Արամ Աբրահամայն. «Հաշվի չառնել ռուսական ընտրությունների ազդեցությունը` Հայաստանի համար հնարավոր չէ»
Անդրադառնալով Ռուսաստանում դեկտեմբերի 4–ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին՝ «Առավոտ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Աբրահամյանն ասել է, թե ձայների մեծամասնությունը կանցնի իշխող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցությանը։
Իսկ թե ինչպե՞ս դա կազդի Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակի վրա, Արամ Աբրահամյանն ասել է, թե այն չի կարող ազդեցություն չունենալ, քանի որ հայ–ռուսական բազմաթիվ կապեր կան։
–Հաշվի չառնել ռուսական ընտրությունների ազդեցությունը՝ Հայաստանի համար հնարավոր չէ. Հայաստանի քաղաքական էլիտան բազմաթիվ կապեր ունի Ռուսաստանում։ Բայց ասել, թե մեկը մեկին կհամապատասխանի, սխալ կլինի: Հայաստանում կա ավելի ազդեցիկ ընդդիմություն,–ընդգծել է նա:
Ըստ Արամ Աբրահամյանի՝ Ռուսաստանի տարբեր ուժեր կարող են խոսել Հայաստանի ուժերի հետ՝ շահագրգռված լինելով որևէ ուժի հաղթանակի մեջ։
–Բայց եթե նրանք տեսնեն, որ հակառուսական որևէ մեկն է դառնում նախագահ, դեմ չեն լինի, որ դառնա: Հետո քաղաքականությունը կվարվի, ինչպես պետք է,–ընդգծել է նա:

Нельзя не учитывать воздействие выборов в России на Армению – Арам Абрамян
Говоря о предстоящих 4 декабря парламентских выборах в России, главный редактор газеты «Аравот» Арам Абрамян заявил, что большинством голосов победу одержит правящая партия «Единая Россия».
На вопрос о том, как это воздействует на внутриполитическую ситуацию в Армении, Арам Абрамян отметил, что это не может не воздействовать, так как армяно-российские связи охватывают множество сфер.
«Армения не может не учитывать воздействие выборов в России. Политическую элиту Армении связывает множество тесных связей с Россией. Но будет ошибочно говорить, что кто-то будет соответствовать кому-то. Оппозиция в Армении более влиятельная», - подчеркнул он.
По словам главного редактора газеты «Аравот», различные силы в Росси могут вести переговоры с силами в Армении, будучи заинтересованными в победе какой-либо силы.
«Но если они увидят, что президентом становится кто-то, кто придерживается антироссийских взглядов, они не будут против того, чтобы он стал. Затем уже будут вести политику так, как будет нужно», -добавил Арам Абрамян.