Վրաստանը մինչև 2028 թվականը օրակարգից հանում է ԵՄ-ին անդամակցելու բանակցությունները
Վրաստանը մինչև 2028 թվականը սառեցնում է ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունների վերսկսման հարցը և հրաժարվում դրամաշնորհներից: Այս մասին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է ճեպազրույցի ժամանակ՝ կառավարության անդամների և խորհրդարանական մեծամասնության առաջնորդների հանդիպումից հետո:
Ավելի վաղ Վրաստանի նոր խորհրդարանը հավանություն էր տվել կառավարության թարմացված կազմին՝ Կոբախիձեի գլխավորությամբ:
«Մենք որոշել ենք մինչև 2028 թվականի ավարտը օրակարգում չընդգրկել ԵՄ-ի հետ բանակցություններ սկսելու հարցը, ինչպես նաև հրաժարվում ենք բոլոր բյուջետային դրամաշնորհներից»,-ասել է Կոբախիձեն:
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը բացատրել է, որ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունների վերսկսման հարցն օգտագործվում է որպես Թբիլիսիին շանտաժի ենթարկելու գործիք:
Նրա խոսքով՝ Վրաստանի համար անընդունելի է, երբ ԵՄ-ին անդամակցելու հարցը որպես լավություն է դիտարկվում։

Грузия до 2028 года снимает с повестки переговоры о вступлении в ЕС – премьер
Грузия до 2028 года замораживает вопрос возобновления переговоров о вступлении страны в ЕС и отказывается от получения грантов для правительства. Об этом премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил на брифинге, после встречи лидеров парламентского большинства с членами правительства.
Ранее новый парламент Грузии выразил доверие обновленному составу правительства во главе с Кобахидзе.
«Мы приняли решение до конца 2028 года не включать в повестку вопрос о начале переговоров с ЕС, а также отказываемся от всех бюджетных грантов», – сказал Кобахидзе.
Глава кабмина Грузии пояснил решение тем, что вопрос возобновления переговоров о вступлении страны в ЕС используется как инструмент для шантажа Тбилиси.
По его словам, для Грузии неприемлемо, когда вопрос ее вступления в ЕС рассматривается в качестве одолжения.