Թեհրանը կողմ է հաղորդակցությունների բացմանը` հաշվի առնելով ՀՀ ինքնիշխանությունը. դեսպան
Թեհրանը կողմ է տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացմանը, բայց հաշվի առնելով Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Կապանում «Հայաստան-Իրան. Համագործակցության ընթացքն ու նոր հեռանկարները» խորագրով փորձագիտական եռօրյա համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
Նրա խոսքով` Իրանի դիրքորոշումը հստակ է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ` իրանական կողմը դեմ է աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխության և միջանցքային տրամաբանության։
«Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունները հստակ հիմք ունեն, մենք դարեր շարունակ կողք կողքի ապրած հարևաններ ենք և ունենք շատ լավ, բարիդրացիական հարաբերություններ։ Եվ ես չեմ կարծում, որ ինչ-որ մեկը քայլ կկատարի երկու երկրների ժողովրդի շահերի դեմ»,-ասաց Սոբհանին։

Иран выступает за открытие коммуникаций, но с учетом суверенитета Армении – посол
Иран поддерживает открытие транспортных путей в регионе, но при условии уважения суверенитета и территориальной целостности Армении. Об этом заявил посол Ирана в Армении Мехди Собхани в беседе с журналистами на экспертном семинаре «Армения-Иран: Сотрудничество и перспективы» в Капане.
По его словам, позиция Ирана в отношении так называемого «Зангезурского коридора» остается четкой: Иран решительно против любых геополитических изменений и концепции коридора.
«Наши отношения с Арменией имеют прочную основу: мы – соседи, которые веками жили бок о бок, поддерживая хорошие добрососедские связи. Не думаю, что кто-то сможет предпринять шаги против интересов наших народов», – отметил Собхани.
Посол также подчеркнул, что двусторонние отношения Ирана и Армении всегда развивались без влияния внешних факторов. Тегеран уверен, что они продолжат укрепляться в духе партнерства, свободного от внешнего давления.