Վիճահարույց օրինագծի քվեարկությունը հետաձգվեց
Քիչ առաջ մեկնարկած ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ ԱԺ նախագահի պաշտոնակար Սամվել Նիկոյանը հայտնել է, որ կառավարությունը 15 օրով հետաձգել է «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծի առաջին ընթերցմամբ քվեարկությունը, որը մի շարք հ/կ–ների և պատգամավորների քննադատությանն էր արժանացել։
–Մինչև հաջորդ քառօրյան այդ հարցի շուրջ կկազմակերպվեն խորհրդարանական լսումներ։ Երեկվա քննարկման արդյունքում ձեր առաջարկությունների հիման վրա կառավարության հետ խորհրդակցեցինք և կառավարությունն ընդառաջ գնաց՝ հարցի լուծման այսպիսի կազմակերպման ընթացակարգի վերաբերյալ,–ընդգծել է Ս. Նիկոյանը։
ՀՀ ԱԺ գյուղատնտեսության և բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանն էլ հայտարարել է, որ այս ուրբաթ օրը խորհրդարանական լսումներ են կազմակերպելու՝ նշված նախագծի վերաբերյալ։

Голосование за спорный законопроект отложено
На начавшемся немногим ранее внеочередном заседании Национального собрания  и.о. председателя НС РА Самвел Никоян заявил, что правительство на 15 дней отложило голосование за подготовленный к первому чтению законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон РА об экспертизе воздействия на окружающую среду», вызвавший беспокойство экологов и общественных организаций.
«До следующей четырехдневной сессии заседаний будут проведены парламентские слушания по этому вопросу. В результате вчерашних обсуждений и на основе ваших предложений мы посовещались в с правительством, и оно пошло навстречу нам в вопросе организации такого порядка решения вопроса», - отметил Никоян.
Председатель постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы, член партии «Оринац еркир» Хачик Арутюнян в свою очередь заявил, что в эту пятницу будут организованы парламентские слушания относительно указанного законопроекта.