխարհառչակ ֆուտբոլիստներ, այդ թվում նաև Զինեդին Զիդանը, Լուիս Սուարեսը, Մարկո վան Բաստենը և ուրիշներ։
Այսպիսով, 16 թիմեր հունիսի 8-ից հուլիսի 1-ը Ուկրաինայի և Լեհաստանի 8 քաղաքներում կպայքարեն «հին աշխարհամասի» չեմպիոնական տիղոսի համար: Հիշեցնենք, որ Ուկրաինան ու Լեհաստանը որպես առաջնությունը ընդունող երկրներ միանգամից ընդգրկվել էին եզրափակիչ փուլում և չէին մասնակցում նախընտրական պայքարին։
Եվրոպայի 2012թ.-ի առաջնության եզրափակիչ փուլի վիճակահանության արդյունքում խմբերն ստացան հետևյալ տեսքը՝
Եվրո-2012–ի վիճակահանության արդյունքները

В Киеве завершилась процедура жеребьевки чемпионата Европы 2012 года, на которой присутствовали президенты УЕФА и ФИФА, президенты Украины и Польши – стран, принимающих первенство Европы, в том числе и Зинедин Зидан, Луис Суарес, Марко ван Бастен и др.
Таким образом, с 8 июня по 1 июля в 8 городах Украины и Польши за чемпионский титул будут бороться 16 команд Старого света.
Напомним, что Украина и Польша, как страны-хозяева первенства, попали в финал и не участвовали в отборочных матчах.
По итогам жеребьевки финала чемпионата Европы 2012г. команды, прошедшие в финальный турнир, распределены по корзинам следующим образом:
Итоги жеребьевки Евро-2012